Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkların beslenme şekilleri

Konu, 'Balık Anatomisi ve Balık Davranışlarına Genel Bakış' kısmında KARINCA tarafından paylaşıldı.

1. KARINCA

KARINCA Aktif Üye

Çok özür dileyerek bu konuyu açıyorum, lütfen amatörlüğüme veriniz, denizlerimizdeki balıkların hangi çeşit yemle iğneyle avlanabildiğine dair yüzlerce kaynağa ulaşmak mümkün, ancak benim merak ettiğim konu balıkların davranış biçimleri, örneğin kimi balık besinine darbe vurup hemen dönerek uzaklaşırken, kimisi tamamen yutarak sabit duruyor, kimisi ağzına alıp emiyor gibi bilgilere ulaşıyorum, aynı zamanda tasmalanan balığın çekilirken ki davranışları var, kafa atarak gelenler , direk dibe asılanlar, sağa sola çekenler, oltaya boşluk verenler, ben balıkların bu beslenme şekillerini bilir kişilerin paylaşmasını rica ediyorum, örneğin çipura besinini ağzına alınca ne yapar , mercan nasıl davranır gibi, tabiki balık tutma tecrübelerimden balıkların çekilirken davranışlarını az çok biliyorum ancak beslenme şekillerini kategorileştirebilirsem bu bana avlanma konusunda çok yardımcı olucaktır. Şu balıklar yemi ağzına alır emer, şu balıklar agzına alır kafasını çevirir gider, şunlar yutar bekler gibi bir yazı yazabilirseniz çok memnun olurum.Saygılar sevgiler...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. forkill96

forkill96 Aktif Üye

çok güzel bir konuya değinmişsiniz merakla takip ediyor olacağım

birde imza ayarlarınızı düzeltirseniz size isminizle hitap etmek isterim abi

KARINCA bunu beğendi.
  4. hasandh

hasandh Aktif Üye

kendi gözlemlerime dayanarak söylüyorum lüfer familyası istavrit filetosunu önce ağzına alır uzaklaşır daha sonra yutar. Buna göre ağzına aldıktan 5 saniye sonra tasmalarsak herhalde isabetli olacağını düşünüyorum.

5. karantina14

karantina14 Aktif Üye

her balığın kendine has ve gece-gündüz ve mevsimsel farklılıkları var. çok detaylı bir konu yazma ile bitmez.
    Lüfer prodütördür bazen yemi alır ve asılır. Tasmalamaya gerek kalmaz. Ama bazende tam iğne arasındaki boğluğu dişler ve insanı sinir eder :D

hakan4117, KARINCA ve zıpkıncı bunu beğendi.
  6. zıpkıncı

zıpkıncı Aktif Üye

Bende gözleme dayalı bilgilerimi aktarayım.
    Çupra : Kayalık ve kumluk alanlarda beslenir. Kabuklular(Midye,yengeç), yumuşakcalar(sulunez), kurtlar(boru kurdu) ve böcekgiller familyası ile beslenir.Kayalık alanda beslenirken Kafa aşağıda kuyruk yukarıda olacak şekilde ağzı ile avını yoklar sonra ard arda ısırıklarla avını alır.Avlanma şekli itibari ile bedende ki alt 2 iğne ve hırsıza gelme olasılığı yüksektir.Yoklama sırasında tasma atarak ki halk arasında bu işleme Çupra yemi emer denir, yakalama şansınız % 50-60 dır. Beklemeli av yapıp balığın takılmasını bekliyorsanız iğneniz 2-3-4 numara avcı iğne olmalı(sırasıyla alyanak-çupra-lidaki) sağlam iğne seçmeli.Beden misinanız az görünür(flora karbon) misina olmalı.

Karagöz : Çupra ile beslenme şekli Kabuklular dışında aynıdır.Beslenme ve yaşama alanı kayalıklardır. Kumluk alanda nadiren bulunur. Isparozla iyi arkadaş olup onunla aynı tepkileri verir.Ürkektir ama Kurtgillerle yapılan tüm avlarda bir köpek balığı gibi düşünmeden avına saldırır.Büyük karagöz için 3-4 numara iğne, 400-600 gr karagözler için 4-5 numaralı iğne kullanıyorum.İğneler avcı olup karagöz avında çupraya göre daha küçük iğnelerle avlanmakta büyük fayda vardır.Çoğu zaman tekneden tasma atmanıza bile gerek kalmadan yakalanır.Ama tasma atarak garanti altına almakda fayda var.

Levrek : Hiç at çek yapmadım. Ama dalışlarımdan ve bırakma yaptığımdan kendisiyle haşır neşirim birazcık. Çok akıllı bir balıktır. Dip not :Dalış yapıp levrek çağrısı yaptığınızda ilk bakmanız gereken yerlerden biri arkanızdır. Sizi merakla arkanızdan sabit bir noktada izliyor olabilme ihtimali yüksektir. Genelde dalga yoksa levreği gün içerisinde avare avare kıyılarda gezindiğini ve av yapmadığını görüp saç baş yolmuş olanlar arkadaşlarım vardır. Sebebine gelince bence nacizane kanım göre Sabah suyunda av yapan levrek tokken kolay kolay av vermez.Zaten aç levrek de kendini kolay kolay göstermez. Öğlen vakti balıkların tokluğa ulaştığı kendini tehlike altındaki bölgelerde(küçük balıklar) göstermediği ve levreğinde bu nedenle az av verdiği saatlerdir.Akşam üstü ve akşama gelince levreğin en sevdiği zamanlardan biridir. Bırakma için idealdir.Canlı yemle başarı yüksektir. Gelelim levreğin ava saldırı şekline. Genelde balığın baş yada gövde kesmini ağzına alıcak şekilde saldırır, avını ağzına aldığında hemen yutmaz, bir kaç metre ağzında çırpınan balığı taşır emin olduğunda yutar.Hemen asılırsanız kusma ihtimali yüksektir. Canlı yemle avlanalar bu konuda dikkatli olmalıdır.3-5 sn beklemeli, tasma atıp kontrol edip sonra mücadeleye başlamalıdır. Çünkü sahteyle at-çek yapan vuruş aldığında iğne genelde balığa takıldığı için hızla çekerler.

