Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balık Avcılığıylayeni yeni ilgilenmeye başlayan arkadaşlara öneri..

aliozturk

Aktif Üye
Adı
ALi ÖZTÜRK
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Tarih: 14 kasım 2014

3 adet arkadaş boğaza tekne ile çinekop familyasına çapari atacağız.

Bende okuma trio55
arkadaşımda daiwa crossfire
diğerinde shimano stella makina var
derinlik +60-70 metre civarı

Teknemize bindik Meramıza giderken arkadaşım başladı ,yok benim makina stella canavardır yok kutuk gibidir falan filan dedim kardeşim tamam senin makina sağlam olabilir ama unutma her makına heryerde kullanılmaz basladık tatlı tatlı tartısmaya neyse basladık çaparileri salmaya 1-2 derken balık başladı arkadaş 2 tane çinekop cekiyor hatta bir tanesi yaprak gibi ama bana diyorki offf sarıkanatları aldım doldurdum felaket agır ali yetişş diyor ooo iyi diyorum helal olsun balık gözükmeye başladı bi geliyor 2 adet çinekop ala ala neden bu kadar ağır diyor bana ,bende gülümsüyorum neyse banada balık geliyor bende çekmeye baslıyorum ama okadar rahat cekiyorumki dedi boşmu çekiyorsun bende dedimki 3-4 tane aldım geliyor hade bee dedi ve sonuç 2 sarıkanat 2 tane çinekop hatta 1 taneden carpan balıktan tutmustum ve dedimki ver bakım su meshur stellanı sen benim su beşpara etmez dediğin trio makinayla avlan tamam dedi neyse yine basladık adam benim makinayı kullanınca hele hele balıkları rahat rahat cekmeye baslayınca ben nerde yanlış yapıyorum diye düşünmeye basladı ve o makınayı ne için aldığını sorunca tekne için dedi ve bende dedimki aferin sana sonraları galiba makinayı baya bi ucuza sattı diye biliyirum. Su anda daha önceleri 1 makina ile 3-5 av birden av yapan arkadasım şimdi 5-6 çeşit makina ve kamış kullanmakta.

Yani uzun lafın kısası sunu demek istiyorum ki .,
Bilene sorun herkesin dediğine güvenipte makina kamış vs. almayın pişman olursunuz özellikle alacağınız malzemeyi ne amaçla kullanmak istediğinizi net olarak yazarsanız emin olun burda okadar ustalar varki elbet sorunuzun cevabını net olarak alacaksınızdır ve bende bu forumdan epey sey oğrendim bu foruma girmeden önce 1 makinam vardı şimdi 6 adet unutmayın bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

Aynı makinayla bütün avlar yapılmaz..Bu yazımda balık konusunda acemi demeyeyimde meraklı arkadaslara küpe olması açısında yazdım basınızı ağrıttıysam affola..

Saygılar...

İnşallah bu sezonda lüfer familyası yüzümüzü gecen sezonki gibi güldürür.Aşağıda videosu

Son düzenleme:

bberdem

Üye
Adı
Bahadır...
Kan Grubu
A Rh Pozitif
4 makinada bende mevcut hepsinin yeri ayri...sormadan almak gercekten sikinti...

dusty35

Aktif Üye
Tarih: 14 kasım 2014

3 adet arkadaş boğaza tekne ile çinekop familyasına çapari atacağız.

Bende okuma trio55
arkadaşımda daiwa crossfire
diğerinde shimano stella makina var
derinlik +60-70 metre civarı

Teknemize bindik Meramıza giderken arkadaşım başladı ,yok benim makina stella canavardır yok kutuk gibidir falan filan dedim kardeşim tamam senin makina sağlam olabilir ama unutma her makına heryerde kullanılmaz basladık tatlı tatlı tartısmaya neyse basladık çaparileri salmaya 1-2 derken balık başladı arkadaş 2 tane çinekop cekiyor hatta bir tanesi yaprak gibi ama bana diyorki offf sarıkanatları aldım doldurdum felaket agır ali yetişş diyor ooo iyi diyorum helal olsun balık gözükmeye başladı bi geliyor 2 adet çinekop ala ala neden bu kadar ağır diyor bana ,bende gülümsüyorum neyse banada balık geliyor bende çekmeye baslıyorum ama okadar rahat cekiyorumki dedi boşmu çekiyorsun bende dedimki 3-4 tane aldım geliyor hade bee dedi ve sonuç 2 sarıkanat 2 tane çinekop hatta 1 taneden carpan balıktan tutmustum ve dedimki ver bakım su meshur stellanı sen benim su beşpara etmez dediğin trio makinayla avlan tamam dedi neyse yine basladık adam benim makinayı kullanınca hele hele balıkları rahat rahat cekmeye baslayınca ben nerde yanlış yapıyorum diye düşünmeye basladı ve o makınayı ne için aldığını sorunca tekne için dedi ve bende dedimki aferin sana sonraları galiba makinayı baya bi ucuza sattı diye biliyirum. Su anda daha önceleri 1 makina ile 3-5 av birden av yapan arkadasım şimdi 5-6 çeşit makina ve kamış kullanmakta.

