Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkçı gemilerini izleme sistemi

Konu, 'Genel Konular' kısmında avsen tarafından paylaşıldı.

 1. avsen

  avsen Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  998
  Beğeniler:
  821
  Şehir:
  istanbul
  Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi hayata geçiyor


  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçı gemilerinin konumunun, hızının izleneceği, av faaliyetlerinin ve avladığı ürünlerin takip edilebileceği bir sistemi hayata geçirecek. Bakanlık, bu sistemi kullanmayı zorunlu kılan tebliğ taslağını hazırlayarak Başbakanlığa gönderdi.

  Bakanlık, hazırladığı ve 3 Mayıs'ta Başbakanlığa gönderdiği tebliğ taslağında, denizlerde su ürünleri avlama ruhsatına sahip, boy uzunluğu 12 metre ve üzerinde olan balıkçı gemilerine "Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS)" cihazının taktırılması ve aktif/işlevsel durumda tutulmasını mecburi kılıyor.

  Belirlenen zamanda ve istenen yerde bulunan balıkçı gemileri için cihazların temini ve takılmasına ilişkin masraflar ve BAGİS ile ilgili GSM ve Uydu abonelik ve haberleşme giderleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar Bakanlık tarafından karşılanacak.

  Program tarihinden sonra takılan cihazların temini ve balıkçı gemilerine takılması ile ilgili masraflar balıkçı gemisi yetkilisine ait olacak. Ayrıca daha sonra takılacak cihazların Bakanlıkça istenen özelliklere sahip ve BAGİS ile uyumlu olması gerekecek.

  Bakanlıkça istenen BAGİS cihazını taktırmayanlara, cihazı çalışır ve işler durumda bulundurmayanlara, istenen bilgileri doğru ve zamanında Elektronik Seyir Defteri'ne girilmemesi ve zamanında Bakanlıkça belirlenen adrese gönderilmemesi dâhil tebliğ kapsamındaki hükümlere aykırı hareket edenlere idari yaptırım uygulanacak.

  "Balıkçının seyir defteri kayıt altına alınacak"

  Bakan Çelik, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi için, balıkçı gemilerinin denizlerdeki avcılık faaliyetlerinin izlenmesinin, denetlenmesinin ve bu faaliyetlere ilişkin verilerin kayıt altına alınmasının büyük önem arz ettiğini belirterek, Türkiye'nin sahip olduğu 8 bin 333 kilometrelik sahil şeridinin, balıkçıların avcılık yaptığı ulusal ve uluslararası suların genişliği ve balıkçılık filosunun büyüklüğü göz önüne alındığında izleme, denetim ve veri toplama çalışmalarının zamanında ve etkin şekilde yapılabilmesi için gelişmiş ülkelerde olduğu gibi uzaktan izleme sistemi teknolojilerinden yararlanmanın kaçınılmaz hale geldiğini dile getirdi.

  Bu amaçla, Bakanlıkça "Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi'ni (BAGİS)" kurulum çalışmaları yürütüldüğüne dikkati çeken Çelik, Türkiye'nin üyesi olduğu balıkçılıkla ilgili uluslararası kuruluşlara ilişkin bu konudaki ulusal yükümlülükleri karşılamak için de bu sisteme ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Çelik, BAGİS'in, denizlerde su ürünleri avcılığı yapan balıkçı gemilerinin seyir bilgileri ile avcılık faaliyetleri ve avlanan su ürünlerine ait verilerinin GSM ve Uydu iletişim araçları vasıtasıyla izlenmesini ve dijital ortamda kayıt altına alınmasını sağladığını ifade etti.

  Denizlerden elde edilen üretimin yaklaşık yüzde 90'nını sağlayan, boy uzunluğu 12 metre ve üzerinde olan su ürünleri avlama ruhsatına sahip balıkçı gemilerinin izleme kapsamında olacağını vurgulayan Çelik, sistemin, balıkçı gemilerine takılan Gemi İzleme Cihazı ve Elektronik Seyir Defteri'nden oluşan BAGİS Cihazı ile Bakanlıkta kurulan Gemi İzleme Merkezinden oluşacağını söyledi.

