Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık kendini iğneye nasıl takar?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında KARINCA tarafından paylaşıldı.

 1. KARINCA

  KARINCA Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  25 Kasım 2013
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  148
  Şehir:
  Manisa-İzmir
  Herkeze iyi günler, öncelikli olarak çember iğnelerin konumuz dışında olduğunu belirtmek isterim.Tekne avı yaparken misinanın boşluğu alınır ve balık yeme saldırdığında tasmalama yapılarak balık iğneye takılır, bu durum kıyı avı içinde geçerlidir ancak beklemeli av dediğimiz durumlarda misinanın boşluğu alınır hatta bazen o bile yeterince alınmaz ancak balık bir şekilde kendini iğneye takar.Bu durum nasıl gerçekleşiyor ;
  1.Balık yemi iğneyle birlikte yutuyor ancak geri kusarken iğne balığa takılıyor ve balık misinayı gerdirerek kendini iğneye iyice oturtuyor.
  2.Balık yemi iğneyle birlikte ağzına alıyor fakat yutmuyor , ancak yemle birlikte uzaklaşmaya çalışınca misina veya kamış geriliyor ve balık tasmalanmış oluyor.
  3.Balık yemi iğneyle birlikte ağzına alıyor, takılmış olan şamandıra geriliyor ve balık tasmalanmış oluyor.
  4.Başka bildiğiniz durumlar varsa lütfen paylaşın...

  Şimdi beklemeli av yaparken bu durumları nasıl gerçekleştirebiliriz;

  1. İğnenin boyutu ve takılan yem balığın bir kerede yemle birlikte iğneyi yutabilicek şekilde olmalıdır.Bunu yaparken kösteğin serbest salınıp yapması zorunludur.
  2. İğnemiz balığın ağzına sığabilicek büyüklükte,misinamiz çok elastik veya kamışın ucu balığın yemi çekerken eğebiliceği kadar hassas.Balık yemi iğneyle birlikte çekiyor gerilme sonucu iğne balığı tasmalıyor.
  3. Şamandıra balık tarafından geriliyor suyun kaldırma gücü sayesinde balık tasmalanıyor, dipte şamandıra kullanırsanız (float rig) şamandıranız kurşununuzu kaldıramıyacak fakat istediğiniz balığı tasmalayabilicek kadar güçlü olmalıdır, iğne dibinde şamandıra (fireball rig) kullanırsanız şamandıralar ve iğne tipi uyumlu olmalıdır şamandıra balık yeme asıldığı zaman iğneyi balığın ağzında düzgün pozisyona çevirebilicek şekilde (köpük şamandıra) olmalıdır.
  4. Lütfen paylaşın...

  Bu mantıkta oluşturduğunuz takımlar sistemler varsa lütfen paylaşınız...

  Yanlışlarım veya eksiklerim varsa lütfen düzeltiniz teşekkürler...
   
  Azer ve Nakrettyn bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar