Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Denetimi Karada da Yapılmalı

Konu, 'Genel Konular' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı H. Tuncay Kınacıgil, Türk kara sularında dengesiz avcılık, av yasaklarına uyulmaması ve kaçak avcılığın, balık ve deniz ürünlerindeki avlanma stok miktarını azalttığını bildirdi.

  İzmir- Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlanma Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı H. Tuncay Kınacıgil, Türkiye'de 80 bin kayıtlı balıkçı bulunduğunu, bunların 50 bininin aktif olduğunu, ülkenin yıllık toplam su ürünleri üretiminin yaklaşık 650 bin ton civarında gerçekleştiğini belirtti. Türk kara suları ve göllerde 552 trol, 431 trol-gırgır, 505 gırgır, 156 taşıyıcı, 15 bin 201'de çeşitli büyüklükte balıkçı teknesi ve kayık bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Kınacıgil, balıkçı teknelerinin yüzde 80'nin 12-15 metre büyüklüğünde olduğunu, teknelerin genel üretim içindeki paylarının yüzde 10-20 civarında seyrettiğini söyledi.

  Prof. Dr. Kınacıgil, üretimin yüzde 61'inin denizden, yüzde 24'ünün yetiştiricilikle, yüzde 6'sının içsu ürünlerinden elde edildiğini, yüzde 9'un da diğer deniz ürünleri (kabuklular) avcılığından sağlandığını ifade ederek, şunları kaydetti: ''Türkiye'de 252 bin tonla en fazla avlanan balık türü hamsidir. Hamsiden sonra istavrit, sardalye, mezgit, palamut, torik, karagöz, kefal ve lüfer de avcılığı yapılan önemli balık türleridir. Dengesiz avcılık, av yasaklarına uyulmaması ve kaçak avcılık, balık ve deniz ürünleri avlanma stok miktarını azaltıyor. Balıkçılar sosyal güvenceden yoksunlar. Balıkçılara verilen krediler yeniden düzenlenmelidir.''

  Balıkçı barınaklarının, balıkçıların ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak kaldığını da dile getiren Prof. Dr. Kınacıgil, şöyle devam etti: ''Balıkçılık kooperatiflerinin liman, çekçek yeri, satış stantı ve örgütlenme sorunları bulunuyor. Balıkçıları yasal olarak denizlerde Sahil Güvenlik kontrol ediyor. Ama bu gücün her an her yerde olması da mümkün değil. Tutulan balıklar için karada denetim yok. Balıkçı tezgahlarında küçük boyutlara çok sayıda balık türü satılıyor. Standardın altında yakalanıp satılan balıklar karada tutulmalıdır.''

  Prof. Dr. Kınacıgil, Türkiye'nin su ürünleri üretiminden yıllık 2 milyar lira gelir elde ettiğini, bunun binde 5'i olan 10 milyon liranın ''balıkçılığın geliştirilmesi yönünde yapılacak araştırmalara'' harcanması durumunda, balıkçıların bilinçlendirileceğini, sonucun sektöre ''sürdürülebilir büyüme'' olarak döneceğini dile getirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının tarım ürünleri üretimi için 3 milyar liraya yakın kredi ve hibe sağladığını anlatan Prof. Dr. Kınacıgil, ''Balıkçılık sektörü kredi ve hibelerden yararlandırılmıyor. Tarım sektöründe bir tek balıkçılara üvey evlat muamelesi yapılıyor'' görüşünü savundu.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.559
  Beğeniler:
  9.501
  Şehir:
  İstanbul
  Bu konuda çok haklı, Balıkçı tezgahlarında ve Halde satışta sıkı bir denetim olsa ve ceza kesilse. Denizde avlayan gırgırlar satacak yer bulamayınca küçük balığa zamanla ağ atmayacaktır.
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.764
  Beğeniler:
  6.703
  Şehir:
  İstanbul
  Zaten en önemli unsur da bu. Denetim yani.
  Karadakini denetlemek denizdekini denetlemekten çok çok ucuz ve kolay.
  Balık boylarının da ilave bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu da unutmamak gerek tabi
   
 5. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  bu konuya katkı olarak ağ imalatçılarınıda göz önünde bulundurmak gerekir...avlanılması gereken boyun dışında ağ imalatı yasaklanabilirmi acaba....
  ama sonuç yine gırgır teknelerin denetlenmesinde noktalanıyor,,sanırım bazı tekneler ağları üst üste kullanıp mesafeyi ayarlıyabiliyorlar...
   
 6. lüferoski

  lüferoski Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2010
  Mesajlar:
  711
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  istanbul.
  bence birkaç bagımsız kişi veya kurumlarca karada denetlenmesi daha guzel olur aynı araç muayne istasyonları gibi bu işe belediye ,polis , su ürünleri, ve sahil güvenlik hep beraber bakmalıki rüşvet le olayı çözemesinler.
   
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.764
  Beğeniler:
  6.703
  Şehir:
  İstanbul
  Satış yerleri denetlenebilirse eğer (yem fabrikaları dahil) 1-2 avdan sonra ister istemez vazgeçecektir gırgırlar, voliciler, trolcüler.
  Onlara güç veren şey ne yakalarlarsa yakalasınlar satılabilme garantisidir.
   
 8. sinarit_baba

  sinarit_baba Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  28 Haziran 2010
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İzmir
  Yazılanların hepsine katılıyorum, ilave olarak alıcıların yani vatandaşın da bilinçli olması gerekir.
  Bir de merak ediyorum, vatandaş/bizler gönüllü denetçi olsak, yanlışlıkları kime şikayet edeceğiz?
   
 9. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Nihayet birisi bu konuda düşünmüş..

  Bu aslında 1000 yıllık bir kuraldır,ve şöyledir,

  Serbestinin sınırlı olduğu konularda denetim arzın olduğu yerde yapılır.

  20cm limitli balığın 15cm lik haliyle tezgahta satılması halinde sadece balığı yakalayan değil satanda suça ortaktır.Tezgahta 15cm limit altı balık satılıyorsa yasal olmayan avın yapıldığı kesindir.Yasal olmayan yolla elde edilen balığın satılmasıda suçtur.

  İnşallah kabul görür ..