Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkçılar isyandaymış....

Konu, 'Sohbet' kısmında hakan3506 tarafından paylaşıldı.

1. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Türkiye’de, denizlerde av sezonunun 15 Nisan’da sona ermesi beklenirken, balıkçının isyanı bitmek bitmiyor.
    Su ürünleri sektöründeki üretici örgütlerine yönelik Avrupa Birliği (AB) eşleştirme projesi kapsamında Avrupa Birliği’nden gelen uzmanlar ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan gelen heyet, Trabzon Balık Hali’nde incelemelerde bulunurken, Balık Hali’nde balık komisyoncularından Recep Denizer ile Trabzon Belediyesi Toptancı Balık Hali Amirliği’ndeki yetkililerden buradaki işleyiş hakkında bilgi aldılar.
    Heyet daha sonra Faroz Balıkçı Barınağı’ndaki Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği’nde balıkçılarla bir araya gelerek sorunları tartıştı. Toplantıda zaman zaman sert tartışmalar yaşanırken, balıkçılar adam yerine konulmadıklarından yakındı. Devletin uygulamalarından yakınan balıkçı Kemal Atar, şunları söyledi: “Balıkçı açlıktan ölüyor. Tutuğu balığı yolun kenarında satıyor. Önce balıkçıyı adam yerine koyun ondan sonra toplantı yapalım. Boşuna zahmet etmişsiniz.” Herşeyin kağıt üzerinde güzel olduğunu anlatan Atar, sözlerini şöyle tamamladı:
    “Anamız ağlıyor, denizde 5 kilo balık yok. Yunuslar başımıza ayrı bir bela, misina ayrı bir bela. Sahil güvenliği başımıza dikmişsiniz o ayrı bir şey. Avrupa buna teşviğini de veriyor karşılığını da alıyor. Denize 14 milim ağ atıyoruz, balıkçı aç kalmış. 15 TL olan ağları şimdi 70 liraya alıyoruz. Kim bunun hesabını soruyor. Bizi koymuşlar sömürme yerine. Önce balıkçıyı adam yerine koyun ondan sonra oturup konuşalım. Sorun çok. Veteriner denizden ne anlar. Utanmasalar sünnetçiden müdür yapacaklar. Bize serseri gözüyle bakmayın, içimizde serseri yok. Bizimki insan doyuran meslek.”
    Öte yandan Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Kooperatif Başkanı Ahmet Mutlu da toplantıda hazır bulunurken, 22 Nisan 2014 günü Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılacak “Balıkçılıkta mevzuat uygulamalarına ilişkin sorun ve çözüm önerileri” toplantısında balıkçıların sorunlarını masaya yatıracaklarını belirtti

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. senihcan

senihcan Daimi Üye

Şimdi bu yakınmaları yapan arkadaş eğer ufak tekne ile avlanan gırgır veya trolcü değilse bir şey diyemem . Ama öyleyse ve utanmadan denizde balık yok şudur budur laf söylüyorsa Allah gani gani bela.... Mevzuatta neyi değiştireceksiniz balık boyları 1 cm'e insin onumu değiştireceksiniz. Türkiye karasularında yasak olan milyon dolarlık sonar ve balık bulucularla dev ağlarınızla yumurtlamaya gelen balıkları topluca katliam yaparak avlamanızı dahada yasal şartlara mı getireceksiniz. Biz şurada 1,2 senedir amatör balıkçılıkla uğraşıp bu denizlerimiz için neler yapılabileceğini tartışıp algılayabilip öneri sunabilirken ömrü denizlerde geçmiş gününü kurtarmaya çalışıp denizin düzenini alt üst eden bir damla bu denizi eski canlı haline nasıl çevirebilirim diye zerre kafa yormamış insanklar.... Hala mevzuatta değişiklik diyor mevzuatta yapılacak değişiklik ne mi olmalı 5 sene trol gırgır her türlü ağ ile balık tutma yasaklanmalı. Kıyı şeritleri hızlı bir şekilde kaya , gemi araba gibi hurdaların kıyı şeritlerinde batırılmaları. Deniz yaşamını geliştirecek uygun alg çeşitlerinin üremesi sağlanmalı. Kıyı şeritlerinde atık sular işlemden geçirilmeden denize döken işletme belediye kişi ve kuruluşlara en az 20 seneden başlayan hapis ve ağır para cezaları getirilmesi gerekirse olta balıkçılığının bile bu sürede yasaklanması. Al sana mevduat . Hala utanmadan yok sahil güvenlik peşimizde diyorlar. Ulan yemek yediği kaba yapan adamlarda sizsiniz. Daha geçenlerde bin
    lerce yavru kefali tuttu diyip katliam yapan genç bir kaptanı bütün tvlerde gurur manyağı bir şekilde göstermedimi bu insanlar. ... Neyse daha fazla konuşmayacağım...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Nisan 2014
    CUCU, Oktay34, taner3568 ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  4. B@ND!T

B@ND!T Aktif Üye

Helal sana Senih Can

+1

5. saltiga

saltiga Üye

Harbiden helal olsun dogru kosuyosun.

