Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık talanı engellensin

Konu, 'Genel Konular' kısmında Önder Kanığ tarafından paylaşıldı.

1. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Tüm gönül dostlarına merhaba,
    Bugünkü Milliyet gazetesinden bir haberi paylaşmak istedim sizinle.
    Bir tepki'de adalı dostlarımızdan.
    Ne dersiniz çevre duyarlılığımız artıyor mu yavaş yavaş.

Balık talanı engellensin

Kalkan, lüfer ve dil balığı yumurtalarının bulunduğu alanda yasağa aykırı avlanan tekneleri görüntüleyen Adalılar, kıyıya yakın ağ atan balıkçıları,2 bin imzayla yetkili makamlara şikâyet etti.

balik-talani-engellensin-5385166.jpg
    GÖKHAN KARAKAŞ / İstanbul

Marmara Denizi’nde balıkların yumurtlama alanlarının başında gelen Prens Adaları’nın çevresinde gırgır ve trol tekneleriyle yapılan yasadışı avcılığın önüne geçmek için bir kampanya başlatıldı. Adalarda yaşayan vatandaşların gözleri önünde her gün yapılan yasadışı avcılığın pek çok balık türünün sonunu getirdiği belirtilirken, balıkçıların yakalandıklarında “Yasal alandaydım rüzgâr buraya sürükledi” diyerek kurtuldukları vurgulandı.

Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada açıklarında yumurtlayan balıkların, yasak olmasına rağmen büyük teknelerle avlanması vatandaşları harekete geçirdi. Adalar Kent Konseyi, Marmara Denizi’nde artık çok az görülen dil, pisi, kalkan, palamut ve lüfer gibi balıkların 5 adanın çevresinde çoğaldığını ama gırgır ve trol teknelerinin aşırı avcılığıyla tehdit altında olduğunu belirtti.
    Ada sakinleri yaklaşık 2 bin imza toplayarak; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Adalar Belediyesi’ne başvurdu.

24 metre ihlali yapıyorlar

Adalar Kent Konseyi, okyanusta avlanabilecek kadar büyük teknelerin bakanlığın haritasında yasaklanmış olmasına rağmen bölgeye geldiğini belirtti. 24 metreden az derinlikte avlanmanın yasak olduğunu ama gırgır teknelerinin kıyının hemen yakınına geldiğini görüntüleyen Adalılar, yumurtlama yataklarının nasıl tahrip edildiğini belgeledi. Adalılar, kıyıya yakın yerde yakalanan balıkçıların “Açıktaydım rüzgâr sürükledi” diyerek kurtulduğunu da iddia ederek, denetimlerin yeterli yapılmadığını söyledi.
    Kaynak Milliyet Gazetesi
    Balık talanı engellensin - Milliyet.com.tr

coner, Hamdi, Lodosum ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Tek umudum artık bu ülkede böyle şeylerin önüne katı yatırımlarla geçmek olacak.

4. vetburak35

vetburak35 Aktif Üye

Halimiz içler acısı, 10 yıl sonrasını düşünmek bile istemiyorum. Denizde balığın kalmamasının sebebini herkes kendine sormalı.
    Kontrolsüz , bilinçsiz avlanmanın yanında deniz kirliliği çok büyük pay sahibidir. Avlanma konusunda balıkların boy limitlerine hemde avlandığımız yerin temizliğine , avlanma kurallarına da dikkat etmemiz gerekiyor.
    Bireysel olarak şu ana kadar yasa dışı bir durumu sahil güvenliğe yada kolluk kuvvetlerine hiç ihbarda bulunduk mu? Esas bunu sormamız gerek.

Önder Kanığ bunu beğendi.
  5. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Ben bizim sularimizda yasadisi avciligin durdurulacagina inanmiyorum.,
    Biz amatörler olarak hele hiç birşey yapamayız, profesyoneller bu işi kovalıyor artık adamlarda uğraşmıyor.
    Sezon erken kapandı, her sene daha da erken kapanacak.

Son düzenleme: 9 Mart 2015
    lufermania ve Ogiveogi bunu beğendi.
  6. Ogiveogi

Ogiveogi Daimi Üye

Furkan abiye katılıyorum balıkçılar yine bir bahane bulur

7. vetburak35

vetburak35 Aktif Üye

Tepki olmadan etkide olmaz. Öyle bir hale geldik ki bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyeti ile büyütüldük, uyutulduk. Bir yerlerden başlamak için çok geç kaldık artık neresini kurtarırsak kardır demeli ve harekete geçmeliyiz.

Önder Kanığ bunu beğendi.
  8. Önder Kanığ

Sevgili Furkan, @Rapalacı ,Sevgili Oğulcan, @Ogiveogi
    İnanmamak sessiz kalmaktır,sessiz kalmak birilerinin istediği gibi at oynatmasıdır.
    Lütfen hayatta hiç bir konuda inancımızı yitirmeyelim. :)

hakandaspinar bunu beğendi.
  9. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

"Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asıl kanda mevcuttur." İnancımızı yitirirsek sadece balıkları değil yakında vatan toprağında hiç bir şey kalmayacak hatta vatan diye bir şey kalmayacak :(

lufermania, mrt55, Ogiveogi ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

En güzeli yasak av yapan gırgırı yakaladığın yerde mazotunu yağını boşaltıp batıracan... denizler için resif alanı da olur ayrıca.

11. Önder Kanığ

Hislerime tercüman olduğun için teşekkür ederim Sevgili Burak, @byblack :tskler:

mrt55 ve Burak Kızılırmak bunu beğendi.