Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Bulucu Tercihi Hk. Yardım Lütfen!

Konu, 'Balık Bulucular ( Sonarlar ) Fish Finder' kısmında Dentex tarafından paylaşıldı.

1. Dentex

Dentex Üye

Selamlar. Öncelikle Böyle kaliteli bir platforma katılmaktan dolayı mutlu olduğumu belirtmek isterim. Balık bulucularla ilgili o kadar cok yazı saçma sapan yorumlar var ki internette kafam iyice karışmış durumda ve bir sonuca varamadım. derinliği, dip balıklarını ve jig avına uygun balıkları görebileceğim bir cihaz bakıorum. Düşündüğüm rakam 500-600 tl civarı o da değermi bilemiyorum. teknem fiber 4,50 boyunda 9,9 motorla en fazla 50-60mt lerde kullanmayı düşünüyorum. (genelde 30-40 mtlerde avlanıorum) Bu konuda bilgi sahibi olan ustadlardan değerli tavsiyelerini bekliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Dentex

Dentex Üye

konu günceldir. araştırmalarım sonucunda çıtayı biraz daha yükseltmeye karar verdim. değerli önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar..

4. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Onur ben de uzun arastirma ve denemelerden sonra Condor 325 df modelini aldim. Piyasada garmin ve humminbird hegomanyasi var. Sonucta bu teknolojik bir cihaz iyisi kotusunden ziyade pc gibi teknik ozelliklere bakip almali.

Condoru alirken baya uykusuz kaldim.:) Teknik ozelliklerine bakinca emsal markalarin cok ustundeydi. Yada o ozellikteki diger markalarin fiyati iki uc katiydi. Ne kadar ekmek o kadar kofte lafina inanirim. Ama suna dikkat ettim. Bu urunun fiyati garmin ve humminbirdin aksine ebay vs yurt disi fiyatlariyla cok yakindi.

Condor 325 de 700 metre tatli su derinligi falan yaziyor. İmkansiz gibi geliyor Tabi denizde bu 200 m civarina duser. 200 metre deneyemedim daha ama 70-80 metrelerde olagan ustu performans aldim. Tabi suyun berrakligi tuz orani yosunu planktonu otu copu vs cok etkiliyor sende goreceksin.

Aldiktan sonra ayni markadan kullanan bir iki kisiyle de konusma imkani buldum. Onlarda benzer seyler soyledi. Kisacasi cok memnunum.

Dip baliklarinda ve dip yapisinda oldukca basarili. Ama genel olarak butin balim bulucularda beklentini yuksek tutma derim. Bu urunun benzer ozelliklerindeki diger markalarda 1200-1500 gibi fiyatlar var.

Balik bulucularda bakacagin en onemli ozellik (benim kannatimce) anlik ortalama cikis watt degeridir. Max cikistan ziyade ortalama degerdir. Condor 325 df de ortalama 4000 watt cikis var. Buna dikkat etmelisin.

Fiyat olarak bir sene evvel 560tl 10 taksite aldim. Arastirrsan yakin fiyatlara sende bilabilirsin.

CRD ve Dentex bunu beğendi.
  5. Dentex

Dentex Üye

selamlar dostum öncelikle böyle kapsamlı bir cvp için çok teşekkür ederim. Eminmki sadece bana değil aynı sorunu yaşayan tüm dostlara güzel bir açıklama olmuştur. Piyasa aynen dediğin gibi sanki garmin ve humminbirdle anlaşmışlar hep aynı ürünler hep aynı mallar mesela condoru bile ilk senden duyuyorum :) Bende araştırıyorum bir süredir çeşitli firmalarla görüştüm fuar ziyaretlerim oldu sonucta bu işin en doğrusunun basit atari gibi birşey alıp pişman olmaktansa biraz daha düzgün bir cihaz alıp uzun süre kullanmak olduğunu anladım. Benm zaten dip balığını bulma gibi bir sıkıntım yok aslında mercan vs. bu tip balıklar çok oluyor bizim oralarda. asıl amacım jig için büyük balık bulmaktır. Bunun için performansı uygunmudur senin bahsettiğin cihazın. heralde dip balığını rahat görüyorsa 70-80 mt. lerde büyük balıklarıda kacırmaz diye düşünüyorum. Hem bu kadar olumlu görüş varken garmin falan aklımdan çıktı zaten :) Bende bir araştırayım bakalım hiç bilgim yok bu cihazın teknik özelllikleri hakkında. Değerli yorumların için tekrardan teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

6. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Bu marka aliskanligi takintisi bizim ulkemizde cok yaygin. Gecen galericiye gittim. 2002 model renoult clio ya 16 istiyordu. Yan tarafta 98 model Bmw 520 yi 18 e birakirim dedi. Clio nerde bmw e39 nerde. Balik bulucuda da ayni durum olusmus. Garmin deninlince akan sular duruyor. Ama ayni garminin ebay fiyatina bak ucte biri fiyati..

