Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balık gibi oldum !

VolkanAKGUL

Yeni Üye
Adı
Volkan
Merhaba, aranıza yeni katıldım. Mükemmel bir site. Site kurucusu başta olmak üzere, bilgi paylaşımında bulunan tüm abi ve kardeşlerime teşekkürü borç bilirim. :harika:

Balık gibi oldum :) evet forumu elimden geldiği kadar araştırdım, kurcaladım, okudum az çok bilgi edindim, bu arada da her gün balık tutmaya çıktım. Güzel pekiştirme oluyor. Balık tutma sevdasına bir hafta önce başladım. Oğlumun baba olta alalım demesi ile 50 tl lik bir olta aldık. 50 tl bile aldıgım gün çok gelmişti ki, daha birinci haftanın sonunda shimano lara bakmaya başladım. Misine bile sarmayı bilmezken, çok şükür bir hafta içerisinde bu site ve balıkçı arkadaşlar sayesinde bilgi birikimim arttı.

Bu bir hafta içerisinde çoğunlukla, baş parmak boyutunda istavrit 6 7cm, serçe parmak boyutunda karagoz 4.5cm çokça tutabildim. İlk başlarda oltayı atıp bekleme, ileride at çeke dönüştü. Bu bana daha çok zevk verdi ve tarzımı spin olarak belirledim. Fakat sormak istediğim, Spin de , yemleri takıyorum ve 6 bilemediniz 7 metre uzaga attıktan sonra, 10 15 saniye gibi bekliyor, balık vurmaya başlayınca çekiyorum. Çok şükür geliyor ama bir türlü yenebilecek kadar 20 cm 25cm gibi bir balık tutamadım daha. Spin sistemi ile kıyıdan denize doğru atışlarda büyük balık gelmesi olasımıdır, yoksa zormudur. 25 30cm lik

Yem olarak tavuk gögsü kullanıyorum, tuzlayıp iki gün dolapta bekletiyor, sonra 4 lü çapari ucuna 7numara iğne takıp atıyorum denize. Bugun de aynı şekilde düzenimi yaptıktan sonra, bu sefer biraz ileriye atmak geldi içimden. Atabildiğim kadar ileri attım ve oltayı yanıma koydum. O anda arkadaşım tel ile konuşuyordum. Derken olta denize doğru yuvarlandı. Oltayı tuttum çok güçlü bir şey oltayı çekiyor gibiydi. Olta bir boşa düşüyor, bir sertleşiyordu. Derken biraz daha zorladım ve çat. Olta ortadan ikiye ayrıldı. Moralim çok bozuldu. Ve bende eşyalarımı toparlayarak eve geri döndüm. Döndüğümden beri araştırmalarıma devam ediyorum.

Sonucunda ShimanoCatana makine ve Shimano Catana 2.70 kamış almaya karar verdim. Buradaki balıkçı malzemesi satan yerdeki arkadaş, Beldibi tarafında mırmır çekebileceğimi söylerken, büyük balıgın zor yakalanacagını dile getirdi. Acaba bulundugum bölge balık açısından zayıf bir bölgemidir. Antalya Konyaaltı kıyıdan denize atıyorum. Anladıgım kadarı ile kurşunun agırlıgı balıgı yormak ve uzak mesafelere atabilmek, dışında dalgaya karşı direnç vs gibi durumlar ile alakalı. Bu durum sonucunda kişisl olarak 70 70 gramlık ullanmak istiyorum.

Yeni ekipman için ayırabildiğim bütçe 300 tl gibi. Daha yüksege çıkabiklirim ama büyük balık tutamıyacagım gibi hissediyorum. Hep küçükler denk geldi. Uzaga olta atınca büyükler sadece yemleri yiyip kaçıyorlar. Hiç tutamıyacakmışım gibi geliyor. Bir hevesle de yüklü masrraf yapmak istemiyorum. Sonradan sıkılırsam diye. Emekli olmam sebbi ile zaman problemimde yok. Ned üşünüyorsunuz abi kardeşler

Önereceğiniz takım ve yemler nelerdir. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir de son olarak, yemi fırlattıktan sonra misinayı her sarışımda oltanın ucuna uzanabilmek için oltayı arka kum ve çakıl tarafında yerde sürüklüyorum, bunun sonucunda oltanın açılık kapanan bölümleri tıkanıyor ve açmakta zorluk çekiyordum. Buna bir çare varmıdır.

Volkan

Daimi Üye
Adı
Volkan
Sevgili Volkan,

Öncelikle aramıza hoş geldin, hem sitemize, hem de sevdamıza.

Spin avı bizim at çek dediğimiz, genellikle sahte balık kullanarak yaptığımız bir avdır. Yem hemen hemen hiç tercih edilmez.

Kıyıdan çapari atmak ise spin avına benzese de değildir. Eğer kıyıdan istavrit yakalamak istiyorsan bir surf kamış, çapari ve 100-150'lik kurşun tavsiye ederim. Kıyıdan mırmır yakalayacaksan yine bir surf takım edinmelisin.

Catana 2.70 bir spin kamıştır. Kamışlarda bir atar aralığı vardır ki bu aralığın üstünde bir ağırlığı atmaya kalkarsan kamışa zarar verebilirsin. Örneğin 10-30 gr atarlı bir kamışla 100 gr kurşun atarsan kamış kırılabilir. Catananın 50-100 gr modeli var bildiğim kadarıyla, ama bu seferde kamışın boyu ön plana çıkıyor.

Kıyıdan avlandığın için uzağa atabilmek önemlidir ki bunun için asgari 3.5 m üzerinde bir kamış gerekir.

Özetle sanki senin bir surf takıma ihtiyacın var, istersen araştırmalarını bu alana yönelt.

VolkanAKGUL

Yeni Üye
Adı
Volkan
Hızlı bilgilendirme ve görüş için çok teşekkür ederim. Hoş bulduk :)

Ben balık tutarken yanımda abiler, 8, 10 adet oltayı sabitliyip saatlerce bekliyorlar. ziller çalınca başına geçiyorlar. Surf kamışta bu bekleme yok değil mi Ustadım. Yani ben bekleme kısmını pek sevmedim. Bir de senin uyarın durumunda iyice kafam karıştı, spin surf e dönüştü bir anda. İyi ki danıştım, iyi ki cvp verdiniz . Allah razı olsun. Önerin nedir üstadım. Shimano olarak bisikletimden bilyiorum on numara bir marka. Okuma da olabilir tavsiye istesem? Bir de dediğim gibi kuıyıdan 20 25cm lik balık gelir mi acaba

Volkan

Daimi Üye
Adı
Volkan
Volkan orada 20-25 cm'lik balık var mıdır bilemiyorum ama etrafta anlattığın şekilde avlananlar varsa sanki daha büyükleri de vardır.

Şimdi kabaca surf stili daha çok yemli ve beklemeli avlar için, spin ise sürekli at çek yaptığımız avlar için kullanılır, yani evet surfte beklemek var :)

Anladığım kadarıyla sen de benim gibi at çek avını daha çok seviyorsun. O zaman sana ilk tavsiyem sitedeki sahte yemle yapılan levrek avlarını araştırman. Spin yapacaksan istavriti mırmırı unutacaksın, hayatının anlamlarından birisi olacak, nam-ı diğer paşa, levrekle tanışacaksın. Spin avı tabii ki sadece levrek demek değildir ama araştırmak için levrekten başla.

Yanlış hatılamıyorsan Antalya'da spin ile levrek yakalayan arkadaşlarımız avlarını sitemizde paylaşmıştı, sana yine siteyi hatim etmek düşüyor kısaca :D

VolkanAKGUL

Yeni Üye
Adı
Volkan
Çok teşekkür ederim üstadım, ben spin i sevdim ama sahte yeme kıyıdan balık gelirmi ona pek inanasım yok :) Fakat diyorsan ki, spin ile kıyıdan çok güzel balıklar yakalanabilir, yakaladıktan sonra ailenle lezzetli lezzetli yersin .. Ona göre bir karar veriyim. Gerçekten denize yemi atıpta yarım saat beklemek beni yoruyor üstadım. Araştırmaya devam, değerli görüşlerini bekliyor olacagım :)

Aslında at çekciyim, sanırım sahte yeme alışmam ve tavsiye almam gerek.

Volkan

Daimi Üye
Adı
Volkan
Çok teşekkür ederim üstadım, ben spin i sevdim ama sahte yeme kıyıdan balık gelirmi ona pek inanasım yok :) Fakat diyorsan ki, spin ile kıyıdan çok güzel balıklar yakalanabilir, yakaladıktan sonra ailenle lezzetli lezzetli yersin .. Ona göre bir karar veriyim. Gerçekten denize yemi atıpta yarım saat beklemek beni yoruyor üstadım. Araştırmaya devam, değerli görüşlerini bekliyor olacagım :)

Aslında at çekciyim, sanırım sahte yeme alışmam ve tavsiye almam gerek.
Spin ile kıyıdan çok güzel balıklar yakalanabilir, yakaladıktan sonra ailenle lezzetli lezzetli yersin :D

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Hoşgeldin Volkan,
Emekliyim diyorsun ama yaşın 31 görünüyor!

Şimdi sorulara gelelim.

1:) Spin takım diyorsun ama 3lü 5 li takımlar yapıp yem takıp atıyorsun.
Biz bu takıma yemli takım deriz. Atıp beklemek ve balık vurunca çekmek gerekir. Sen bundan hoşlanmıyorsun ve takımı hemen çekiyorsun.

Oltanı olabildiğince uzağa at. Madem beklemek istemiyorsun ve hemen çekiyorsun, bunu olabildiğince yavaş yap. Bu yöntem de balıkları kıskandırabilir ve oltana saldırabilirler.

2:) Kıyıdan büyük balık yakalayabilirsin. Özellikle sabah gün doğarken ve akşam gün batarken sahte balıklarla yapacağın denemelerde şu aralar ıskarmoz/baracuda yakalayabilirsin.

3:) O atıp yatanlar büyük ihtimalle kefal peşindedirler.

4:) Oltanı alıp giden ve sonunda kıran balık büyük ihtimalle Akdeniz'in belalısı balon balığıdır. Uygun takımlarla onları bolca yakalayabilirsin ama yenmediğine göre sadece popülasyonu azaltmaya yarar ki bu bile bence iyi bir amaç olur.

5:) LINEAEFFE ALL ROUND 380 - nceizgi Amatr Balklk Malzemeleri

Bu veya buna benzer bir kamış işini görür.

sabora

Daimi Üye
Adı
Sabahattin BORA
Aramıza hoş geldiniz. Ama şaka gibi yazdıklarınız, acaba eski dostlardan biri bizimle kafa mı buluyor diye düşünmüyor değilim. :) Sormamda mahsur yoksa 31 yaşında malulen mi emekli oldunuz yoksa yaşınızı yanlış mı yazdınız. Birde :D oltayı sararken oltanın ucun neden ulaşmaya çalışıyorsunuz, misinayı ellemi çekiyorsunuz anlamadım, bu arada kamış yerlerde mi sürünüyor, bunlar gerçek mi ciddi misiniz.?????

VolkanAKGUL

Yeni Üye
Adı
Volkan
Teşekkür ederim değerli bilgiler için :) .. Seref abi, malulluk durumu var.

Bir de abi, tavsiye ettiğin kamış, sitede tavsiye edilen shimano ya da okuma tarzı kamışlardan değil. Şimdi bu dediğini alınca, eğer ki ilerletebilirsem, ilerde yeni bir tane daha almak zorunda kalmıyacakmıyım abi? Bir de makine olarak tavsiyeniz varmı :) Selam saygı ile.

VolkanAKGUL

Yeni Üye
Adı
Volkan
Merhaba Sebahattin abi, net bir şekilde ifade ediyim. Hata bende afedersin. Abi şimdi olta 2.70 ucuna yemleri takınca sallıyorum ileriye doğru. Balık vurunca misinayı makine ile sarıyorum. Misina sarması bitince, balıgı çıkarmak için oltanın ön tarafına oturduğum yerden uzanamıyorum. Bende doğal olarak, oltayı arkaya salarak, iğne uçlarını tutacak şekilde kendime çekiyorum. Bu arada kıyıda sandalyesiz oturdugum için, oltanın arka tarafı yerde sürükleniyor. O arada da içine kum taş giriyor. Anlatabildim mi acaba :) Bir de yem takarken aynı durumu yaşıyorum. Yemi takarken oltayı arka tarafa doğru koyuyor, iğne uclarını elime alıyorum. Yemleri takıyor, yine oltanın makinesini tutabilmek için sürerek arka tarafı elime alıyorum. Bu durum yani