Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık bulucu tavsiye

Konu, 'Balık Bulucular ( Sonarlar ) Fish Finder' kısmında timuçin tarafından paylaşıldı.

1. timuçin

timuçin Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar,
    İzmit Körfezinde maksimum 40 mt derinliklerde avlanıyorum. Bir balık bulucu almayı düşünüyorum, bu derinliklerde işimi görebilecek örneğin istavrit sürülerini, lüfer sürülerini vb gösterebilecek, derinliklerini gösterecek uygun fiyatlı bir balık bulucu tavsiye eder misiniz?
    Humminbird 561 benim işime yarar mı? Küçük balık sürülerini dahi gösterir mi? Tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum...
    Düşündüğüm bütçe 600-1000TL arası...
    Teşekkürler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Merhaba Timuçin. Balik bulucu alirken dikkat edecegin konu marka ve model degil teknik ozelligi olmali.

Teknik ozelliginde de en onemlisi anlik ve maksimum watt cikisidir. Yani TV yada PS gibi degilde mikser yada meyva sikacagi gibi elektirik gucu yuksek olani secmelisin. Humminbird 561, 250w. surekli anlik 2000 watt cikisi var. Kotu degil ama aradigini bulamayabilirsin. Marka istiyorsan Garmin echo 200 ondan az daha iyidir. 300x2400 gibi.

Marka takintin yoksa benim de aktif olarak kullandigim cok memnun kaldigim Condor 325DF modelini oneririm. Anlik 400watt maksimum 5000watt cikisi vardir. Bizim satis sitelerinde yanlis yazmislar yabanci sitelerde dogrusu var. Fiyat olarak 800-850 TL civarinda. Ama arastirirsan daha ucuza bulabilirsin. Ben iki sene once 550TL ye almistim.

Balik bulucularda dogal olarak watt cikisi yukselince ayirt edilebilirlik ve derinlik artiyor. Ornegin condor 650 m derinlik diyor. O kadar derinlik elbette isimize yaramaz. Benimde kullandigim derinlik seninki kadar. Ancak bu gucu sayesinde 40 - 50 metrelerde dip baliklarini, orta sudaki baliklari ve balik yogunlugunu, baliklarin boylarini cok rahat ayirt ediyorum. Daha dusuk wattli urun aldigin zaman ayirt edilebilirligi cok dusecektir.

Daha once balik bulucu kullanmadiysan balik bulucunun verilerini dogru etut etmeyi ogrenmek gerektigini, tecrube gerektigini sende anlayacaksin.

4. timuçin

timuçin Yeni Üye

Çok teşekkür ediyorum, marka takıntım hiç yok. Bahsettiğiniz ürün aynasıyla birlikte mi geliyor. Yoksa ayrıca mı sipariş ediyoruz acaba?

5. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Elbetteki aynasiyla satiliyor. Benim bildigim kadariyla butun balik bulucularin aynasi beraberinde satilir. Transducer yani ayna balik bulucunun ayrilmaz bir parcasidir zaten. Isin yarisini o yapiyor

6. timuçin

timuçin Yeni Üye

Peki son olarak, örneğin küçük balıklardan istavrit sürüsü denk geldiğinde bunu ekranda nasıl görüyorsunuz. Bunun küçük balık sürüsü olduğu anlaşılabiliyor mu?

7. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Dedim ya bunu zamanla tecrube edeceksin. Senin dedigin diyelim gezerken tek tek baliklar varsa derinligini metre ve boy olarak alarm vererek uyariyor. Altta birbirinden 10 15 cm civari ayrik yuzen istavrik hamsi turu kucuk baliklari noktalar seklinde gosteriyor. Daha iri sarikanat lufer kupez gibi baliklari da zamanla ayirt edebiliyorsun. Ancak cok yogun bir balik surusundeysen altta bulut olarak derinligiyle beraber veriyor. Bunlar genelde istavrit veya hamsi suruleri oluyor. Senin sormak istedigin ben baligin cinsini anlamak istiyorum diyorsan bunu kesin olarak anlamak icin balik bulucuya baya baya para ayirmalisin. Tekne parasi kadar:) Sonucta bunlar amator balikci aletleri. Profesyonel urunler cok daha pahalidir.

8. timuçin

timuçin Yeni Üye

Tamamdır teşekkürler. Sistemin işleyişini anladım :) önerdiğiniz ürünü de değerlendiriyorum...

9. arifengin

arifengin Daimi Üye

10. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Cok iyi gorunuyor. Sanirim tam kit 217 dolar. Vergisi kargosu ne olur sifirmi ikinci elmi bilmiyorum ama teknik ozellikleri cok iyi gorunuyor. Hatta ic piyasadaki fiyati bile ozelliklerine gore iyi bence. Ihtiyaci olan arastirsin.

11. arifengin

arifengin Daimi Üye

O ortadaki garmin yazan beyaz alet nedir ne ise yarar .sadece balik bukucuyu alsak olmazmi