Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Bulucular ( Fish Finders ) Genel Bakış ve Teknolojisi

Konu, 'Balık Bulucular ( Sonarlar ) Fish Finder' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

 1. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.600
  Beğeniler:
  9.539
  Şehir:
  İstanbul
  Fish Finders
  [​IMG]
  Hummingbird HD Combo Fishfinder

  Balık bulucular birkaç senedir tekne marketlerinde amatör denizciler için geniş bir yelpaze içerisinde satılmakta olup, çesit çesit modelleri ile amatör balıkçılara cazip vaatler sunarak raflardaki yerlerini almaktadırlar.

  Balık bulucular uzun senelerdir profesyonel avcılık yapan trol gemilerinde cok detaylı bilgi verebilen echo sounder olarak adlandırılan yuksek maliyetli cihazlar iken, gelişen teknoloji ile daha basit versiyonları balık bulucu (fish finders) olarak üretilmektedir.

  Amatör olarak balıkcılık ile uğraşmayı seven her tekne sahibi son 5 sene içerisinde giderek populer olan balık bulucuları teknesine koymaktadır.

  Balık bulucular genel olarak çalışma prensibi transmitter ile ses dalgasını dibe gönderip, geri gelen yankıdan balık bulucunun özelliğine göre dip yapısı,derinliği,akıntıyı,deniz suyu sıcaklığını ve balık boyutunu ve bulunduğu derinliği teknenizde bulunan sonar ekranın da göstermektedir.

  Bir ses dalgasının deniz suyunda hızı saniyede 4980 feet / 1500metredir. Balık bulucular modeline göre saniyede 35-40 kez ses dalgası gönderebilmektedirler.

  Balık buluçular 1 ila 4 arası transmitter ile desteklenir ve teknenizin baş , kıç tarafına monte edilerek farklı frekanslarda ses dalgası ( echo) gönderirler. Farklı frekansta gönderilen echo'lar farklı açılarda tarama yaparak daha yakın mesafede daha geniş bir alanı daha ayrıntılı tarayabilir, yada daha derin ama daha dar bir alanı tarayabilirler.

  Balıktan iyi anlayan kişiler balığın nerede bulunacağını dibi görmeye gerek duymadan deniz üstündeki hareketlenmelerden, akıntı yönünden, mevsimlerden ve deniz suyu sıcaklığından yararlanırlar. Ancak fiyatlarının giderek uygun olması sayesinde balıkla uğraşan her teknede giderek yaygınlaşmaktadırlar.

  Balık bulucular daha az tecrübeli amatör balıkçılara büyük balıklar yakalatmayı olanak verirken, sadece balık bulucu var garanti büyük balık yakalayabilirim düşüncesi genel olarak boş livar ile dönülmesiyle sonuçlanmaktadır.

  Balık bulucular özellikle yemli ve kaya avçılığı olan jigging yöntemi ile yapılan avlarda büyük katkılar sağlamaktadırlar, ancak sırtı olarak tabir edilen balık avlarında düşük performans gösterirler. Bunun sebebi sırtı avcılığında teknenin üzerinde yol vardır ve olta teknenin arkasından ortalama 50 kulaç kaloma verilerek mera üzerinde gezilir ve sizin ekranda gördüğünüz av ile oltanız arasında 100 metre civarı bir uzaklık oluşması sonucu oltanızdaki yemin avınızın görüş alanı dışında bulunmasıdır.

  Balık bulucuların modelleri:

  1 : En basit modeller tek frekanstan ses dalgası gönderen ortalama 100 watt sürekli 800 watt anlık echo kuvvetine sahip ortalama 100- 150m derinlikte tarama yapabilen, siyah beyaz 4inç ekranlı, ekonomik modellerdir. Pek güvenilir bilgi alınamamakla beraber ekonomik fiyatı ile balıkbulucu ve kullanıcıları tanıştırmayı hedeflerler.

  2 : Anlık echo kuvveti 2000- 2400W, sürekli echo kuvveti 300- 500W olan en az 2 farklı frekansta ölçüm yapabilen, aydınlatmalı ve kısmen daha büyük bir ekranı olan modellerdir. Amatör balıkçılar tarafından en çok tercih edilen orta klasmandaki ürünlerdir.Genel olarak yeterli ve doğruya yakın tarama yapabilmekte olup deniz sıcaklığı, derinlik, dip yapısı ve voltmetre gibi özellikleri olan modellerdir. En çok tercih edilen marklar Hummingbird, Garminmarka cihazlardır.

  3 : Balık bulucular içlerinde GPS ve harita yüklü olan Combo Fishfinders olarak adlandırılan modellerde mevcuttur. Bu sayede tek bir ekranda hem chartplotter hemde echo sounder olarak yararlanılmaktadır. Sadece balık buluculara oranla daha pahalı olan bu uniteler renkli ve dokunmatik ekranları ile teknelerin havasını değiştirmektedirler.Ekran büyüklüğü 7-10 inç arasında olan genel olarak Led ve HD ekranlara sahip olan bu cihazlar anlık 8000W sürekli 1000W gibi bir echo kuvvetine sahip olup, otopilot ile uyumlu olanlarıda bulunmaktadır.Dip yapısı, Tekne hızı, Akıntı yönü, voltmetre , deniz sıcaklığı , tekne yönü , pusula gibi bircok özelliği içinde barındırarak tek bir ekrandan bir teknenin ihtiyacı olan her elektronik bilgiyi içerirler.

