Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BALIK BULUCULARI NEKADAR DOĞRU YORUMLUYORUZ?

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında ASEM tarafından paylaşıldı.

1. ASEM

ASEM Üye

Bu şekilde bir başlık altında ,balık bulucularımızın eksilerini artılarını konuşup balık buluculardan nasıl maksimum şekilde faydalanırız ...
    bu konuda tecübesi olan arkadaşların katkıları olur umarım..
    öncelikle kendi balı bulucum dan bahsedeyim....
    1 dipten gelen kırmızı mercanlar balık bulucuda gözükmüyor neden ?
    2 patlakgöz balıklar yine yazmıyor ?
    3 takip ettiğim kadar yanımda büyük bir gırgır teknesi vardı jigle çalışıyordum... ben balık göremezken,, yanıma botla gelip yakaladığın balığı tekneye çekme altında çok büyük bir sürü var hareketlenmesini bekliyoruz dediler ben bu sürüyü sonarda farketmedim.....
    Hiç balık göstermiyor demiyorum genellikle yazmıyor..........
    (GARMİN 500 )

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

4. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Gırgırların kullandığı balık bulucular daha profesyonel. Yani onların balık bulucusunun yanında amatörler için üretilen 300 - 500 dolara alınan balık bulucular çok ilkel.
    Sizin balık bulucu sadece alt kısımda belli bir derinlikle sınırlı ve dikey konumlamaları yansıtırken onların örnek 2 km. gibi bir alanı dairesel taraması gibi bir farkı vardır.

5. aytug82

aytug82 Yeni Üye

selamlar arkadaslar bizdede garminin 160 c modeli var 3 aydır kullanmama rağmen pek birsey anlayamadım asem nickli arkadaşımızın paylaşmış oldugu konu gıbı bende balıgın verımlı oldugu meralarda dip balıklarını hiç göremiyorum garmin 160 c modeli hakkında benide aydınlatırsanız çok sevinirim

6. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Balık buluculara karşı bir insanım, eski usül iskandil le mera belirlenip sonra yapılan avlar tadından yinmez idi ama geçti tabii. hadi bakalım balık bulucular sayesinde herkes kerterez sahibi.

7. tonkinos

tonkinos Yeni Üye

Öncelikle meraba, başka bir konuda kendimi tanıtmıştım,ama kısaca uzun yıllardır tekneyle avlanmaktayım, ege ve akdenizde güzel avlar yaptım.Balık bulucu olarak en son garmin 421s kullanmaktaydım. Bence fiyat- performans olarak oldukça başarılı combo bir cihaz. Kerteriz ve eski avların rotalarını depolama kapasitesi ve 50/200 frekanslarıda ki netliği kayda değer. Orta ve küçük ölçekli teknelerde oldukça iyi performans verdiğini düşünüyorum. Yalnız bütün bu değerlendirmeleri yaparken, profesyonel balıkçıların kullandıkları ekipmanla kıyaslamak doğru olmaz. Çünkü herşeyden önce ticari balıkçılık, hacimli büyük sürüleri ağ ile yakalamayı hedeflemekte ve bunu da en az maliyet ve en kısa sürede yapmaktadır. Dolayısı ile kullanılan cihazlar da bu amaca hizmet edecek teknolojilere sahip olmak zorundalar.Biz amatörler ise gerek yemli, jig, gerekse sırtı gibi avcılık disiplinlerin de balığı değil de, dip yapısını iki boyutlu da olsa öğrenmeyi hedeflemeliyiz diye düşünüyorum. Örneğin yurt dışında balıkçılık ve sportif oltacılığın çok geliştiği birçok ülke de, tekneler ve ekipmanları oldukça teknolojik ve gelişmiş durumda. Öyle ki profesyonel av teknelerinden bile daha üstün yanal taramalı sonar ve balık bulucular kullanmaktalar. Yani işin özün de ne kadar ekmek o kadar köfte deyişi yeniden karşımıza çıkmakta. Dip balığını, boyutunu gösteren ve hatta ekran da teknenin altında ki konumunu dahi belirleyen cihazlar var, ama bu cihazların dilinden anlamak bir o kadar da tecrübe ve bilgi gerektirmektedir. Tabi ki yıllardır bazılarımız kullandığımız cihazlardan çok şeyler deneyimledik ve artık renk ve ton farklılıklarından balığın cinsini tahmin edebiliyor ve sürü balığını kolaylıkla bulabiliyoruz. Ama basit balık bulucuların gücünün sınırlı oluşu ve okuyucu aynanın verimsizliği bütün bu performansı etkilemekte. Bende eski kayıtların fotoları yakın zamana kadar vardı ve bazı baz faktörleri ve balığın ekran da nasıl göründüğünü sizlerle paylaşmak isterdim, ama ne yazık ki yeni başlayan bir kardeşime verdim. Bence balık tutmak kadar, zaman ayırıp balık bulucuyla da entegre denemeler yapmak en doğru yol olacak ve ileride hedefe ulaşma süresini minimuma indirecektir..(Doğru montajı da unutmamak gerekir.)

