Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

BALIK BULUCU + GPS KONUSUNDA TAVSİYELERİNİZ

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Tüm dostlara selam ;

bu konuyu daha öncede açtım ama sizlerle bir türlü net bir konuşma yapamadık.tekrar bu konuda detaylı bilgilendirmenize ihtiyacım var.

kısmetse bu hafta sonu tekneyi denize indiriyorum.balık bulucu + gps hariç tüm malzemelerimiz tamam. ancak o kadar çok çeşit ve karışık özellikler varki içinden çıkmak çok zor.işi kolaylaştırması adına birkaç bilgiyi sizinle paylaşayım.

av yapacağım bölge saroz.( enez tarafı ) önceliğim balık bilgisinden çok derinliğin dip yapısının detaylı gösterilmesi ve benim eğer kaya bulabilirsem bunu işaretlemem.

ilk sorum bu tür cihazların yurt dışından alınması sizce doğrumu.( amerikadan gelecek ) bir arıza durumunda bu bana ne tür sorunlar yaşatır. artı ve eksileri sizce nedir...yoksa emre bütçene göre al ama türkiyeden mi al dersiniz.

bütçe olarak eğer yurt dışından al derseniz 500 dolar gibi bir rakam ayırdım.bu rakama balık bulucu + gps özelliği olan ( combo ) iyi bir cihaz alınıyor. ancak bu rakam türkiye fiyatlarında az kalıyor.sizin bu rakam türkiyede önereceğiniz marka ve model nedir.bunuda paylaşmanızı rica ediyorum.

ve son olarak ( gerçekten son :) 1 -humminbird 2 - garmin 3 - lowrance bu üç şeçenekten marka ve model olarak öneriniz ne olacaktır.bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim çünkü bir hafta içinde alımı yapmış olmak istiyorum.

şimdiden yardımcı olabilecek herkeze teşekkür ederim.

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
arkadaşlarım yokmu aramızda balık bulucu kullanan yada fikir beyan edebilecek...

umooth

Daimi Üye
Adı
umooth
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Emre selam,
Ben Humminbird kullanıyorum yaklaşık 4 senedir gayet memnunum . Ben aldığımda 565 vardı şimdi 570 var sanırım aynı cihaz hemen hemen. Gri tonlamanı yeterince iş görüyor. ancak ben de değiştirmeyi düşünüyorum ve epey araştırma yaptım. Humminbird 596c hd di modelinde karar kıldım. Amerika fiyatı 400$. Ha bu paralara amerikada combo cihazlar var onlara neden bakmadın dersen, GPS 'li modelleri Amerikadan alırsan beraberinde geldikleri harita US ve Canada'yı gösteren haritalardır. Türkiye'den yeni bir harita satın alman gerekecek ki onun fiyatı da neredeyse aldığın cihaz kadar.. O yüzden bence Amerika'dan al ama GPS'siz bir model al..
Arıza konusunda çoook şanssız değilsen problem yaşamazsın. Tek yaşayacağın problem Transducer'ın kablosu kırılıyor zamanla, eğer düzgün montaj yaparsan o problemi de yaşamazsın. Başka sorun olursa memnuniyetle cevaplarım.
sevgiler,

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Emre selam,
Ben Humminbird kullanıyorum yaklaşık 4 senedir gayet memnunum . Ben aldığımda 565 vardı şimdi 570 var sanırım aynı cihaz hemen hemen. Gri tonlamanı yeterince iş görüyor. ancak ben de değiştirmeyi düşünüyorum ve epey araştırma yaptım. Humminbird 596c hd di modelinde karar kıldım. Amerika fiyatı 400$. Ha bu paralara amerikada combo cihazlar var onlara neden bakmadın dersen, GPS 'li modelleri Amerikadan alırsan beraberinde geldikleri harita US ve Canada'yı gösteren haritalardır. Türkiye'den yeni bir harita satın alman gerekecek ki onun fiyatı da neredeyse aldığın cihaz kadar.. O yüzden bence Amerika'dan al ama GPS'siz bir model al..
Arıza konusunda çoook şanssız değilsen problem yaşamazsın. Tek yaşayacağın problem Transducer'ın kablosu kırılıyor zamanla, eğer düzgün montaj yaparsan o problemi de yaşamazsın. Başka sorun olursa memnuniyetle cevaplarım.
sevgiler,

umut aynı yaştayız o yüzden isminle hitap edeceğim. öncelikle cevabın için teşekkür ederim.söylediğin modeli şimdi inceleyeceğim..sanırım ihtiyaçlara cevap veren bir model. peki diyelim ki iyi bir kaya buldun( ki ben saroz avcısıyım ) .cihaz gps özelliği yoksa nasıl işaretleme yapacaksın.o kısmı anlamadım.ayretten birde gps mi alıcan yoksa cihaz içine harici harita yükleme özelliğimi var.