  Combo özellikli balık bulucular arasında Hummingbird, Garmin, Raymarine ve Lowrance en çok tercih edilen markalardır.

  Genel olarak balıkbulucularda önemli olan yüksek watt ile tarama yapabilmesi ve birden fazla frekansta echo gönderebilmesidir. Bu sayede daha doğru bilgiler alabilmenizi sağlar.

  Balık bulucuların avantajları:

  1 :En önemli özelliği sürekli olarak altınızdaki suyun derinliği ve dip yapısını gösterdiği için teknenizi karaya oturtmak veya kayaya çarpmanızın önüne geçerek emniyetli seyir yapmanızı sağlarlar.

  Tekne draftınızdan 1 metre fazla pay vererek, balık bulucunuza emniyetli su derinlik bilgisi olarak belirttiğinizin metrenin altına düştüğünde alarm vererek sizi uyarabilirler.

  2 : Balık bulucular ile bulundugunuz mevkiinin dip yapısını görerek çamur, taslık, yada kum oldunu görüp emniyetli olarak demir atmanıza olanak verirler.

  3 : Demirleme esnasında kaç metre kaloma vermeniz gerektiğini kolayca hesap edebilirsiniz.
  4:Batıkları görebilir, etraflarına demir atmayarak olası bir demir taraması durumunda sıkıntı yaşamazsınız.

  5:Seyir esnasında dibteki taşları görüp doğru yerde avlanırsınız, balık meralarını anlayıp bilmediğiniz yerlerde balık tutmaya gittinizde nerenin balık yapacağını tahmin edebilirsiniz.

  Raymarine geliştirdiği yeni sonar sistemi olan Chirp teknolojisi ile balık bulucu pazarına yeni bir soluk getirdi. Önceki modellerin aksine Chırp sonarı ile 3D görüntünün yanı sıra çok daha net dip görüntüsü vermektedir.

  Kutunun içerisinden çıkan 6 metrelik güç ve gönderici kablosu ihtiyaç durumunda daha fazla temin edilebilmekte olup tasarım aşamasındayken cihazın montajı özellikle mümkün olduğunca kolay yapılabilmesi amaçlanmış.

  Kullanıcı dostu menüsü ve joystick sayesinde menuler arasında gezinme kolaylaşırken gereksiz düğme kalabalığına son vererek sade ve kullanışlılık ön plana çıkarılmış.Akıllı telefon kullanıcılarının yakından bildiği bir program olan Navionics Marine Charts Raymarine Dragonfly ile uyumlu hale getirilmesi Raymarine'nin elini kuvvetlendiren en büyük kozlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

  Micro SD kart desteği sayesinde istenen Navionics haritasını sisteme entegre edilebilmesi, GPS Fishfinders modelleri arasında kendi yerini ön sıralardan kolayca indirilemeyecek şekilde garanti altına almasına olanak sağlıyor.Güneş altında kolayca okunabilen ultra parlak ekranı aynı anda hem sonar hem Chirp'ten farklı görüntü verebilirken istendiği takdirde ekranda harita ile sonar görüntüsünü aynı anda vermektedir.

  Kompak yapısı ile her boy teknenin güvertesinde kendisine kolayca yer bulabilir. Kaliteli gövdesi, ultra parlak ekranı, kullanıcı dostu menüsü ve, hem Gps Chartplotter hem fishfinder özelliklerini barındırmasıRaymarine Dragonfly'ı birçok farklı tipte tekne kullanıcısını aynı üründe buluşturmayı hedeflemekte olup, satış rakamları da hedefine kolayca ulaşacağını gösterir nitelikte.

  Balık avcılığında önemli katkılar sağlıyan balık bulucuları kullanırken aşırı avlanmamaya, av yasağı olan zamanlarda avlanmamaya , yeteri kadar büyümemiş balığı avlamamayı , besin değeri taşımayan balığı avlamamayı, oltaya gelmesi durumunda denize geri bırakmayı kendimize alıskanlık edinmeliyiz.

  Denizlerimizde yanlış avlanma sonucu giderek azalan balık nüfüsunu düşünerek yanlış ve kaçak avlanmamalı, böyle bir durumla karşılaştığımız zaman yetkililere bildirmeliyiz. Bilinçli olarak avlanmayı destekleyip, kaçak avlanmanın önüne geçmek her denizcinin başlıca görevlerinden biri olmak zorundadır.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.984
  Beğeniler:
  4.437
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Kalamar göstereninden isterem :)
   
  Hamdi bunu beğendi.