Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Bulucu Montaj Aparatı

Konu, 'Balık Bulucular ( Sonarlar ) Fish Finder' kısmında mnzr16 tarafından paylaşıldı.

1. mnzr16

mnzr16 Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Forumda konu da açmıştım. Yeni bir balık bulucu almak istiyordum. Uzun araştırmalar sonucu Furuno FCV627 aldım.
    Cihazı aldık ama bunu nasıl montaj yapalım diye düşündük fikirler geliştirdik. Kendim makine mühendisi ve işim tasarım üzerine olduğundan hazır olan ekipmanlar ve gördüğüm diğer örnekler içime sinmeyince ben de kendim tasarlamaya karar verdim. İlk hedefim yapacağım aparatın hafif olmasıydı. Teknem aslında konsollu. Cihazı tekneye monte edebilirdim fakat tekne sürekli suda olduğu için cihazı her seferinde söküp almam gerekiyor. Bu durumda da soketler kısa zamanda korozyona uğruyor yani o da sıkıntı. Dedim bir aparat yapayım hem furunoyu hem aynayı hem de goproyu bu aparata bağlayayım :) yan küpeşteye mobil olarak bağlayıp cihazın power kablosunu 12v prize adapte ettim. Konsolda bulunan 12v prize takarak kablo karışıklığından kurtulmayı hedefledim.

Aparatı sürekli takıp çıkaracağım için maks. 4kg olmasını hedefledim. Araştırmalar sonucu metresi 1.15 kg gelen 45x45 sigma profil kullanmaya karar verdim. Bir aksilik çıkmazsa toplam ağırlık 4 kilo civarında olacak. Aparatın modüler olması için boyunun 2 ayrı bölgeden ayarlı olmasını sağladım. İlk ayar küpeşte ile furuno arasındaki mesafeyi ayarlayacak, ikinci ayar ise Aynanın su yüzeyine göre olan derinliğini ayarlayacak.Aynı zamanda mera değiştirme esnasında hız yapacağım anlarda ortadaki kollu mafsal yardımıyla aparatı 90 derece konumuna getirip sudan çıkarmayı planladım.
    İlk iş olarak bugün gidip profilleri aldım kestirdim.
    Bu hafta içinde ihtiyacım olan diğer parçaları da yaptırıp haftaya hava müsait olursa tekneye ilk montajını yapmayı planlıyorum.

Gelişmeleri bu başlık altında paylaşacağım.

Ahmet R. ÖZDEMİR ve Spinlevrek bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ayhan arıkan

ayhan arıkan Aktif Üye

Güzele benziyor. Ayna bağlanacak alttaki L metal yana bakmalı

4. ayhan arıkan

ayhan arıkan Aktif Üye

Ayrıca alttaki L ana bedene kayik kıç ayna ile aynı dik açıda bağlanmalı.
    P66 aynanın kayığa vidalama kısmına bakarsan aynanın boylamı ile 90derece olmadığını görürsün.

5. mnzr16

mnzr16 Üye

Yan tarafa bakmasinda sikinti olmaz abi gerekirse söküp yan tarafa baglanabilir. 4 tarafina da ayni sekilde baglanti yapilabiliyor bu profillerin. Benim gordugum kadari ile bu sekil dogru ama tekrar incelerim uyarin icin tesekkurler.

6. ayhan arıkan

ayhan arıkan Aktif Üye

Yok doğru ben yönü yanlış düşünmüşüm.
    Kupesteye bağlı iken yana dönebilecekse dahada güzel.
    Sonucu bekliyorum

7. onat

onat Üye

Evet. Tasarım güzel olmuş. Gelinen noktayı bende merak ediyorum.

8. ayhan arıkan

ayhan arıkan Aktif Üye

Bitmedimi daha

9. mnzr16

mnzr16 Üye

Tasarimi biraz degistirdik. Parcalar yapiliyor bu aralar deniz patlak oldugu icin acele etmiyorum. Topladigimda resim koyarim.

10. mnzr16

mnzr16 Üye

Anca zaman bulup montaj yapabildim. H.sonu deneyecegiz teknede. En son tekneye montaj yapinca da fotograf paylasirim

Ekli Dosyalar:

11. mnzr16

mnzr16 Üye

Montaji yaptik. Gayet guzel oldu. Kollu mentese yardimi ile aynayi sudan cikarabiliyorum. Hizlu gidecegim zaman aynayi sudan cikariyorum. Merada gezerken asagida kaliyor. 20160416_151921.jpg 20160416_151921.jpg 20160416_151921.jpg 20160416_140733.jpg 20160416_151921.jpg

cunsal, onat ve etulum bunu beğendi.