Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BALIK TUTMA FOBİSİ

Konu, 'Tanışalım' kısmında abcdef tarafından paylaşıldı.

1. abcdef

abcdef Yeni Üye

Herkese merhaba,benim balık tutmayla ilgili şöyle bir sıkıntım var: babam da balık tutmayı çok sevdiği için hep bir ilgim vardı balık tutmaya ve şehir dışına da olsa hep giderdik babamla.Ama geçen sene gittiğimizde, bi an balıkların çırpınışından çok etkilendim ve bidaha gidemedim.Gitmek istiyorum da çünkü dediğim gibi en büyük keyfimizdi babamla,sanırım kadın hassasiyetine kapıldım.Böyle bi sitede,böyle bi başlık başka var mı bilemiyorum :) Biraz telkine ihtiyacım var sanırım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Balıklar güzel güzel yüzsünler tabii, ama kendi habitatları içinde bu kadar cani bir canlı türü de yoktur. Elbette koruyup kollayacaz, hatta tut bırak yapacaz ama çokta umursamayalım çünkü onlarda umursamıyor... 2 dk sonra unuturlar zaten sorun yok :)

4. hcicek

hcicek Aktif Üye

Benimde içimde tuhaf bir his olur hep, çocukken toprak solucanları ile oynar her türlü hayvanatı mıncıklardık, ancak sanırım büyüdükçe daha bir yufka yürekli hale geliyoruz, ilk zamanlar balıkları oltadan çıkarmakta bile zorlanıyor içim sızlıyordu, ancak zamanla alışıyorsun bu konuda çok fazla bir telkide bulunmak zor ancak tek tavsiyem onların insanlar için yaratılmış olduğunu ve teknik olarak bir insanmış gibi düşünmemek gerektiğini tavsiye edebilirim, tabi ki onların canlı olarak haklarını korumak üzere.

5. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

Ben kara avinda ayni hissi yasadim tufeklerimi ertesi gun sattim

TekAdam ve sabora bunu beğendi.
  6. sabora

sabora Daimi Üye

Aynen ben de hayatımda bir kez kuş vurdum. Sonrasında bin pişman oldum...

TekAdam bunu beğendi.
  7. gurcansap

gurcansap Daimi Üye

Ben de çocukken sapan ile kuş vururdum.
    Bir gün tövbe ettim ve bir daha son oldu. O gün bugündür de kuş avı hayatımda yok.
    Balık dışında başka bir canlı avlamıyorum aslında :)

8. KalamA

KalamA Daimi Üye

Yıllardır çipura tutarım ve afedersiniz yarma gibi adamım. Geçen gün tuttuklarımın resimlerini çekmek için hepsini masanın üzerindeki gazete kağıdına dizdiğim sırada soldan 2.'nin son saniyelerini yaşadığını farkettim. Elime aldığımda, ağlamaya hazır çocukların büzüşmüş ve titreyen dudağı gibi ağzının titrediğini gördüm. Fotoğraf makinesi bir yerde ben bir yerde balıklar bir yerde, çocuk gibi ağlamışım.

Bu bendeki fobi değilse de hayvanlara ve tüm canlılara olan aşk diyelim. Dini inancıma göre de amatör balıkçılık sirkülerine göre de kusur işlemediğimden gönlüm rahat olsa da bazen kendimle anlaşamıyorum. Tuttuğum balığı geri salarak bir miktar acımı dindirmeye gayret ediyorum. Sevdiğim insanlara yedirerek beğenilerini alıp avcılığımı törpülüyorum. Zaten bizler balığı sevmeliyiz, severek tutmalıyız diye düşünüyorum. Tuttuğumuz balığı birçoğumuz öperiz mesela, çok sevdiğimiz birini öper gibi, adrenalin doluyken. Ona et gözüyle bakmamalıyız, denizden yarım kilo kıyma tutmuş gibi hissetmemeliyiz.

Su altı dünyası inanılmaz güzel bir boyut, tüm yaşayanlarıyla beraber. Birçok türün yokolması neredeyse imkansızsa da insanoğlu elinden geleni yapıyor. Neyseki balıklar bizler gibi 9 ayda 1 tane doğurmuyor, oldukça fazla sayılarda ürüyorlar. Bilinçli olanlarımızın diğerlerini bilinçlendirme çabalarıyla da umuyorum bu miktarlar ilerde yeni nesillerin de balığa gidebilmesini sağlayabilecektir.

Ve umuyorum bu yazdıklarımla biraz olsun telkin olmuşsunuzdur :)

9. senihcan

senihcan Daimi Üye

Gerçek avcılar eskiden populasyon olarak artan hayvanları avlarlarmış hem doğa dengesine de yararları olurmuş. Bunun bilinciyle avlanmak nesli tehlikede olan türleri alı koymayıp diğelerini alıkoymak doğanın düzenine de fayda sağlayacaktır. Böyle düşünmek gerek tabi şuan yaşadığımız koşullarda orman olayına hiç girmiyorum deniz yaşamı için güzel bir şeyler yapmak balık tutmayarak değil de denize katı atık atmayarak evde kullanılan yağları lavabolara dökmeyerek , su arıtma tesisi olmayan bölgelerde ki belediyelere baskı kurarak , insanlar rahat yüzsün diye kayalıkların toplatılmasına karşı durarak , gırgır ve trollerin yasaklanması için lobi yaparak gerçekten deniz yaşamını koruyabilir ve gönül rahatlığıyla avımızı deniz yaşamının sürdürülebilirliğini sağlayarak yapabiliriz. Yukarıda ki davranışları eğer gerçekleştirmiyorsak zaten biz o tuttuğumuz balıkların milyonlarcasının katiliyiz zaten.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bulent45, Can_Ordu ve Babali07 bunu beğendi.
  10. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ben artık değil kara avını su içinde zıpkınla bile av yapmıyorum. Hiçbir canlıya tetik düşürmem... heee ava gideni avlamak o başka. :)

11. vet0635

vet0635 Üye

BENDE DE KARA AVINDA AYNI SIKINTI VAR UZAK DURUYORUM.GEÇER DESEMDE GEÇMİYOR.HAYIRLISI