Saygılar Selim

8. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

konu dışı ama böyle birşey mümkünmüdür?

9. ASEM

ASEM Üye

En azından ben bildiklerimi paylaşayım hatasıyla doğrusuyla.........
    cihazda kurulum yaparken nelere dikkat ettim.....
    1...balık simgelerini balık şekli gözükecek şekilde tutmayıp bulut şeklinde gözküecek ayara getirdi..(baytekinin tavsiyesidir) ve alarmı açık tuttum.

2.eğer 50m ve üstünde ise çift frekans açısını aktif duruma getirdim....ekran 2 ye bölündü.......77 khz ve 200 khz sığlarda 200 khz daha verimli olduğu söylendi(bu da firmanın yönlendirmesiydi)

3.a scope özelliğini açık tuttum anlık olarak dipten gelen sinyalin gücünü daha iyi yorumlayıp ...ona göre verimi artırmayı düşündüm...(.bu özellikte parekete atan teknelerin sahiplerinden izin alarak nasıl parekete döşüyorlar onu izleyerek tespit ettim)

4. tekne eğer duruyorsa ekran kaymasını hızlı ayarladım....hareket halindeyse ekran kaymasını yavaş konuma getirdim(buda baytekin firmasının tavsiyesidir)

5.net olarak öğrendiğim.....kumda olsa kaya da olsa zemin kırmızı gözküyor...kaya zemin sadece daha yoğun ve kalın kırmızılıkta oluyor...eğer yükseltiye denk gelirseniz belrgin bir şekil çıkıyor....

6... yorumlamakta zorlandığım konular su sıcaklığına göre av tahmini?

bu ayarların yanlış olduğu düşünülüyorsa yine de paylaşım yapalım....
    ben esas şunu anlatmak istiyorum..
    daha önceki kullandığım 160 c ile de aynı sonuçları alıyordum... daha çok para vererek aynı sonucu alacaksak orta siklet bir balık bulucuyu değiştirmenin bir anlamı kalmamaktadır...

10. İsak

İsak Aktif Üye

Çok akıllıca taktik, 1 dolardan denemek için 10.000 kişi alsa, ohh ne güzel para.

Milletin aklı nelere çalışıyor yahu..

Bu programı indirmiş olan varsa itiraf etsin valla dalga geçmiyeceğim :)

11. löngöz

löngöz Daimi Üye

Bahsettiğiniz balık bulucularla istediğiniz cins balığı bulacağınızı düşünmek pek doğru olmaz,etik de olmaz ...

orta ve küçük teknelerde balık bulucunun bana göre en iyi yaptığı iş deniz dibini bize yansıtmasıdır..yeni bir bölgede balık bulucudan keşfettiğiniz kayalık zeminlerde avlanmak ve balık yakalamak,balık bulucunun yapabileceği en iyi iştir,,,bazende eriştelik bölgelerde bulut şeklinde sürü gösterebilir,,,buda avlanmak için yeterlidir,,,
    bunların dışında bir çok makina da priyodik olarak balık geçişi görülebilir,,,bu bölgenin çok balıklı olduğuna işaret değildir,,,tespit edilen bir iki balığın görüntüsü makinaya yüklenen birçok görüntüyü bize gösterebilir...

bence,biz amatörler için ; balık bulucu ile zemin tarayıp avlanabileceğimiz bölgeleri seçmek ve yeni avlaklar keşfetmek ve bunları kaydetmek yeterlidir,,,...:):)