Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıklar da modayı takip eder oldu :)

Konu, 'Sohbet' kısmında Coşkun meray tarafından paylaşıldı.

1. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Merhaba site sakinleri.Sohbetin amacı zaten başlıktanda belli olan denizdeki balıkların da kendileri için üretilen yeni av ürünlerine karşın ilgilerinin olması.Eskiden körfezde eşkine teke tarici birşey yemezdi yerini boru kurdu aldı.Mırmır için kaça başladı.Şimdinin modası Lrf.

Gitgide balıklarda onlar için üretilen yeni moda şeylere uymaya başlayıp huylarını mı değiştiriyorlar acaba? Yada artık denizlerimizde beslenecek şeyler bulamayıp plastikle beslendikleri için bağımlı mı oldular??

Bu muhabbet nerden açıldı diye soracak olursanız sürekli av yaptığımız yerde fosforu 1 km öteden belli olan boru kurdu ile av yapan biz tık yok bizden sonra bir bakmışsınız lrf ile mırmırlar kol boyu:))Tamam bende bilirim bu işlerin kısmet işi olduğunu nasibin varsa balık eti yoksa taban eti yemeyi.

Avcı modayı takip eder yeni ürünleri araştırır alır ama bu balıkların beslenme modası beni bihayli düşündürmeye başladı gerçekten.Maksat muhabbet olsun sizin düşünceleriniz neler bakalım:))

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ozkanartuc

Ozkanartuc Aktif Üye

İinsanlar genel olarak yemek seçerken ilk bakışta nasıl göze hoş gelen seçeneğe yöneliyorlar ise balıklar ve genel olarak hayvanlar da öyle sanırım.

Belki biraz merakta var,biz bir şeyi merak ettiğimizde incelerken nasıl ellerimizi kullanıyorsak balıklarda ağızlarını kullanıyorlar diye düşünüyorum.

Yazdıklarım bilimsel gerçekler olmamakla birlikte tamamen mantığa dayalı şahsi fikrimdir.

4. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

LRF olsun, sahte olsun balık bence aksiyonu seviyor. Şimdi aldığınız canlı yemi takıp belli bir süreden önce yaşamını yitireceği için hem tazelemek hemde yakalamış olduğunuz yemleride ayrıca canlı tutmak gerekiyor.
    LRF de ise süper ince kamışlarla bütünlenşen silikon yemler devamlı bir hareket/aksiyon halinde birde bu silikonlara ayrıca balığı cezbeden kokularla bütünleşince zaten balığın beslendiği yerde benzerleride varsa asıl zor olan tutmamak bence.
    Sahtelerde de gözlemlediğim aksiyonu ve kuyruk hareketleri çok iyi olan sahtelerinde çok avcı olduğunu söyleyebilirim.

5. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Birilerinin aklına bir şeyler geliyor, deniyor geliştiriyor, görüp deneyenlerin sayısı arttıkça bulunanlar daha da geliştirilmiş oluyor. Yani denemelerin sayısı arttıkça çok sayıda insanın katılmasıyla daha doğrulara yaklaşılıyor.

Avrupanın matbaayı kullanmaya başlamasından 270 yıl sonra Osmanlıya getirilen ilk matbaa bir isyanla yakıldıktan ancak 50 sene sonra gavur icadında dini kitaplar basılmamak üzere yenisi devreye girdi.

Benim gibi muhafazakar olanlar:D önce alıştıklarının dışında olduğu için karşı çıkıyor ama sonra işe yaradığını görünce çaktırmadan o da denemeye başlıyor.
    Ben şu ana kadar sadece LRF ye karşı yazdım. Ha bir de FC ye karşı. Hem de kendim FC kullanmama rağmen.:eek:

Aslında ret ettiğim için yazmadım, yeniliklere karşı olanlara katılıp biraz da tepkileri görmek için. Fakat şaşırdığım şu oldu, LRF birden yayıldı muhalefet pek oluşmadı. Demek bu tür konularda insanımız fazla direnmez duruma geldi. Direndiği, korumaya çalıştığı konular hala sürüyor ama bunlar başka konular. Geç de olsa matbaa gibi onlara da alışacaklar.

Neyse, balıklar yeni moda tuzaklara düşecek duruma gelmediler. İnsan yeni yöntemler keşfediyor. Ve bu sürecek.

6. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Özkan bey balıkların biz insanlar kadar seçme şansı yok sanırım.Kısıtlı şeylerle beslenen canlılar diye düşünüyorum.

7. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Murat bey zaten biri yem diğeride sahte yem olarak geçmekte ya:)
    Biz hayvanın esas besin kaynağına benzer şeylerle yakalama çabasına yaklaşıyoruz gitgide.Evet balıklar canlı şeylere daha yakınlar burada haklısınız.

8. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Peki Bülent abi bu balıkların huylarını da değiştirmiyecek mi?

Misal 2013 te Narlı' ya karagöz avlamaya gittiğimizde karides atarken yanımızdaki avlanan biri karides atmayın balık gelmez boru kurdu kullanın dedi.Bizde boru kurduna döndük ve balık aldık.Bu sene gittiğimizde boru kurduna gelmeyen canlı midyeye geldi:)Avlakta avlanan insanların yemine göre balıkta huy değiştirmekte bence.

Zaten böyle giderse mattba gene kalkabilir diye düşünüyorum ben:)

İnsanlar daha neler bulup üretipte bunların cebindeki paraları alalım diye mühendisler çalıştırıyor.Sonuçta onlarda haklı:)