Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balığı tasmalamak

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında KARINCA tarafından paylaşıldı.

1. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Herkezin başına gelmiştir , güçlü bir vuruş alırsınız ve tasmalamak için hamlede bulunursunuz , fakat tasmalayamazsınız ya da tasmaladığınızı farkedemezsiniz. Bu duruma neler sebep olur ve nasıl düzeltebiliriz lütfen yardımlarınızı esirgemeyin ve yanlışlarım varsa beni düzeltin.

1. Gereğinden güçlü bir şekilde oltaya asılarak balığın ağzını yırtmak.
    Çözüm: Daha esnek misina(monofilement) , aksiyonu daha yavaş(medium,slow) kamış
    2.Balık iğnenizi yutmadı başka bir açıdan tutarak çekiyor.
    Çözüm:iğnenizi küçültün, yeminizi bir lokmada yutulacak şekilde sunun
    3.Balık iğneyi ağzına almıştır ancak iğne henüz dönerek damağa yada alta saplanamamıştır
    Çözüm: Daha uzun köstekler balık yemi içine çektiğinde daha derine gitmesini sağlayacaktır, boşluk vermeden çekmekte yardımcı olabilir
    4.Çember iğne tarzı bir iğneyle hızlı asılarak tasmalama yapmaya çalışıyorsunuzdur.
    Çözüm:Balığın kendi kendine takmasına izin verin daha sonra yavaşça boşluk vermeden çekin.
    5. Hersey mükemmel gibi fakat genede ne yapsam tasmalayamıyorum durumu.
    Çözüm:İğneniz o balığa uygun değildir yada körermiş olabilir iğneninizi değiştirin.
    6.Balığı tasmaladığınıza o kadar eminsiniz ki fakat oltada bir ağırlık hissetmiyorsunuz.
    Çözüm: Henüz kendini iğneden kurtaramamış olabilir hızla misinanizdaki boşluğu alın ve çekmeye devam edin balık size doğru yüzüyordur.
    7.Doğru zamanlamayı yapamamak...
    Çözüm: 1. Balığa konsantre olun
    2. Ucu daha hassas bir olta kullanarak darbeleri görsel olarak farkedin
    3. Şamandıra kullanmak mümkünse yardımcı olabilir
    4. Bite yada strike indicator kullanın.
    Örnek 1: 100 gr kurşun kullandıysanız 30 gr kadar bir kursunu iki klavuz halkasındaki misinanızın üzerine bırakıp hem misinadaki gerginliği mükemmele yakın ayarlamış olursunuz hemde yarattıgınız boşluk kapanırsa bilinki oltada balık var.Akıntılı sularda kursun sabit durmazsa bu yöntem işe yaramaz.
    Örnek 2: Misina hareketini algılayan alarmlar kullanabilirsiniz sesli veya ışıklı, genelde beklemeli avlarda kullanılıyor.
    Örnek 3: Spring Bobber kullanabilirsiniz , genelde buz balıkçılığında balığı hissetmek daha zor olduğu için kullanılan bu aparat çeşit çeşittir ama mantık olarak misinanizdaki en ufak darbeyi bile hissedebilicek bir tel sistemidir.
    Örnek 4: polaris sidewinder bite indicator tarzı yana veya oltanın üzerine takılan ekstra hassas kamış ucu gibi aparatlar kullanabilirsiniz.

Lütfen yanlışlarım eksiklerim varsa düzeltin eklemek istediğiniz bilgileride paylaşınız.

Herkeze sevgiler, saygılar...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ocormanck

ocormanck Aktif Üye

Güzel bilgiler teşekkürler .

4. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Bize pek bir şey kalmamış her daim rastgelsin :) Güzel bir paylaşım bilgileri ara sıra tazelemek lazım :)

5. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Dibe yatan iğne ucunun bir iki santim arkasına kıstırma hafif kurşun takılmasının tasmalamaya yardımcı olması gibi bir durum okumuştum fakat hiç test etme şansım olmadı ne kadar doğrudur bilemiyorum denemek isteyenlerin yada bu işin doğrusunu bilenlerin bilgisine sunulur. Saygılar...

6. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

1. Maddeye çözüm olarak sakin olun , stress yapmayın , bir çay veya bira için rahatlayın gibi şeyler yazmakta mümkün ama çözümden ziyade eleştiri gibi olur diye yazmadım :)...

7. galapagosluiguana

galapagosluiguana Aktif Üye

Teşekkürler. .

8. spindoctor

spindoctor Aktif Üye

Çok defalar başıma gelen bir durum var bilmiyorum sizlerin başına geldi mi? Balık sahteyi alıp gidiyor tasma atıyorsunuz kusuyor bırakıyorsunuz yine kusuyor iğneler bir türlü takılmıyor. Bu durum su üstü sahtelerinde başıma geldi balık su üstüne çıkıp sahteyi alıyor ve bu genelde saldırı gidi değil vakumlama gibi oluyor.

9. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Dogru igne boyutu nedir diye soran arkadaslar icin ölçü balığın ağzının 1/6 sindan küçük 1/3 unden büyük olmasın. Saygilar...

10. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Kösteği uzun tutmak özellikle delikli gezer kurşunla yaptığım takımlarda çok avantaj sağlıyor. Biraz daha uzatacagim 50 cm köstek yapacağım 50cm de 30 gram gezer kurşun payı bırakacağım böylelikle tatlı su avlarım gayet rahat olacak inş.