Dip baligi meselesi soyle; Balik bulucunun yolladigi sinyal ne kadar gucluyse baliga ve kayaya carpip bozulmadan cihaza donup aktarma gucude o kadar iyidir. Orta seviyedeki balikta zaten sorun yok onu garmin echo 100 de bulur, Sorun dibe yakin noktalarda. Dipteki balik kayadan fazla cikmiyor yada gezinmiyorsa zaten onu goremezsin. Bu cihazlar balik alarmi konusunda harekete odaklidir. Dip baligi biraz dipten bir metre civari kalkacak ve yuzecekki cihaz onu gorsun. Yoksa gezmeyen dibe yatan baligi bulmak imkansiz gibi birsey. (cok ust radarlar bulur tabi)

Benim condor 325, 35m derinlikte dipte gezen yarim kiloluk eskinayi bagira bagira alarm vererek haber veriyor. Baligin agirligini soylemiyor tabi ama cihazi tecrube ettikce zamanla ogreniyorsun. Bu kadarida sana yeter bence.

Renkli ekran olayina sakin takilma hic bir ise yaramayan bir ozellik. Belki baska amacla kullananlar icin olabilir ama baligi kayayi renkli gorunce birsey degismiyor:)

Sana son olarak garmin echo 500 ile condor 345 df nin teknik ozelliklerini kiyasla derim. Fark olmadigini goreceksin. Sonrada fiyatini kiyasla. Daha sonrada benim kullandigim 325 df ye bak 345 df ile aralarinda renkli ekrandan baska fark yoktur. Kisacasi benim vardigim sonuc 1500 tllik garmin echo 500 ile 600tllik condor 325 df nin farki yok. Hicmi yok dersen bence hic yok. Ama garmini sahibindende 3 gune satarsin. condoru 3 aya oda belki.

Dentex ve arkadas bunu beğendi.
  7. Dentex

Dentex Üye

tekrardan selamlar.. benimde renkli ekran konusunda düşüncelerim aynı doğrultuda. gerek olduğunuda düşünmüyorum zaten. yalnızca satış politikası gibi geliyor bana.gereksizce pahalı renkli cihazlar.. sadece renk göreceğiz diye o kadar para vermektense daha kaliteli güçlü bir cihaz almak en iyisi olacak kanaatindeyim. bahsettiğiniz cihazlarada baktım, karşılaştırdım bende bir fark göremedim teknik veriler bakımından dediğiniz gibi. benim amacımda zaten marka tercihi değil kendime uygun iş görecek hesaplı bir cihaz alabilmek. satılıp satılmama konusunda ise o yönden sorun yok alıp satmak istemediğim için zaten bu kadar ince eleyip sık dokumam. bunun içinde zaten bilenlere danışmak istedim.

8. istavrit

istavrit Üye

Furuno Fcv 587 ...Bir kere alirsin

Dentex bunu beğendi.
  9. Seddülbahir

Seddülbahir Aktif Üye

Furuno FCV 587 süper bir cihaz, tartışmaya gerek yok..
    Ama daha uygun bir cihaz arıyorsanız Garmin Echo 550C 'yi de düşünebilirsiniz. Ben şu anda kullanıyorum, ilk izlenimler gayet iyi

Dentex bunu beğendi.
  10. Dentex

Dentex Üye

evet dostlar gercektende furunoyu bir kere alırızda tekne 5000 tl olunca 5000 tllik bir balık bulucu biraz abest kacıyor. :) bu sebeple daha uygun birseylere yöneleceğim gibi görünüyor mecburen. teşekkürler..

11. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Bir yanlış anlaşılmaya sebep olmak istemiyorum ama kırmızı ile işaretlediğim bu fikir bana göre tam olarak doğru değil.
    Sanırım burada renk ile piksel bir birine karışmış.
    Düşük pikselli renklie ekran bir BB almaktansa yüksek pikselli siyah-beyaz bir BB daha iyidir.

Ama yüksek pikselli renkli bir BB yüksek pikselli siyah-beyaz bir BB daha iyidir.
    Sarı ile kırmızıyı birbirinden ayırmak koyu gri ile daha az koyu griyi ayırmaktan daha kolaydır.