Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balik tutarak para kazanmak

Konu, 'Genel Konular' kısmında darnglove tarafından paylaşıldı.

1. darnglove

darnglove Üye

Bodrumda yasiyorum , 4,5 m bir sandal 9,9 luk bir motorum var baliktutarak gecimimi saglamayi dusunuyorum.Capariyle oltayla balik tutarak gecimini saglayanlar var midir forumda merak ettim o yuzden konuyu actim.Guvercinlikteyim burada balik ciftlikleri var herkes deli gibi geliyor hafta sonlari sehir disindan avlanmaya, bende bu isten ekmek yer miyim diye dusunuyorum.Balik tutmakla ilgili cok fazla bilgim yok ama zaten ciftlik yakinlarina gidince herkes tutuyor bende o sekilde tuttum bazende sirtiya cikmayi dusunuyorum sonra buradaki balikcilara veya restoranlara satmayi dusunuyorum.

Bana gunde ortalama ne kadar para birakir , bir gunde 8 saatimi verebilirim balik tutmaya zaten denizciyik denizden bikmam , ama artik yat kaptanligi ile ugrasip milletin agiz kokusunu cekmek istemiyorum .Artik elini sallasan yat kaptanina carpiyor burada degeri sifir....

Balikciliktan gecim saglayabilir miyim , belki benim yakinlarimda baliga cikanlar vardir bana yardimci olurlar

Simdiden tesekkurler...

eylmz bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Levreko

Levreko Aktif Üye

Mevzuat Bilgi Sistemi amatör balıkçılık tebliğisinde yazıyor amtör balıkçılıkta avlanan balıkların ticareti yasaktır eğer ticari yapmak istiyorsanız onun kuralları farklı Mevzuat Bilgi Sistemi fazla bilgim yok ama forumda bilenler vardır daha farklı izin belgeleri var

coner bunu beğendi.
  4. darnglove

darnglove Üye

bilgi için teşekkür ederim ancak burada açılan sandalların hiçbirinin ticaret izni olupta balığa çıktıklarını sanmıyorum hergün onlarca 3.5 m. lik sandallar açılıyor akşam 6 gibi soğutucularla iniyorlar doğru restoranlara satmaya ...benimde düşüncem ufak sandalımla açılıp kısmetime ne düşerse tutup restoranlara vermek öyle çok fazla birşey beklemiyorum kasalarla zaten..

5. Levreko

Levreko Aktif Üye

sizi anlıyorum ama amtör sportif balıkçılıkla, ticari balıkçılık çok farklı bence, çünkü işin içine para kazanma hırsı girdinmi olay değişir başka bir hal alır amtör sportif ruhu olmaz. benden arkadaşlarım isterdi balık tuttunmu getir bize sat diye ama satmadım hiç bir zaman, hediye ettim yada pişirdik beraber yedik. Satan tanıdıklarım vardı daha sonra para tatlı gelince bohçacılığa başladılar gece zıpkınla dalıp akarsu ağzında balık vuruyorlardı daha sonrada ticari tekne aldılar

Mesut1903 ve coner bunu beğendi.
  6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Ufak sandalınızla açılıp 5 kg dan fazla tutup livar doluyken sahil güvenliğe yakalanırsanız ceza yersiniz. Yeşil kağıdınızın ve plakanızın olması lazım.

coner ve Levreko bunu beğendi.
  7. darnglove

darnglove Üye

anladım sizi ama benimki hem keyif hemde biraz geçim sağlamak amaçlı bakalım tabii ki dışarıdan gözüktüğü kadar kolay değil....zevkine çıkıldığında boş dönsem yada az avlasam bile sıkıntı yok zevki yeter tabii ki bu his herşeye değer bende onu yapıyorum ....Ama azda olsa kazanmak için çıkıldığında ve boş dönüldüğünde farklı düşünceler olur gibime geliyor...

8. darnglove

darnglove Üye

bu çok net bilgi oldu tşk ederim ancak hergün birsürü sandal çıkıyor hepsi dolu dolu buzluklarla geliyorlar hava kararınca ben onların hepsinin dediğiniz izinlerin olduğunu sanmıyorum

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ne yazık ki bu konuda haklısın.
    Yasağı ve belli kuralları koyan devlet iş denetlemeye geldiğinde ortada gözükmüyor.
    Görevlilerin muhakkak balık ve balıkçılardan çok daha ciddi sorunları var ki denetimler yok seviyesinde..
    Bu duruma göre siz de o kervana katılabilirsiniz ama herkesin yakaladığı sıradan balıklarda para kazanabilir misiniz bilemem.
    El kadar, hatta daha bile küçük mercan, çipura, karagöz gibi balıkların kilosu kaça gider ki?

tanbays bunu beğendi.
  10. darnglove

darnglove Üye

evet sıradan balıklar birşey bırakmıyor gerçekten , bir keresinde 5 kg ye yakın mercan karagoz .... tutmuştum kilosunu 8 tl ye almıştı balıkçının biri

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çok bile vermiş.. :)
    Kısaca bu tarz avlar yarın da balığa çıkacak yakıt parasını kurtarayım dışında pek bir işe yaramaz..
    Yani düşündüğün işte geçim sağlayacak parayı çıkarmak zor. Daha bunun kışı var, fırtınası var, var da var..