Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Evde Nasıl Saklanır.

Konu, 'Genel Konular' kısmında Erdem Koral tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Koral

Erdem Koral Aktif Üye

Site genelinde varmı bilmiyorum ama bilmeyenlere yararlı olabileceğini düşündüğüm için bir başlık açtım.

Balıklar genellikle oda sıcaklığında (20 C) 24 saat süre ile tazeliklerinden bir şey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız yerlerde bu süre oldukça kısalır. Eğer bu süre 24 saati geçecekse muhakkak temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabına koyup donduramayacağımız balıkları bekletirken açık olarak koymamaya dikkat etmeniz gerekir.
    Özellikle son yıllarda kullanımı yaygınlaşmaya başlayan no-frost buzdolaplarında sistem hava üfleyerek çalıştığı için balıkların derisini çok çabuk kurutabilir. Bunu önlemek için ya kapaklı kaplarda dolapta muhafaza etmemiz ya da en güzeli kalın bir gazeteyi ıslatıp balığın üzerine örterek muhafaza etmemiz uygun olur.
    Balıkları dondurmadan önce hafifçe tuzlamakta yarar vardır. Etin diriliğini muhafaza eder.
    Buzdolabının +5 C’lik bölmesinde 3 gün, tek yıldızlı dolapların buzluklarında 0 ila -5 C arasında 14 gün saklanabilir. Daha uzun süreli saklamalar için üç yıldızlı buzdolaplarının -18 derecelik deep-freeze’leri veya bağımsız deep-freeze’ler kullanılmalıdır. Deep-freeze’lerde saklama süreleri Hamsi, sardalye gibi küçük balıklar için 3 ay, 3 ila 4 adeti bir kilo gelen Çipura, Lüfer gibi balıklar için 5 ila 6 aydır. Bir kilodan büyük balıklar için ise 6 ila 8 aydır. -25 C’lik deep-freeze’lerde ise bu süre yüzde 50 artar.
    Dondurduğunuz balıkları çözdüğünüz takdirde tekrar dondurmanız bakteri üremesi açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle donduracağınız balıkları ailenize göre 2 veya 3 kişilik porsiyonları içeren öğünlere bölerek dondurmak, çözülmüş balığı yeniden dondurmak gibi bir problemle karşılaşmamak için tavsiye edilir.
    Porsiyonları bölüp alüminyum folyo veya asetat ile ambalajlamalı ve üzerine balığın cinsini, dondurulduğu tarihi içeren bir etiket yapıştırmalısınız. Ambalajları önce buzdolabının 0 ila +5 C’lik bölümünde birkaç saat soğutmalı, daha sonra derin bir dondurucuya koymalısınız. Bu işlem esnasında derin dondurucunuzu şoklama konumuna getirmelisiniz.
    Balığı şoklayacağınızda uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise balığı deep-freeze’e attıktan 3-4 saat sonra çıkarıp kovaya doldurduğunuz suyun içerisine daldırıp çıkartmak ve sonra tekrar deep-freeze’e atmaktır. Balığın üzerinde oluşacak ince buz tabakası balığı korumada çok faydalı olacaktır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sadi

sadi Aktif Üye

Güzel bilgiler
    Paylşımın için teşekkürler,emeğine sağlık ;)

4. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

ben balığı kıyıda deniz suyula temizleyip durulamadan dolaba koyarım daha doğal ve doğal deniz suyunun onu koruduğuna inanırım :)

5. hunter

hunter Daimi Üye

Erdem,
    Yaklaşık 5 senedir buzluğumda Eşkina saklıyordum,arkalarda kaldığından hep unutuyordum aslında,bu balığıda gine sitemizde Anadolu yakası-Avrupa yakası yarışması yapmıştık,ve dereceye giriyordum neredeyse son anda dördüncü olduğum balıktır. :D

Ancak bir hafta önce buzluğu temizlerken nihayet elime geçti,ama tabi iş işden geçmiş. :D

6. löngöz

löngöz Daimi Üye

sevgili Erdem,,gerçekten çok değerli çok faydalı bilgiler bunlar,,
    ben folya kağıtı konusuna takıldım,,uzun süre kaldığında zarar verirmi diye düşünmeden edemiyorum,,kalitelide olsa poşetlerle saklamanın pek geçerli olmadığını düşünüyorum...
    ben yağlı fırın kağıtı(fırın torbası değil) ile sarıyorum,daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum....

7. nidya78

nidya78 Üye

Gazeteyi asla yiyeceklerle temas ettirmeyiniz. Zira bol miktarda kurşun içerir. Bunun yerine bez kullanmalısınız. Kızartmadan balığın suyunu almak içinde sıkça ve yanlış olarak kullanılıyor. Lütfen kullanmayalım.

Balığın buzdolabına koyulurken temizlenmesi bana göre balığın daha kısa sürede bozulmasına yol açıyor. şayet balığı uzun süre saklayacaksanız bana göre asla temizlemeyin ve tatlı suyla yıkamayın. Avlaktan gelirken en son deniz suyuyla yıkayın, bir poşete koyun, poşetin havasını alın ve öylece derin dondurucuya koyun. Şahsen 1 senelik eşkinanın tadından bir şey kaybetmediğini gözlemledim.

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Balığın tatlı suyla yıkanmamasına katılsam bile buzlukta saklanacak balığın temizlenerek saklanması gerektiğini savunuyorum.
    İlk bozulan şey iç organlardır ve balık çözülürken balığa zarar verir.
    Donup çözüln balığı ayıklamak ta zordur.
    Son durulama suyuna katacağınız tuz deniz etkisine yakın bir koruma sağlayacaktır.
    Malum ki tuz suyun daha hızlı donmasına katkı sağlar ve balık daha hızlı donarak daha sağlıklı olur.

9. löngöz

löngöz Daimi Üye

bende sana katılıyorum,Şeref..bazı arkadaşlarımda temizlemeden balığı donduruyorlar,,ben bu işin karagöz,çipura ,sargoz,mercan,isparoz gibi balıklarda kesin temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum..
    belki hava balıklarında iç organlar daha temizdir diyebiliriz,,(istavrit,uskumru,,çinekop ...gibi):)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Dondurulup çözülmüş küçük balıkları ayıklamak çok daha zor.
    Ne kokusu elden çıkar, ne de balığı çamurlaştırmadan ayıklamak mümkün olur.
    Temiz balığı çözüp hiç ellemeden ızgaraya-tavaya atarak afiyetle tüketebilirsiniz.
    Yazdıklarım tavsiye değildir, bilimsel değildir. Tamamen kendi görüşüm ve tecrübeme dayanarak yazılmıştır. :)

11. nidya78

nidya78 Üye

Sevgili abilerim balığın temizlenmemesinin sebebi balığın içerisinde olan bakterilerin balığın etine geçmemesini sağlamak içindir. sindirim sistemindeki bakteriler ve kimyasallar balık ayıklanırken etine temas ederler ve balığı bir nevi sindirirler. Ben bizzat test ettiğim için (tutulan balıkların yarısını içini temizleyerek diğer yarısını temizlemeden dondurup) gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki temizlenmeden saklanan balık lezzetini ve formunu daha fazla koruyor.