Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık bulucu görüntü zemin tespiti

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında coppers tarafından paylaşıldı.

1. coppers

coppers Üye

Humminbird 997 ci balık bulucumdan kaydetmiş olduğum görüntülerden resimler ekledim balık bulucu konusunda deneyimli arkadaşlarımızdan görüntülerdeki yerlerin zemin etüdü hakkında görüşlerini belirtmelerini rica ediyorum.hem bana hemde bir cok kişiye faydalı bir paylaşım olacağı düşüncesindeyim.

http://img571.imageshack.us/img571/7307/s00030.png

http://img191.imageshack.us/img191/6696/s00027.png

http://img705.imageshack.us/img705/5224/s00031.png
    http://img219.imageshack.us/img219/5595/s00032.png

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Mayıs 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ERKAN DÖNER

ERKAN DÖNER Aktif Üye

Bu balık bulucuları kıyıdan işe yarar mı?

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Yaramaz Erkan
    Her ne kadar bu işe yaradığı söylenen bir iki modeli varsa da yaramaz.

Balık bulucular suya sürekli sinyal göndererek gerek su içindeki canlıları, gerek zemindeki yapılaşmayı çözümlemeye yarar.

Fish Finder'lar sürü balıklarını, bu balıkların kaç metrelerde olduğunu kolaylıkla bulabilir.

Ama asıl önemlisi dip yapısını gösterebilmesidir. Zaten bu konuda da sorulan soru bu..

Sen hedef balığının yaşam şartlarını bilirsen ona göre bir mera seçer ve oltanı oraya atarsın.

Akın Kaptan'ın konularına bir daha göz atarsan zemin yapısını ve balıkları gösteren açıklamalı Fishfinder görüntülerini de görebilirsin.

5. coppers

coppers Üye

Sitede bu konuda kimsenin bir görüşü yokmu.

6. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Bu çok gelişmiş bir model. Mavi renkli ekranda yan tarama modunda görüntü veriyor ve oradan görebildiğim kadarı ile düz ve kumluk bir zemin üzerinde ilerlenmiş. Teknenin her iki yanında da sadece düzlük dip yapısı görünüyor. Yanlızca bir adet balık veya yosun olabilcek cisim(kendisi beyaz gölgesi siyah olan) teknenin sancağında ve geride kalmış görünüyor. Diğer normal görünüm modlarında(sarı kırmzı olanlar) yumuşak bir zemin üzerinde ilerlediğiniz belli eden zayıf yankı (echo) görünüyör.

Kullandığınız makina çok çılgın bir alet. Özellikle yan tarama imkanı inanılmaz bir teknoloji. Birkaç yıl öncesine kadar sadece askeri ve bilimsel maksatlı gemilerde bulunan bir özelliği satın almış ve kullanmaya başlamışsınız.

Mavi olmayan ekranlardan yakınlaştırma (zoom) özelliğini kullanmadığınız anlıyorum. O aletin inanılmaz yüksek çözünürlüklü ve kaliteli yakınlaştırma özelliği olduğunu bilmenizi isterim. 45mt'ye kadar derinliklerde yan taram özelliği ile teknenin her iki yanından fotoğraf kalitesinde sonar görüntüsü elde edebilirsiniz. Daha derin olunca bu özellik kullanılamıyor. Birinci ve ikinci resimde görünen lekelerin balık olup olmadığını ve balık ise küçük olup olmadığını anlayabilmek için ZOOM yapmak gerekli görünüyor. Ancak ikinci resimde aşağı doğru hilal şeklinde ve yanyana çizilen iki adet yay şeklinin 14metre derinlikte hareket halinde olan balık olduğunu düşünüyorum.

Dibini veya kenarlarını çok iyi bildiğiniz bir yerde makinanızı deneyerek (iskele, köprü ayağı, batık sandal) gözünüzün makinanıza alışmasını sağlayabilirsiniz.

"Yok! Ben bu makinayı sevmedim." derseniz bana gönderin.:D Yada olmadı makinayı alıp bana gelin. Beraber keşfe çıkalım.

Resimde soldaki çember cisim veya küçük balık sürüsünün kendisi sağdaki çember izdüşümü(gölgesi).

7. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bu konu açıldı dedim "Akın Kaptanlık bir konu" :) Sen de kaçırmamışsın konuyu Akın, daha çok bilgi aktarırsın sen bu konuya :)

8. AKIN KAPTAN

Bu yazı hatalı oldu. Doğrusu aşağıda.

9. AKIN KAPTAN

Coopers(yanılmıyorsam Mehmet Bey) makinayı alıp gelsin vallahi yemeden içmeden 3 gün dolaşırım denizde. Dibin resmini bir kere çıkarttıkmı gerisi kolay.

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Hatta işi varsa makinayı ben getireyim :p

11. AKIN KAPTAN

Tam süper olur.