umooth

Daimi Üye
Adı
umooth
Kan Grubu
B Rh Pozitif
GPS için iPhone kullanıyorum :)
Combo cihazlara da harita satın alabilirsin ama dediğim gibi çok pahalı. Örneğin Navionics'in Avrupa haritası 800TL gibi birşey...
Oysaki iPhone'un Navionics uygulaması 22$ .. Ve aynı haritayı aynı özelliklerle kullanıyorsun..

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
GPS için iPhone kullanıyorum :)
Combo cihazlara da harita satın alabilirsin ama dediğim gibi çok pahalı. Örneğin Navionics'in Avrupa haritası 800TL gibi birşey...
Oysaki iPhone'un Navionics uygulaması 22$ .. Ve aynı haritayı aynı özelliklerle kullanıyorsun..

umut iyi akşamlar.mesai bitimi cevap yazamadım..sen önerdiğin bu modeli seçerken hangi temel özelliklerine baktın.birde yukarda bazı ürün linkleri yazmıştım.onlara bir bakmanı rica ediyorum.hepsi türkiyede 1000 tl civarında satılan ürünler.sadece balık bulucu alınacaksa hiç yurt dışı ile uğraşmadan burdan alsak nasıl olur.senin fikrin nedir.

umooth

Daimi Üye
Adı
umooth
Kan Grubu
B Rh Pozitif
umut iyi akşamlar.mesai bitimi cevap yazamadım..sen önerdiğin bu modeli seçerken hangi temel özelliklerine baktın.birde yukarda bazı ürün linkleri yazmıştım.onlara bir bakmanı rica ediyorum.hepsi türkiyede 1000 tl civarında satılan ürünler.sadece balık bulucu alınacaksa hiç yurt dışı ile uğraşmadan burdan alsak nasıl olur.senin fikrin nedir.
Ben kullandığım 565 modelini biraz daha gelişmiş halini almak istedim. Öncelikle renkli ekrana geçmek istedim. Baktım en uygunu fiyat/performans açısından bu model. Üstelik humminbird'un yeni geliştirdiği bir sistem olan DI yani "Down Imaging" özelliği var. Bu özellik dip yapısını daha detaylı bir şekilde görüntülemeni sağlıyor.
570 ve 728 modelleri gri tonlamalı modeller. Aralarındaki fark çıkış güçleri. Yani 728'in sinyal gönderme gücü 2 katı. Bu demek oluyor ki daha derinlere sinyal yollayabiliyor.
Lowrance ve Garmin konusunda bir birikimim yok o yüzden yorum yapamayacağım. Ama kötü markalar değiller tabii ki.

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Bu tip cihazları hiç kullanmadım; ancak tanışmış olduğum deneyimle ve tecrübeli şahısların öncelikle kombo cihazları (ikisi-üçü birarada) tercih etmediklerini; balık bulucuda ise özellikle Furuno'yu tercih ettiklerini (bu markada kombo zaten mevcut değil) ve kullandıklarını gördüm...

Ayna seçimi uygunluğu ve kabiliyeti de çok önemli tabii...

Herşeyden önce bütçe meselesi elbet...

Focush

Yeni Üye
Bu tip cihazları hiç kullanmadım; ancak tanışmış olduğum deneyimle ve tecrübeli şahısların öncelikle kombo cihazları (ikisi-üçü birarada) tercih etmediklerini; balık bulucuda ise özellikle Furuno'yu tercih ettiklerini (bu markada kombo zaten mevcut değil) ve kullandıklarını gördüm...

Ayna seçimi uygunluğu ve kabiliyeti de çok önemli tabii...

Herşeyden önce bütçe meselesi elbet...
Furuno bu sene combo bir cihaz çıkardı.

Bütçe müsait ise furunodan şaşmayın...