  Çelik, balıkçı gemilerine takılan gemi izleme cihazının, gemiye ait konum, hız ve yön bilgilerini 10 dakika aralıklarla öncelikle GSM üzerinden, GSM kapsama alanı dışında ise Uydu üzerinden Gemi İzleme Merkezine göndereceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  "Gönderilen bu seyir bilgileri vasıtasıyla balıkçı gemilerinin faaliyetleri elektronik haritalar üzerinde kesintisiz izlenebilecek. Sistem sayesinde, balıkçı gemisinin faaliyetlerine ilişkin raporlama ve geçmişe dönük sorgulamalar yapılabilecek. Ayrıca, sistemin bir parçası olan Elektronik Seyir Defteri vasıtasıyla da balıkçı gemisinin av faaliyetleri ve avladığı ürünler ile ilgili bilgiler dijital ortamda Gemi İzleme Merkezine gönderilecek, böylelikle avlanılan ürünlere ait istatistiki veriler anlık olarak toplanabilecek. BAGİS kapsamındaki gemiler, sadece Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının su ürünleri denetiminde yetkili birimleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı birimleri tarafından izlenebilecek. Bu sistemde, balıkçı gemilerinin birbirlerinin avcılık faaliyetlerini izlemeleri ve görmeleri mümkün olmayacak. Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren balıkçıların BAGİS cihazı, elektronik seyir defteri ve ilgili diğer maliyetlere maruz kalmaması ve İdari yaptırımlara muhatap olmamaları için Bakanlıkça bildirilecek program çerçevesinde randevularına riayet etmeleri Balıkçılarımız ve ülke balıkçılığımız için önemlidir. Balıkçı Gemilerini İzleme Sisteminin ülkemiz balıkçılığına hayırlı olmasını dilerim."

  Umarım faydası olur..
   
  MCceka ve Hasan genc bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hasan genc

  Hasan genc Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  23 Eylül 2015
  Mesajlar:
  791
  Beğeniler:
  848
  Şehir:
  Kuruçeşme /Kartal /İstanbul
  Daha ne olsun ! çok sevindim çok bir an önce faaliyete geçer de kökünü kazıyamazlar balıkların . Dur daha bu başlangıç , bu vize sartnamelerinde 70 maddenin içinde bu yapılası gerekenler de kota vs bir sürü madde var onlarda devreye girecek .Getirsin balıkhaneye limit altı balığı bakalım kime satacak . Balığın kurtuluş günü bügün dür hayırlı uğurlu olsun İnşallah .:)
   
  avsen bunu beğendi.
 4. pars

  pars Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Haziran 2013
  Mesajlar:
  225
  Beğeniler:
  446
  Şehir:
  istanbul
  Önemli olan kanun kadar kanunu uygulayabilecek iradedir. Yozlaşan toplumlarda her zaman sistem açıklarını kullanan voleciler beslenir.
   
 5. Hasan genc

  Hasan genc Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  23 Eylül 2015
  Mesajlar:
  791
  Beğeniler:
  848
  Şehir:
  Kuruçeşme /Kartal /İstanbul
  Haklısın Pars ama o açıkları kullananlarıda bizler öle yada böle körelteceğiz elimizden geldiğince .:harika:
   
  pars bunu beğendi.
 6. avsen

  avsen Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  998
  Beğeniler:
  821
  Şehir:
  istanbul
  Sistemde açık arayanlar ve kovasını krace havyarlı balığı ve limit altı balık ile dolduran amatör balıkçıyıda ALLAH ıslah eylesin..geçende çubukluda olta atıyorum küçük tekne ile Geldi ağı serdi adam önümüze ne denir bu adama buyrun....
   