Yani uzun lafın kısası sunu demek istiyorum ki .,
Bilene sorun herkesin dediğine güvenipte makina kamış vs. almayın pişman olursunuz özellikle alacağınız malzemeyi ne amaçla kullanmak istediğinizi net olarak yazarsanız emin olun burda okadar ustalar varki elbet sorunuzun cevabını net olarak alacaksınızdır ve bende bu forumdan epey sey oğrendim bu foruma girmeden önce 1 makinam vardı şimdi 6 adet unutmayın bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

Aynı makinayla bütün avlar yapılmaz..Bu yazımda balık konusunda acemi demeyeyimde meraklı arkadaslara küpe olması açısında yazdım basınızı ağrıttıysam affola..

Saygılar...

İnşallah bu sezonda lüfer familyası yüzümüzü gecen sezonki gibi güldürür.Aşağıda videosu

Sayın arkadaşım ,

Balıkçının satın aldığı takımı beğenmesi çok güzel bir durumdur. Araştırmış ,bakmış etmişsindir bilen insanları dinleyip doğru takıma para yatırmışsındır ve bu takımı denediğinde de iyi sonuç alıyorsan ne ala sana :)

Ama , başka takımlar hakkında yorum yapmadan daha dikkatli olmak lazım. Hele ki "acemilere sesleniyorum" dediğin vakit aldığın sorumluluğun da bilincinde olman lazım.
Shimano balıkçılık ürünleri üretimi konusunda DÜNYA ÇAPINDA kabul görmüş büyük bir firmadır. Spin makineleri konusunda da stella dünyada ilk üçe girer.
Benim şahsi olarak shimano ürünlerine karşı bir antipatim var. Kolay kolay almam , ama bu kötü oldukları anlamına gelmez. Üst sınıf ürünlerinden bahsediyorum.

Eğer bahsettiğiniz arkadaşınızın stella'sında bir sorun yoksa , anlattığınız performans düşüklüğünün sebebi kullandığı UYGUNSUZ KAMIŞ ve veya ip/misinedir.

Eğer bu stella'yı bir saltiga ile karşılaştırıp yerseydiniz anlardım. Zira saltiga stella'nın rakibidir ve aynı klasmandalardır. Ama bir trio o stella'nın kolu bile olamaz.
Çok zor koşullarda ve lüfer familyasından çok daha hırçın balıklar karşısında stella'nın performansı ortadadır.

Şimdi diyeceksiniz ki "biz jigging yapmıyorduk , 70-80 metreden 1-1,5kg balık çekiyorduk. Belki stella iyi bir jig makinesidir ama 80 mt den 1 kg balığı çekmekte sorun yaratıyor." :)

Bakın size bir örnek vereyim. Bende Daiwa saltist 6500 var. 1:6,2 orta sınıf bir jig makinesidir. Stella 'ya rakip değildir , orta sınıf üst sınıf değil.
Darboğazı bilen bilir. 80-210mt derinlikte , iki tane akıntının kesiştiği yerde 250 gr kurşunu dibe bile indirmek zordur.
Muhterem avdaşımda sizin makineden vardı ki iki defa atabildi. Makinesi çatır çutur gidiyor ve çok yoruldu. Ben stella'nın çok altındaki saltist ile 250gr jig ile avlandım.
Sorun yok. Stella ile daha da rahat olurdu.

Her ne kadar shimano'yu sevmesem de bir stella bu kadar basit aşağılanamaz.
Arabalar olarak düşünürsek , sizin trionuz bir astra'dır stella ise bir BMW saltiga ise bir Mercedes.

Bu markalar bu güvenler ve bu isimler o kadar kolay kazanılmıyor. Karalaması da bu kadar ucuz olamaz.
Saygılarımla,

Son düzenleme:

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Vay beee bundan sonra forza Okuma trio... :)
Şu makinelerin tam modellerini de yazarsanız eğer almamız veya almamamız gereken ürünleri daha iyi anlarız.

havatemiz

Aktif Üye
Adı
İhsan Oktem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sanırım arkadaş yeni başlayanların iyi inceleyip , araştırıp ihtiyaçlarına göre en iyi seçimi yapması gerektiğini vurgulamak istemiş. Marka belirtilmeseydi dah iyi olurdu tabi.

aliozturk

Aktif Üye
Adı
ALi ÖZTÜRK
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Beni yanlış anlamayin bende okuma ryobi shimano daiwa ve penn makinalarin her birinden vardır ve de lrf hariç tüm avları yapmaktayım benim belirtmek istediğim makinayı ve kamisi kullanacağımız yeri bilmezseniz dünyanın en iyisi olsun yine sıkıntı çekerseniz yapacağınız ava gore makina ve kamış tercihi yapmanız gerekmektedir dedim ve stellayi ben spinde kullandım ve tam 6 adet bildiğiniz kiloluk kofanalar aldım canakkaleden yanlış anlaşıldı galiba tabiki shimano bir dünya markasıdır olmasa bende olmazdı :))

Demek istediğim spin takımla yemli yemli takımla spin olmaz .. Sadece ben kullanılan takımları belirtmek istedim ve modelleri kotulemedim tekrar yazıyorum yanlış anlasilmasin..