Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık avcılarına ayı saldırdı

Konu, 'Sohbet' kısmında Syardim tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Syardim

Syardim Üye

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde balık avlamaya giden 6 kişiden 2’sine ayı saldırırken, olayı fark eden arkadaşları balta ve av tüfekleriyle ayıyı etkisiz hale getirdi.

Edinilen bilgiye göre, Karabük’ün Safranbolu ilçesi Karapınar köyü yakınlarında bulunan Sırçalı Kanyonu'na 6 arkadaş balık avlamaya gitti. Ahmet Avcı (42) ve Cevat Uysal (25) aniden karşılarına çıkan ayının saldırısına uğradı. Başlarına ve vücutlarının çeşitli yerlerine aldıkları darbelerle ağır yaralanan Ahmet Avcı ve Cevat Uysal, bir süre ayıyla mücadele etti. Avcı ve Uysal'ın arkadaşları, yanlarında bulunan av tüfeği ve baltayla ayıyı etkisiz hale getirdi. Olay yerine çağrılan 112 acil servis ekipleri, ağır yaralanan Ahmet Avcı ve Cevat Uysal’a müdahale etti. Jandarma, AFAD ve UMKE ekiplerinin de yardımıyla kanyondan çıkarılan yaralılar, ambulanslarla Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Avcı ve Uysal’ın hayati tehlikesinin bulunduğu, Uysal'ın ayıya açılan ateş sırasında ayağından vurulduğu belirtildi.
    Kaynak : Milliyet Gazetesi
    Kaynak Linki : Balık avlamaya giden 2 kişiye ayı saldırdı

Yukarıdaki haberden sonra - Bereketli meralara ;) ama özellikle balık konusunda bereketli :krnz: meralara balık avına giden arkadaşlara Tüfeğim ve Kara avcılığı belgelerim ile :hhhhhh::hhhhhh: eşlik edebilirim. Olmaz olmaz demeyin. :asik::asik::asik: "Bu Kısım işin espirisi"

Ayı saldırısına uğrayan balıkçı dostlara acil sifalar diler, dikkatli olmak gerektiği konusunda yazının uyarıcı olmasını dilerim.

Mesut1903 ve Apathetic bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Basima geldigini dusunuyorum da o anlar korkunc olmali.. Gecmis olsun.. Umarim kisa zamanda toparlanirlar..

4. bkirgic

bkirgic Aktif Üye

kutup ayısı değilse sıkıntı yok :))) şaka olarak .
    acil şifalar dilerim , bende okudum sabah haberi köyde yalnız balığa gittiğilm günler geldi aklıma.

5. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Büyük ihtimalle civarda yavrusu vardır yoksa kolay kolay saldırmaz..

Syardim bunu beğendi.
  6. enginson

enginson Daimi Üye

az önce okudum haberi. Allah korusun bende terkosa gittiğimde domuz sürüsüyle karşılaşmıştım. panik yapmadan devam ettim yürümeye ama içten içe biraz da tırsmadım değil. Ayı görsem herhalde kalpten giderim.
    aklıma arkadaşımın anlattığı bir hikaye geldi. rizede köyde yaylada kaybolmuşlar. ileride ağaca yaslanmış bir adam görmüşler yolu sormaya gitmişler yanına yaklaşınca onun adam değil ayı olduğu görmüşler korkudan topuk köye kadar. korkudan diyor yolu bulduk :D
    canlıların doğal yaşam alanlarına girdikçe yakınca bu tür canlıları şehir içinde daha da çok göreceğiz.

7. Syardim

Syardim Üye

Taha Bey'in açıklamasından sonra Ayılar neden saldırır konusunu biraz daha açmak ihtiyacı duydum.

Hepimizin malumudur ki, Dünyaya en büyük tahribat ve zararı veren canlı insanoğludur.
    İnsanoğlunun her geçen gün gelişen teknoloji ve artış gösteren nüfusuna bağlı ihtiyaç ve gereksinimleride artmakta.
    Bu artış temel ihtiyaçlarımız dışında "Alışveriş Hastalığı" ile tetiklenen "doymazlık - açgözlülük durumundan" kaynaklı kendimiz dışındaki canlıların yaşam alanlarını istila etmemizi tetiklemektedir.
    Yaşam alanı daralan canlılar beslenme ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiklerinde bir zamanlar kendilerinin olan bölgelere iç güdüsel olarak gitmekte
    bunun neticesinde ise daha tehlikeli bir duruma düşüp insanlar ile karşılaşmaktadır.

Domuzların mısır tarlalarına saldırmalarının nedeni; Domuzun özellikle şurada mısır tarlası var hadi talan edelim demesimidir?
    Yoksa yaşam alanının daralması ve yaşam alanına mısır ekilmesimidir.

Ayılar içinde aynı durum geçerlidir.
    Bulundukları yaşama ve beslenme alanlarının daralması ve buna bağlı beslenme alışkanlıklarında yaşanan değişimler ayıların insanlar ile daha fazla karşılaşmasına neden olmaktadır.
    Bu karşılaşmaların önemli bir kısmında İnsan etrafında ayının olduğunda habersizdir. Çünkü ayıların koku alma duyuları köpeklere göre 70 ile 120 kat arasında değişiklik gösterir
    en iyi koku alan Kutup ayısı olup konumuzun dışındadır.

Koku alma duyusu bu kadar gelişmiş bir hayvan ile temas hangi durumlarda sağlanır.
    1-Rüzgarın yönü ayının koku almasını engelleyecek durumda ise;
    2-Ayı aç ve beslenme arayışında ise;
    3-Ayı kış uykusunda ise;
    4-Ayı yeni yavrulamış yavruları yakınında ise;

1. Durumda ayı aç değilse, rahatsız edilmemişse, yakınında yavruları bulunmuyor veya yeni yavrulamamış ise, emin olun Ayı yakınında İnsan olduğunu farkettiğinde kaçacaktır. ( Yaşadım )
    2. Durumda Ayı aç beslenme arayışında ve rahatsız edilmemişse kendi yoluna gidecektir. Rahatsız edilmiş ise hele aç bir ayıyı rahatsız etmeye cüret etmiş ise söylenecek söz, Geçmiş olsun.
    3. Ayı kış uykusunda ise, Kesinlikle rahatsız etmeden bulunduğunuz ortamdan mümkün olduğu kadar sessizce uzaklaşın, Kış uykusunda rahatsız edilmiş bir ayının hışmından kimse sizi kurtaramaz.
    4. Ayı yeni yavrulamış veya yavruları ile beraber ise, yaklaşmayın, yanlışlıkla yaklaşmış iseniz bile tehditkar hareketlerden kaçınıp uzaklaşın, Ayı sizden haberdar olduğunda uzaklaşacaktır.
    Etrafında yavruları var ve uzaklaşamıyor ise Savunmaya geçecektir. Aksi bir durumda yavrularını her ne pahasına olursa olsun koruyacaktır. Çünkü o bir Anne.

Ayıdan korunma yolları; Ayıların en fazla görüldüğü zamanlar Bahar ayları olup yeni kış uykusunda uyandıkları beslenme ihtiyaçlarının en tepe yaptığı dönemlerdir,
    Bu zamanlarda beslenme ihtiyaçlarını yaşam alanlarında karşılayamaz iseler insanların yaşam alanlarına kadar ilerleyebilirler.
    Bulunduğunuz bölgede ayılar ile karşılaşma ihtimaliniz var ise sinsi ve sessizce hareket etmeniz sizden hızlı koşan, sizden iyi tırmanan, sizden iyi koku alan, sizden iyi yüzen bir canlı tarafından tehdit olarak algılanacağından, mümkün olduğu kadar kendinizi belli ederek yol almanız aç bir ayı ile 1. durumdaki sebep ile rastlantısal olarak karşılaşmanızı engelleyecektir. Çünkü siz ayının beslenme ve alışveriş listesinde bulunmuyorsunuz.

Toparlarsak.
    Ayı ile karşılaşma ihtimalimizin olduğu alanlarda ses çıkartarak ( şarkı söyleyebiliriz, yanımızdaki arkadaşımız ile yüksek ses ile konuşabiliriz veya çantamıza zil takabiliriz. )
    Uykusunda uyandırmıyor, etrafında yavruları var ise tehditkar davranışlardan kaçınıyor ve sessizce uzaklaşıyoruz. Mera seçimlerinde daha hassas davranıyoruz.
    Bilmediğimiz bir bölgeye veya köye gidiyorsak, önce köy kahvesine uğrayıp orada neden bulunduğumuz anlatıp kendimizi tanıtıp sohbet ediyoruz.
    Köy bakkalından alışveriş yapıp aynı şekilde ayak üstü sohbet ediyoruz. Eğer bir tehlike var ise mutlaka sizi uyaracaklardır. Merada belli başlı emareleri okumayı, anlamayı, işaretleri öğrenmeye çalışalım.
    Gittiğimiz merada ayak izi, dışkı gibi göze batan öncelikli emareleri kontrol edip önlemimizi alalım. Bu sohbetler ve emare takibi ile belkide hiç tedirgin olmadan çok güzel bir av günü geçirebiliriz.

Haberde bahsi geçen olayda ise bence karşılaşılan durum,
    Ayının beslenme alanında balık avlarken ayı ile karşılaşma anında Ahmettt, Mehmmmetttt, Ula Ayıııııı Heyy, Hoppp, Tüfeğim nerdddde, Sen Baltayı al.
    Bu durumda ayı ayağa kalkıp kükrer, Kükremesi insanlar için tehdit, Ayı için ise uyarıdır. Tehdide karşı tehdit ile cevap verilirse Ayı saldırı.

Yapılması gereken durum;
    Balık avladığımız alanda ayı ile karşılaşmışsak, Balık avladığımız alan bizim değil ayının malıdır.
    Avadığımız balık var ise; Kusura bakma ayı kardeş senin bahçenden senden habersiz senin olanı gaspediyorduk. Aldıklarımız sadece bunlar, biz senin olan sana geri veriyoruz demek,
    Avladığımız balıklar önümüzde açığa bırakıp, yavaş yavaş ayının avlanacağı bölgeden geri çekilmek olmalıdır. Bu durumda ayı kükremesi ile korkuttuğunu, alanını korumayı başardığını,
    Kendisine ait olanları aldığını önündekileri yedikten sonra isterse merasında avlanabileceğini düşünerek zaten tehlikeli olan bir kavgaya girmeyecek sevmediği hazzetmediği insanlardan uzak duracaktır.

Ayı ile karşılaştık ve yakaladığımız balık yok ise; tehditkar olmadan yaklaşma yolunu veya ulaşmak istediği hedefe gitmsini engellemeden yolundan çekilmek işe yarayacaktır.
    Bu durumda uzağımızda olan Tüfeğe, Baltaya uzanmak ani hareket etmek tehditkar davranış olarak düşünüleceğinden kaçınmak lazım, Uzaklaşma esnasında aman telefonum, 3.000 liralık kamışım makinam
    emin ol senden değerli değil. Bırak kalsın ayı insafa gelir ve karnını doyurup birazda merakını giderdikten sonra parçalamamışsa geri gelip alabilirsin.

Saygılarımla / Avlarınız her daim bereketli ve tehlikelerden uzak olsun.

hayalet avcısı ve M.Taha D. bunu beğendi.