Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıklar için göç asansörü

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında Emirrrrr tarafından paylaşıldı.

 1. Emirrrrr

  Emirrrrr Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İST-ÜSK
  ‘Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı’nda dikkat çeken maddeler var.

  ‘Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı’na göre 30 metreden yüksek olan barajlarda balıkların göçüne imkân verecek asansör yapılacak. Tasarıda yer alan diğer bir maddeye göre su ürünlerinin göçüne engel olanlara beş bin Türk Lirası idari para cezası verilecek.

  GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gövde yüksekliği 30 metreden yüksek olan barajlara, balıkların göçüne imkan verecek ‘asansör’ yapılması için çalışma başlattı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Su Ürünleri Kanun Tasarısı Taslağı’nda özellikle balıkları ilgilendiren ilginç maddelere yer verildi. Bakanlığın taslak çalışması şöyle:

  ENGEL YAPIMINA YASAK

  · Bakanlıktan izin alınmadan akarsularda su ürünlerinin üreme ve beslenme göçüne engel olacak ağlar kurulması, bent, çit ve benzeri engeller yapılması yasaklanacak.
  · Üzerinde baraj veya regülatör kurulmuş veya kurulacak olan akarsularda üreme veya beslenme göçü yapan su ürünleri türlerinin bulunup bulunmadığı yönünde Bakanlıkça gerekli inceleme yapılacak. Göç eden türler varsa bu türlerin göçüne imkan verecek nitelikte balık geçidi yaptırılacak. Ancak gövde yüksekliği 30 metreden yüksek olan baraj veya regülatörlerde, Bakanlıkça balık geçidi yapmanın fonksiyonel olmayacağının değerlendirildiği durumlarda, balıkların göçüne imkan verecek asansör, tanklarla taşıma veya yapay ortamda üretilip kaynağa bırakılması dahil gerekli tedbirler müteşebbisten istenecek.

  ŞOK YÖNTEMİ YASAKLANIYOR

  · Her türlü patlayıcı, zehirleyici, uyuşturucu maddeler ve sönmemiş kireç, avlanılan büyük balıkların sudan çıkarılmasında kullanımı hariç, elektrik şoku yöntemi ile avcılık, bakanlıkça belirlenen güç miktarından fazla ışık kaynağının aydınlatma avcılıkta kullanılamayacak.
  · Araştırma amacıyla yapılacak bilimsel çalışmalarda, Bakanlıktan izin alınması şartı ile yasak olan av araç ve gereçleri ile maddeleri kullanılabilecek.
  · Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında trol ile avcılık yapılamayacak.

  Göçü engelleyene 5 bin lira para cezası

  BAKANLIKTAN izin alınmadan ağ, bent, çit ve benzeri engeller kurarak, su ürünlerinin göçüne engel olanlara beş bin Türk Lirası idari para cezası verilecek. Kurulan engeller masrafları ilgililerine ait olmak üzere kaldırtılacak. Türlerin boy veya ağırlık ölçüleri ile ilgili bakanlıkça getirilen düzenlemelere aykırı olarak ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapanlara iki bin Türk Lirası idari para cezası uygulanacak.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Melih

  Melih Aktif Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Nisan 2013
  Mesajlar:
  592
  Beğeniler:
  16
  Güzel bilgiler emir ,

  Paylaşım için teşekkürler
   
 4. senihcan

  senihcan Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.597
  Beğeniler:
  1.782
  Şehir:
  İstanbul
  İnşallah denetimide iyi yapılırda caydırıcılığı olurasıl ben 5000 lira az yapacak 50000 lira ceza bakalım bidaha uymayan olacakmı..
   
 5. budun

  budun Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  11 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  195
  Şehir:
  istanbul
  5000 tl ceza'ya razı olup , yasak avlanmaya devam edilecek. cezalar caydırıcı değil.
   
 6. Mimaras

  Mimaras Üye

  Kayıt:
  8 Kasım 2013
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  3
  Bilirsiniz boğaz kadar büyük balık akışları yoktur Güney Ege civarında. Boğaz'da balık bitmez derlerdi büyüklerim hep, yakında onu da bitirecekler böyle giderse. Buralarda bile adamlar öyle yerlere ağ atıyorlar ki, balık koya giremesin , üreyemesin diye kasten yapsan yapamazsın...
   
 7. Emirrrrr

  Emirrrrr Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İST-ÜSK
  bunların hepsi bir adım su ürünleri için birşeyler yapılması bile güzel eskiye kısayla bir düzen olması bile şuan için yeterli