Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık Pulları Hakkında

Konu, 'Genel Konular' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]


  Balıkların pulları birbirleri üzerine kiremit gibi dizilmiş, kemiksi, kaygan ve antiseptiktir. Antiseptik mukus salgısı, üzerine yapışan bakteri ve sporları yok eder. Balık pulları, genellikle dermis (deri) kökenli bir organeldir. Pullar hemen altlarındaki epidermisin keratinleşmesiyle oluşan bir tabakayla beraber, suyun vücuda girmesini (içerdekinin de dışarı çıkmasını) önleyerek, ozmotik basıncın düzenlenmesine yardımcı olur. Buna biz ozmosis ya da osmoregülasyon adını veriyoruz. Sıradan bir kaplama gibi görünse de çok önemli fonksiyonları üstlenir.
  Balığın derisi ve iç organlarını koruma, özellikle önemlidir. Pullarda olabilecek bir tahribat, balığın kısa sürede patojene maruz kalmasına ve dış etkilere karşı savunmasız olmasına neden olur. bir süre sonra dökülen pulların olduğu yerde hastalıklar baş gösterir ve mortalite (ölüm) riski gerçekleşir.

  Balık pulları günümüzde, bilimsel olarak yaş tayininde ve balık yemi rasyonlarında un olarak kullanılmaktadır, kozmetik alanında ve tekstil alanında da balık pullarından yararlanılmaktadır.

  Yapılarına göre pullar iki kısımda incelenmektedir. Plakoid yapıda olanlar ve Plakoid yapıda olmayanlar.
  Plakoid yapıda olanlar dermis ve epidermis yapısına sahiptirler, bunlar mine tabakası, dentin tabakası ve pulpa tabakasına sahiptirler.
  Plakoid yapıda olmayanlar yalnızca dermiste oluşur. 3 kısımda incelenirler. Cosmoid, Ganoid ve kemik kabartmalı pullar.

  Balık pulları şekillerine göre ana kategoriler olarak 4 kısımda incelenir.
  Bunlar Cycloid, Ktenoid, Plakoid ve Ganoid'dir.

  Cycloid (Sikloid) pul: Yuvarlak şekilli, yumuşak yapılı, genellikle birbiri üzerine binmiş şekilde dizilen, esnek pullardır. Balığın büyümesine paralel olarak, sikloid pullarda da büyüme görülür. Her seneye ait olan halkaların sayılması yöntemiyle, balıklarda yaş tayini yapılabilir.alıntı..
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar