Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balığı buzlukta saklama

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında ozzyville tarafından paylaşıldı.

1. ozzyville

ozzyville Aktif Üye

Selamlar, buzluğa balığı temizlemeden mi yoksa temizleyip mi koymak lazım ? Buzlukta ne kadar süre tazeliğini korur ? Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. medmarine2

medmarine2 Aktif Üye

Babamlar palamut zamanı yakaladıkları balık tatlı suya deymeden temizlemeden posetleyip buzluğa koyarlar. Buzluktan çıkınca buzun boşlamasını beklemeden kesip temizlerler.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Ben balığı temizlemeden ve deniz suyu gitmeden dolaba koyarım. Tatlı su ile yıkayıp sakın koymayın. Benim tecrübelerim bu yönde.

Bekletme süresine gelince belirli süreler söylerler. Ben 6-7 ay sonra bile çıkartıp yaptığım oldu :)

5. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Kesinlikle temizlemeden konulmalı.
    Bekleme süresi konusunda emin değilim!.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben temizleyerek koyuyorum.
    İmkanım varsa deniz kenarındayken temizleyip buzluğa atıyorum.
    Tatlı su ile de temizleyip dolaba attığım çok.
    Donup çözülmüş balığı temizlemek bence çok zor. Hele balık küçükse iyice zor. Üstelik çözülürken iç organların bakteri üretme riski çok daha yüksek.

7. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

dolaplar da ikiye ayrılır

1- şoklayarak (çok kısa sürede donduran)temizlemeden konacaksa bu tip dolap
    2-dondurarak (aşşağı yukarı 2 saat gibi )temizleyerek konacaksa bu tip dolap

dolabınıza göre hareket edin zira balığın bağırsakları pekte hoş kokmaz daha sonra

8. ozzyville

ozzyville Aktif Üye

Dolaplarımız standart no frost dolaplar , arada kaldım bence farklı cevaplarla :)

9. lost_zombie

lost_zombie Daimi Üye

Kesinlikle içini ayıklayıp deniz suyuyla yıkayarak , donduruyorum, 7-8 ay sonra yediğimde oldu hiç bir sıkıntı olmadı tabiki hiçbirzaman anlık tazesinin yerini tutmuz.Tatlı su balığı çöp yapar, bence.

10. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bu sorunun yanıtını ben de merak ediyorum. hemfikir olunan durum tatlı su değmemesi sanırım. dolap cinsleri konusunda bilgi veren arkadaşımın söylediği mantıklı geldi.

benim küçük tecrübelerim ise şöyle:
    dişli ailesini temizlemeden standart buzdolabı (evlerde olan) buzluğuna koyuyorum, çok sonra çıkarıp, kendi kendine çözülmeye bırakıp, temizleiğimde bir sorun olmuyor. taze gibi olmaz elbet ama gayet de iyi oluyor.

aynı yönte palamutta işe yaramıyor. palamutta bir kez tecrübe ettim, mundar oldu balık. ızgaraya koymak için temizlerken elimde dağıldı.

galiba eti esmerimsi balıklar dayanmıyor fazla buzluğa. ancak buna ragmen istavritte pek sorun yaşamadım. ancak istavriti, özellikle iki yazdır doyumluk ve fazlası kolay tutulduğundan taze yiyorum genelde. temizlerken tatlı su da kullanıyorum. denizde ya da deniz kıyısında temizlemiyorum, evde temizliyorum.
    annem istavriti temizleyip buzluğa koyuyor.

bu soruya sizler de tecrübelerinizle türleri ayırdederek yazarsanız ne yapılması gerektiğini buluruz.

rastgele...

11. saltiga

saltiga Üye

işim oldugu için dogrusunu soyliyim balık olsun kırmızı et veya tavuk olsun buzlukta yani -18 veya -20 derecede dondurulup saklanmaz bu durumda ıster temizle ister temizleme butun besin degerini ve lezzetini yitirir dogrusu -40 da şok denilen yöntemle çekirdek yani iç sıcaklıgı -18 dereceye belli bir şure zarfında çekiklerek daha sonra -18 veya -20 derecede muhafaza etmektir bolece besinler lezzetinden ve besin degerlerinden bir şey kaybetmezler ama -40 şoklamayi ne yazıkki evde yapmak mumkun degil evlerde buluna derin dondurucular assında bunların adı donmuş muhafaza dır tamamen yanlış kullanılmakta bunlar kesinlikle ürün dondurmak içim degil şoklanmış urunu muhafaza etmek için kullanlmalıdır o sebepten tavsiyem besinleri taze tüketmektir balıgıda iyecegimiz kadar tutmalıyız stok ne yaparsanız yapın ne tadı nede besleyiciligi ilk gunku kadar olmaz rast gelsin ...