Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balık tutulan her yer çöplüğe dönüşüyor, pislik içinde...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında adbakt tarafından paylaşıldı.

1. adbakt

adbakt Aktif Üye

Daha önce bu kadar erken inmezdim, ama balık tutmaya başladığım için ilk defa erken bir saatte Fındıklı sahiline indim.

Her taraf pislik içinde, inanın durulur gibi değil.
    Bir arkadaşımı ikna edip getirmiştim, inanın utandım.
    "Sen burda mı balık tutuyorsun" dedi.
    Daha önce hep öğlene doğru gitmiştim, bilmiyordum.

Güzel vakitleri bu çöplükte geçirdiğime inanamadı.
    Saatler ilerleyince çöpçüler geldi. "Burada ne oldu dün?" dedim.
    Sorarken emindim, burada bir şey olmuş, bir konser, bir festival falan...

"Ne olacak, balıkçılar işte!" dedi, "her gün öyle!"
    Elimde olta varken bu cevabı almak yerin dibine sokuyor tabi ki!

Orada takım satan arkadaşı gördüm, elinde süpürge, tezgahının etrafını süpürüyordu. "Çöpçüler iyi almıyorlar abi" dedi. Çöpçüler de bıkmış çünkü.

Takımda bir eksiğiniz varsa yere bakın, saksılara bakın, orada yerde, sağda solda, istediğiniz boyda iğne bulabilirsiniz. Çocuklar da bulabilir tabi ki...

Bu utanç hepimizin.

Discovery_TR ve kIRIK OLTA bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

E öyle... boğada kaç tane güvercinin tek ayağı yok dikkat ettiniz mi hiç? Çaparileri iğneleri sağa sola atan denyo dolu etraf. Aslında bu balıkçılığı herkesin yapmaması lazım harbiden belli sınırlamalar getirilmeli. 60 tl ye takım alan birazda çapari alan herkes sahile doluşuyor.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ülkenin genel hali bu, düzelmesi imkansız..

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Ciddi anlamda para cezaları uygulansa, doğru düzgün kontrol olsa denetlense bakın nasıl düzeliyorlar. Yere çapari atan adamı yakalayıp gözünün yaşına bakmadan, "cahil cahil" demeden cezayı kes şöyle 300 - 500 bakın nasıl düzeliyor.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Nerde bu devlet?.. :D

Bu denetim ve ceza işleri yapılabilse bu ülkeyi tut tutabilirsen.. :)
    Balıklar da kurtulur, çevre de, ekonomi de.. :)

Bir de düşünün ki buralar şehir merkezi, az çok toplanıyor.
    Issız avlaklar tam bir içler acısı.. :(

camahmt bunu beğendi.
  7. adbakt

adbakt Aktif Üye

Ben yakınlarda çöp tenekesi yoksa sigara izmaritimi, çöpümü vs yanımda bir köşeye koyarım, mesela çay içmişsem karton bardağın içine, sonra atarım.

Bir ara onu kaybettim :) Diğer çöpler arasında öyle sıradan ve önemsiz kalmış ki bulamadım.

Onun bakılır bakılmaz bir arıza gibi görünmesi lazımken, ortamın doğal parçası haline gelivermiş hemen.

Temiz olunca temiz tutmak gelir insanın içinden. Ama bu çöplük zamanla bizi de bozmaya başlar. "Amaaan ha bir çöp eksik, ha bir çöp fazla" diye düşünmeye başlar insanlar...

Böyle bir kısır döngü içinde yola pisliklerle devam etmiş oluruz.

Ortalık çöp dağı bile olsa ben buna en ufak bir katkıda bulunmayacağım demek gerekir.

8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Katsunory Sato amca ile arabadayız. İstanbul içinde bir yerlere gitmeye çalışıyoruz.
    Hiroshima ve Nagasaki bomyayı yediğinde o Tokyo'da yaşayan 10-12 yaşlarında bir çocukmuş.

Etrafa bakınıp o zamanlar şimdiki kadar fecaat olmamış trafikte birbirinin hakkını yemek için sağdan soldan dalanlar, sonra küfürleşmeler ve sımsıkı trafik.
    Her yer çöplük. Galata köprüsünün önü de hem Karaköy hem Eminönü tarafı o zamanlar deniz çöplüğüydü. Bir gece önce köprüde yemek yerken görmüş dili tutulmuştu.

Sonra kendi kendine şunları mırıldandı. Ben duydum.

Bu toprakların kurtulması için her yerine atom bombası atmak lazım.:(

adbakt bunu beğendi.
  9. adbakt

adbakt Aktif Üye

Çocuklar her şeyi değiştirecek.
    Çocuklar atmıyorlar.
    Ama insanın kendi hayatından, sorumluluklarından ve haklarından vazgeçip "çocukların dünyası daha güzel olacak" diyerek kendini salması, hımbıl hımbıl herşeyi kabullenmesi... işte bu, insana yakışmayan bir şey.

"Oğlum bana bir su getirsene" der gibi, "oğlum şu dünyayı bir düzeltsene" diyoruz.

10. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Adam son derece haklı. Halam sayesinde 2001 senesinde 2 haftalığına İsviçreyi ziyaret etme fırsatı bulmuştum. Buranın öyle bir ülke olması ne 50 yıl ne de 150 yıl sonra mümkün değil bence. Sanki adamların dağlarında tepelerinde bile bahçıvanlar çalışıyor. Tablo gibi heryeri. Orda ziyaret ettiğim schaffhausen isimli bir şelalede bacağım kadar alabalıklar oynaşıp duruyordu. Burda olsa bir tane birakmazlar diye içimden geçtiğini hatırlıyorum. Bu konuda yazacak çok şey varda bu yazılanların hiçbirşeye çare olacağı yok.

11. BulutveGunes

BulutveGunes Aktif Üye

Aslinda mufettislik verilip icimizden gonullulere bu denetim saglanabilir. Bir ara trafiktede vardi bu uyguluma. Ne dersiniz?