Yazım biraz uzun oldu.Kefalide anlatacaktım ama daha fazla sıkıntı vermeyeyim. Sürçü lisan ettikse af ola. Tamamen kendi bilgilerimdir.Yanlışım varsa düzeltirseniz kızmam bilakis sevinirim.

7. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Eşkine : yemi direkt yutar.

Mırmır:sazan gibi emer.

Minekop: yemi ağzına alıp ilerler kuşkulanırsa bırakır yoksa oda emer.

Kalkan: balık avlanırken kuma gömer kendini ve avına saldırdıktan sonra gene kendini kuma atar.Tahmini 1 m öne gelir yemi aldıktan sonra.

8. Berke Öztürkmen

Berke Öztürkmen Aktif Üye

Eyvah eyvah eyvah, cok derin ve kesinlikleri olmayan bir konu :) Mesela cipuranin sert yem (yengec midye madya isirdigi zaman var. Isirmadigi zaman var. Bu yere gore de degisebiliyor. Ama deneyimlerim cipuranin sert yemi sular isindiktan yani mayis haziran temmuz agustos ve eylul aylarinda ilgi gosterdigi yonunde. Cipura bu gunlerde yemi emiyor. Gozunuz kamisin ucunda olmali en ufak egilmede tasma vurdugunuzda koca bir cipuranin kafa atislarini kamisin ucunda hissediyorsunuz. Ama temmuz ayinda kamisinizin ucu bir anda egilip bazende dayadiginiz yerden dusebiliyor. Zaten baliklarin ne istedigini bilseydik denizde balik kalmazdi :)

Sent from my HTC Desire HD A9191

9. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Aboneyim abone :)

LT26i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakan4117 bunu beğendi.
  10. KalamA

KalamA Daimi Üye

Bu konunun mevsimlik, aylık hatta saatlik değişkenlikler göstereceğini düşünmekle beraber hedef balığın o anki açlık/saldırganlık/ürkeklik durumlarıyla da birebir alakalı olduğunu düşünüyorum. Yaşadığım yer itibariyle en çok avladığım balık olan çipuranın, aynı günün farklı saatlerinde bile birbirinden çok farklı tepkiler verdiğine şahit oluyorum. Bazen uzun süre vuruş alamamam sonucu oltayı yemlemek için tasmalayarak çektiğimde o meşhur kafa darbeleriyle karşılaşıyorum. Bu durum şunu gösteriyor ki; çipura beyefendi yemi kimbilir kaç dakika önce yutmuş, yatmış kuma, belki de son zamanlarını yaşadığının farkında, biraz daha takılmak istiyor vatanında :D Bazen de öyle bir vuruş alıyorum ki; totalde 1,5 kg.'a yakın dik duran takımı, son anda denize düşmekten kurtarıyorum. Bazen çok hırçın olabiliyor çipura, bazen de ''nasıl olsa öldüm artık'' deyip salıveriyor kendini :)

Levrekte durum farklı. Canlı yemi ağzına alıp 3-5 metre gittiği, emin olduktan sonra yuttuğunu bilmeyenimiz yok. Bu balığın zekası beni ürkütüyor gerçekten.

Bir de sürü halinde gezen balıklar yeme daha hırçın saldırıyorlar diye düşünüyorum. O yemi yemek konusunda yarışa giriyorlar sanki. Özellikle harami balıklarda bu şekilde. Ama tek başına gezen bir ağır abi yemi dikkatlice izleyip inceliyor. Genç, dinamik balıklar daha maceracı, daha saldırganken, büyük ağabeyleri yemlerini daha çok, ayaklarına bekliyorlar.

Kim ne derse desin açlık çok zor. Ziyadesiyle karnı aç olan balık, türü ne olursa olsun, o an bu konuda bildiğimizi sandığımız her tezi çürütebilir. Yumurta dökmüş balıkların en aç dönemlerinde çok da yem seçip, yeme sakin sakin saldıracağını, yavaş yavaş emip kuma yatacağını falan hiç sanmıyorum :)

11. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Konu hakkında emin olduğum net bir bilgi olmadığı için tecrübelerim dışında fazla birşey yazamam. İstavrit sürekli vurur ağzına alana kadar uğraşır ve sarıkanat yemi ağzına bütünüyle alıp gitmek ister. Aç çinekop/sarıkanat/lüfer yemi kaptığı gibi gider hızını alamaz yüzeye sıçrar. Levrek de yemin yanına gelip bekleyeni de gördüm. Lup diye alıp gideni de gördüm. Elde tutulan oltaya vurmayıp kenera bırakılan oltaya vurduğunu biliyorum kalp atış titreşimi mi gidiyor oltadan bilmiyorum. Kefal ise tık 2sn sonra tık diye tek sefer vurur tıkı duydunmu 10cm tasmalarım geliyorsa tasmayı bırakmadan toplarım. Geçen günlerde facebook grupta paylaşılan videoya bayıldım.

https://www.youtube.com/watch?v=4sDXebkO5Bw