6. saltiga

saltiga Üye

Marmara gunden gune bitiyor her sey kotuye gidiyor bilinc siz avcilik canliyi tuketti en zonunda suda hic birsey kalmicak insanlarin para hirsi yuzunden mahvettik herseyi bu isin kesinlikle bir cozumu yok canli kalmayana dek devam edecek cunku bu iste cok buyuk rand var 3 tarafi deniz olan memlekette denizcilik bakanligi yok denetim yok herkez bildigini okuyor yurt disindan ital balik geliyor bi dunya varin siz dusunun gerisini artik sadce bos kursun atip cekcez inanin bu gunler uzak degil malesef

converzange zone bunu beğendi.
  7. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Aynen kardeşim utanmadan birde çıkmışlar kan ağlıyolarmış yakında yunus katliamı yapar bunlar ağları yetersiz geliyormuş.Dedelerimin anlatımıyla şu an ki durumu kıyaslama yaptığımızda nereden nereye geldiğimiz anlaşılır.Koskoca foçada eskiden sadece yarım saatte millet yemek için istavritini alırken şimdi tekneden 1 tane çıktı diye sevinir olduk kıyıdan av yapıyorsun adam 100 metre ötene ağ atmış sende 1 tane balık çekicen diye saatlerini geçiriyorsun.Sonra çıkmışlar kan ağlıyoruz dyorsunuz gözleri o kadar aç ki doymuyorlar çingene misali bugün bulduklarını bugün yerim yarına allah kerim diyorlar...

converzange zone bunu beğendi.
  8. Mulgogi

Mulgogi Aktif Üye

Bir Trabzonlu olarak söyleyebilirim ki çocukluğum balıkçı damlarında geçti. Bu arkadaşımızın anlattığı faroz bölgesindeki tekneler taka diye tabir edilen hepimizin bildiği el oltasıyla avlanılan ve müşterilerinin genelde çevre restoranların olduğu balıkçılarımız. Bizim damlar değirmendere bölgesinde yer alırdı ufak tefek damlar takalar... İç içe herkesin bir birini tanıdığı kimsenin denizden ihtiyacından fazlasıyla dönmediği ortamlardı. Sonra ne mi oldu? Sahil yolu adı altında bir illet geldi o güzel damların bulunduğu yer sahil güvenlik adı altında birilerine peşkeş çekildi bir sabah gelip iş makineleriyle yıkılarak. İtiraz edilmedi çünkü başka bir yerde modern damlar yapılacak oraya yerleştirileceksiniz denildi. Ama o damlar önce doktorlara mühendislere satıldı. Balıkçı takaları yerine tekneler, yatlar demir aldı. Faroz bu duruma direniyor ama fazla direnebileceklerini sanmıyorum. Eninde sonunda yerlerinden daha güzel bir yer vaadiyle sürüleceklerdir.

9. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

Ben iskenderun körfezinde balık az olduğunu biliyorum eskiden çok balık çıkardı kıyıdan avlanan bir kişi yemeklik balığını çuprasını levreğini alırdı şimdi ise eski bolluk yok ve değişik balık türleride var bunun nedeni iskenderun körfez suyu kirlilik ve su sıcaklığının artması. Sebebi ile diğer adı çabuk üreyen yamyam türlerinin çoğalmasından kaynaklanıyor ve ben diyorumki iskenderun körfezindeki olta hariç 3 ile 5 yıl arasında net dinlenmesi gerek ozaman bir nebzede olsa artış olacağını düşünüyorum

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

10. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Sahil güvenlik mi onların peşinde, yoksa ufak oltacı yazlıkcının mı adamlar bayrak direğim paslı diye ceza kesecekti bana bütün herşeyim evraklarımın tam olmasına rağmen. Geçen hafta gün boyu 4 adet trol karides yakalıyorlarmış güya bana kaç ordadan dönemiyorum diye bağırıyor üstümden geçecek. Balık olan limanı bir gecede bitirdiler. Kıyıda ağlardan rapala gezdiremiyorum ahhha balık yapıştı derken bir bakıyorum ağa çakılmışım. Ne mi yapıyorum kıyıya çekip bırakıyorum. Bu sene bir tane levrek alamadım evimin önünden hergün başka tekne gelip ağ seriyor dalgıçı ıvırı zıvırı paraketesi bıkkınlık verdi. Şikayet ettim mi ne oluyor adam bende kup arıyor bilmem ne, boğazdada aynı uğraşmıyorum arkadaş artık sömürün ne yaparsanız yapın bizim zararımız bu en kötü 2 3 balıkla dönerim onlar bu düşünceyle bildiği dalı çoktan kestiler.
    Çok yazıldı çizildi bunlar profesyonel balıkçılar forumunda.

11. hakan3506

hakan3506 Aktif Üye

Tehlikenin farkında değiller dedim ya bugün balık alalımda yarın önemli değil kafasındalar..