Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıklar Ağlar mı ?

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında C@feran tarafından paylaşıldı.

1. C@feran

C@feran Üye

Yaşlı balık; yılların vermiş olduğu yorgunlukla ağır ağır suda süzülürken
    kendisine doğru yaklaşmakta olan bir genç balığı farkeder.Balığın yüzgeçi kopmuştur ve suda zigzaklar çizerek yaşlı balığın yanına gelir.
    Yaşlı balık: "Hayırdır ne oldu " der
    Genç balık:"kendimi zor kurtardım" der.
    Yaşlı balık:" Anlat bakalım seni bu duruma düşüren ne" der.
    Genç balık:"Sabah yemlenmeye çıkmıştım.Birden üzerime suyun üstünden tadını çok sevdiğim yiyecekler yağmaya başladı.Bende afiyetle yemeğe koyuldum.O kadar çok yiyeceği bir arada ilk defa gördüğümden kendime ziyafet verip son zerresine kadar yemek istedim"
    Yaşlı balık: "eee " der
    Genç balık:"Ne olduysa ondan sonra oldu.Hemen yanıma ucu sivri metal bir şey attılar.ucundada bu sevdiğim yemeklerden takılıydı.İçimden o yemeği yememem gerektiğini düşündüm.Çünki bana zarar verebilirdi."der
    Yaşlı balık:"Aferim bak avcıların tuzağına düşmemişsin" der.
    Genç balık:"Düşmedim ama.."
    Yaşlı Balık:"Düşmedinde yüzgeçine ne oldu" der
    Genç Balık: " Dedim ya ne olduysa ondan sonra oldu.Çok ilerlerden ağzı büyük dişleri çok sivri bir balık üzerime doğru geldiğini gördüm.Annemin anlattığı turna balığına çok benziyordu.Bende bana zarar vereceğini bildiğim için oradan hemen uzaklaşmak istedim.Tam hareket ediyordum ki...
    Yüzgeçimin göremediğim bir nesneye takıldığını hissettim.Hareket etmeye çalıştıkca dolanmaya başladım.Bir yandanda turna yanıma yaklaşıyordu.Ben artık sonumun geldiğini düşünürken.o devasal turna beni yemeye çalışırken oda takıldı aynı şeye..oda çırpındıkca iyice dolandı.Aradan bir dakika geçmediki suda sürüklenmeye başladık.
    Yavaş yavaş kıyıya yaklaşıyorduk.Biri bizi kıyıya çekmeye çalışıyor.Kıyıya yaklaştıkca nefes alımlarım yavaşlamaya başlıyordu.Sonunda bizi kıyıya aldılar yüzlerini yeni gördüğüm annemin anlattığı canlılar.Ordan birisi "Tırıvırıya gelene bak" dedi.
    İlk önce turnayı alıp kenara attılar.oradan birisi" bunu ne yapalım" dedi."sal gitsin" dedi diğeri.Ben bayağı dolaşmıştım.Beni çözmeye çalışıyordu.Bir yandanda "meret balık ne biçim dolanmışsın" diye kızgınlığını belli ediyordu.O ara canım öyle bir yanki ki sol tarafımı hissetmez oldum.
    Ve bayağı bir yüksekten beni suya fırlattılar.Yüzgeçim tırıvırı denen o illette kaldı.Yüzmeye çalışıyordum ama dengemi sağlayamıyordum.İşte o arada seni gördüm.Yanına geldim." der.
    Yaşlı balık anlatılanları dinlerken gözlerinden yaş geldiğini görür genç balık.
    Genç balık:" ne oldu neden ağlıyorsun"der
    Yaşlı balık:" Bende ailemi bu lanet olası hayalet oltası tırıvırı yüzünden kaybettim.Dövüş bile mertçe yapılmalı.Biliyoruz eninde sonunda insanoğluna nasıl olsa yem oluyoruz.Bari bıraksınlarda her şey centilmence olsun;onlar karadan bizde sudan mücadelemizi verelim.Suya atılan tırıvırılar kayalara takılıp koptuktan sonra ona takılan ve kurtulamayan onlarca su canlısını öldürüyor.Ailemde bu yüzden ölmedi mi zaten.Yakında bizim neslimizi tükettikten sonra anlarlar değerimizi.Bende gidiyorum" der yaşlı balık.
    Genç balık:"Nereye "der
    Yaşlı balık: "En yakın avcı oltasına takılıp. şerefimle yakalanırım daha iyi" der.
    Yaşlı balık ağır ağır suda süzülerek genç balığın bakışları arasında gözden kaybolur...

Yazan:C@feran

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. coredon

coredon Aktif Üye

Güzel düşünmüşsünüz tebrikler.

4. muratmurat

muratmurat Aktif Üye

eline koluna yüregine saglık anlayan anlar anlamazsa daha ne diyeyim

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu tırıvırıcı insaflıymış. Küçük balığı salmış.
    Oysa ben öyle bir şey olabileceğine asla inanmıyorum :(

6. enis59

enis59 Daimi Üye

güzel bir hikaye paylaşım için teşekkürler

7. GokselGulcan

GokselGulcan Üye

çok güzel olmuş ellerine sağlık

8. PuFFeR

PuFFeR Yeni Üye

Çok güzel olmuş elinize sağlık. Okurken duygulandım.

9. forkill96

forkill96 Aktif Üye

daha yenı başladım bu hobiye tırıvırı nedır bılmıyordum kı ogrendıkten sonra gerçekten uzuldum bıraz duygusalca olabılır ama tırıvırı denızın dıbınde kalınca kaç canlı takılıyor ve yavaş yavaş ööluyorlar yemek ıcın gelenlerde takılıyor
    Galata koprusundekı abıler bakıp bakıp guluyorlardı ben balığın canını nasıl daha az acıtıp cıkartabılırım dıye dusunuyordum neyse cok guzel yazmışsın abı tebrık edıyorum