  Hasan genc bunu beğendi.
 7. BS Okuru

  BS Okuru Misafir

  Bu ülkede yasama,kendi yaptığı kanunu delerken,yürütme kendi işi ve cebi kıstasında işlerini yürütürken,yargısı,yargılıktan çıkıp ortaçağ mahkemelerine dönmüşken,ülkemde balıkçılık falan kurtulamaz.
  -Kararlar alınır resmi gazetede yayınlanır,ilgili kurumlara iletilir,gerisi fasarya.!
  -Aslında tek bir çözüm yöntemi var bu işin,tabiri caizse üçkağıtçı ve kötü niyetli tüm balıkçıları,denizin dibindeki balıklarla yer değiştirmek.O insanları denizin dibine,balıkları onların yerine getirmek gibi bir dileğim var işte :/
   
 8. Hasan genc

  Hasan genc Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  23 Eylül 2015
  Mesajlar:
  791
  Beğeniler:
  848
  Şehir:
  Kuruçeşme /Kartal /İstanbul
  ''Ülkemde balıkçılık falan kurtulamaz '' . Yazınız hariç diğer yazdıklarınıza katılıyorum .Bir forumdaş ve hobidaş olarak bu konuda Balıklar kurtarılmalı , kurtarmalı , kurtarmalıyız zihniyeti dışında düşünçe şahsım adıma kabul edilebilir değil .Bana göre limit altı balığı trollerle ağlarla katleden zihniyetten farkı yok :harika: .Çok Vahim bir cümle !.Kurtulamaz ne demek ? Çok yazık çok !
   
  avsen bunu beğendi.
 9. BS Okuru

  BS Okuru Misafir

  Hasan bey kurtulamaz neden.?
  Ülkemde balıkçılığı meslek haline getirmiş ve bu işten hayatını kazananların,balık popilasyonu,yumurtlama dönemi,türler,limit altı vs..vss konular hakkında,alaylı bilgiler dışında mesleki bir eğitimi var mı? okul veya akademik bir eğitim ve bilgisi var mı.?
  Hadi diyelim alaylı olarak bir çoğu,deniz ve balık hakkında bilgili peki o halde bir çoğunun vicdanı var mı?
  Amatör bir çok balıkçıyı söylememe bile gerek yok zaten...Denizi balık reyonu olarak görüp,beleş sirke baldan tatlı ahlakında olan insanlarımızı,sahil güvenlik mi durduracak.! Başlarına jandarma mı dikeceğiz tek,tek.
  Devlet yaptırımlarından bahsedecek olursak,isveç,Finlandiya,Norveç gibi ülkelerde izlediğim ve hatırladığım bir kaç video'da,limit altı balıkla yakalanırsa hemde amatör olta balıkçısına 1500 dolara denk gelen civarda para cezası kesileceği,siciline işlenerek sanırım 2 yıl balıkçılıktan men edildiğini izlediğim bir belgesel vardı.Tekrar araştırabilirim (Devlet böyle olur işte) Ahlak olmazsa ağır ceza ve yaptırımla yola getirir insanı.!

  Önce kaliteli eğitim alacak insan,eğitim karakter ve öngörü sağlar ki,buda ahlaki bakış açısı getirir.Her insana getirir mi? tabii ki hayır...Lakin günü kurtarırım ben,sezonu kurtarırım ahlaksızlığının bir nebzede olsa önüne geçer.! Önüne geçemediği yerde,gerçek devlet mekanizması devreye girer,ve tabiri caizse adamın ocağını söndürür.!
  Balıkçılık kurtulmaz söylemimin en temel dayanağı,etik ahlak sahibi insan yetişterebilme sanatıdır.O ahlakı aşılayamazsak insana ne yapsan boş,boş,boş
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Mayıs 2016
  gelibolu bunu beğendi.
 10. Hasan genc

  Hasan genc Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  23 Eylül 2015
  Mesajlar:
  791
  Beğeniler:
  848
  Şehir:
  Kuruçeşme /Kartal /İstanbul
  Mustafa bey Demek ki kurtarılabilr ! Bu forumu okuyan binlerce insanın düşüncesinde '' Baksana güya forum forumda bile kurtarılamaz '' düşüncesi oluşmamalı .Etik ahlak sahibi insan yetişterebilme sanatıdır . Cümlesi zaten işin özüdür , yazdıklarınızla ,yaşananlarla durum ortadadır .Uygunalabilirliği ne kadar zor olsada cıkacak yada cıkan kanunları benimsetmekten başka cıkar yol göremiyorum .
  Rastgele :)
   
  Son düzenleme: 17 Mayıs 2016