Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Avı ve Solunar Teorisi

Konu, 'Sohbet' kısmında 1onderozen1 tarafından paylaşıldı.

1. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

Herkese Merhabalar;

Solunar teorisi; ayın, güneşin ve gelgitlerin hareketlerine göre sudaki canlıların beslenme dönemlerini belirliyor. Bu 3 kriterin uygun olduğu zaman dilimlerinde ve saatlerinde, canlılar (balıklar, midyeler, böcekler vs.) olağanüstü bir beslenme çılgınlığına giriyor. Doğruluğu uzmanlarca ve sayısız av raporuyla kanıtlanmıştır.

Ayrıca bölgedeki rüzgarlar, fırtınalar ve basınç değişimleride balık avını önemli ölçüde etkileyen faktörlerdir.

Ava gitmeden her zaman hava durumuna bakarım. Bugün baktığımda 1 Temmuz için ilginç bir görüntü var. Bereketli olacak gibi, acaba bir etkinlik mi düzenlesek? :)
    1 Temmuz.png

Ayrıca yabancı kaynaklardanda araştırdım, dakikası dakikasına aynı zamana denk geliyor.
    Önemli not: Bu teori, merada balığın olduğu durumlarda geçerlidir. Balık açısından kurumuş bir yerde, doğal olarak işe yaraması beklenemez.

Son düzenleme: 29 Haziran 2015
    cihan drums, blaze ve Hamdi bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ercüment86

Ercüment86 Aktif Üye

güzel bir organizasyona kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum. yeter ki daha öncelerde verim alınmış avlaklar olsun.

sedatsabotic, blaze, Hamdi ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. enginson

enginson Daimi Üye

Güzel bir zamanlama evet, keşke işlerim yoğun olmasa ve benim çocuk hasta olmasa katılmak isterdim. Güzel araştırmışsın umarım boş dönmez kayda değer avlar yapabilirsin şimdiden rastgele. bence imkanı olan katılıp güzel bir organizasyon yapılmalı.

sedatsabotic ve 1onderozen1 bunu beğendi.
  5. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

Aynen öyle Ercüment abi. Zaten olayın mantığıda, bir bölgede bulunan bütün canlıların acıkması, yem için çıldırması :) Yani merada balık varsa tutması çok kolaylaşıyor.

Engin abi çocuğunuza acil şifalar dilerim. Umarım kısa zamanda iyileşir ve sizide tanıma imkanı buluruz :)

sedatsabotic bunu beğendi.
  6. enginson

enginson Daimi Üye

Teşekkürler inşallah imkan bulursam belki bu sezon değil önümüzdeki sezonlar katılabilirim.

7. Ercüment86

Ercüment86 Aktif Üye

Dediğin gibi önder ama kulaktan dolma biryere gitmeyelim demek istedim. yoksa Tuzla Pendik Küçükyalı farketmez geçen hafta içinde de olduğu gibi =)

8. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

yazın istanbulda sadece galatada ve ömerlide avlandığım için neresi iş yapar bilemiyorum bende :) ama bu solunar takvim olayı bence her zaman kullanılması gereken bir araç.konuyu bu amaçla açtım.

Balıksevdam'da geriye dönük araştırmalar yaptım. 50ye yakın raporu inceledim. rapor tarihlerini ve saatlerini takvimdekilerle karşılaştırınca işe yaradığı belli oluyor.

sedatsabotic, eylmz ve Ercüment86 bunu beğendi.
  9. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

Mesela şöyle örnek vereyim. levrekçiler bilir. levrek denizin kıpırtılı dalgalı olduğu zamanlarda verimlidir. peki dalgayı harekete geçiren nedir? gelgitlerdir.. gelgitlerin sebebi ise ayın hareketlerine bağlı olarak çekim gücünün etkisidir. olaya böyle bakmak bile bence işe yaradığının bir kanıtıdır. :) türkçe olmasada, internette bununla alakalı binlerce video, binlerce yazı, birsürü telefon uygulaması, 4 tanesini okuduğum 61 tane akademik makale var. adamlar kullanıyor bizde kullanalım bence

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Avcılıkta ben bilimden faydalanmak taraftarıyım. Araştırmalar bizlere yol gösterir.

blaze ve 1onderozen1 bunu beğendi.
  11. blaze

blaze Aktif Üye

Kuleli - Kandilli tarafina mı gitsek diye düşünüyorum en azından lrf için verimli olabileceğini geçen hafta kendim test ettim