Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Balıkların İlk Üreme Boyları ve İdeal Avlanma Boyları

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında GündüzGezen tarafından paylaşıldı.

1. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

YASAL AVLANMA BOYU DIŞINDA BALIKLARIN İLK ÜREMEYE ERİŞTİKLERİ BOYLARI

Yasal avlanma boyları dışında, denizlerimizde avlanılan balıkların ilk üreme olgunluğuna eriştiği boyları vardır. Belirtilen türlerin devamlılığı için bu boylara uyulması gerekmektedir.
    Bu boylar, aşağıdaki listede yer almaktadır.

Hamsi : 9 cm ideal avlanma boyu
    İstavrit : 13 cm ideal avlanma boyu
    Sardalya : 12 cm ilk üreme boyu
    Orkinos : 103.6 cm ilk seksüel olgunlaşma boyu, %100 olgunlaşma boyu 135 cm
    Yazılı orkinos : 60 cm ilk üreme boyu---> daha geniş çapta araştırılmaya devam ediyor
    Tombik : 35 cm ilk seksüel olgunlaşma boyu ---> daha geniş çapta araştırılmaya devam ediyor
    Palamut : 38 cm ilk üreme boyu
    Lüfer : 25 cm - 27cm ilk üreme boyu ---> daha geniş çapta araştırılmaya devam ediyor
    Mezgit : 14.5cm ilk üreme boyu
    Berlam : 25 cm ilk üreme boyu
    Barbunya : 13cm avlanması için ideal boy
    Tekir : 12,5 cm ilk üreme boyu tavsiye edilen avlanma boyu 11 cm. (yazımında hata yoktur)
    Levrek : 30 cm ---> daha geniş çapta araştırılmaya devam ediyor ---> kendi araştırmalarıma göre 37 cm ideal avlanma boyudur.
    Çipura : 20 cm ilk üreme boyu ---> daha geniş çapta araştırılmaya devam ediyor
    Kupes : 13 cm ilk üreme boyu
    Orfoz : 45 cm ideal avlanma boyu
    Lagos : 45 cm ideal avlanma boyu
    İzmarit : 12 cm ---> daha geniş çapta araştırılmaya devam ediyor
    Kalkan : 45 cm ideal avlanma boyu
    Dil : 20 cm ideal avlanma boyu
    Pasifik Kefali : 40 cm. (Karadeniz'de mevcut)

Yukarıda belirtilen boy limitleri 2/2 tebliğde belirtilen boy limitlerinden farklılık gösterebilir. Bu neden ile bu tabloya uyulması tamamen avcının insiyatifinde ve vicdanındadır.
    Lütfen buradaki verilere bakarak raporlarda kimseye kırıcı davranmayalım teşekkürler.

Not: Araştırmaya devam ediyorum, bazı türlerle ilgili henüz net bir bilgiye ulaşamadım. Burada yazılı olanlar veya olmayanlar hakkında bilimsel olarak veya kendi araştırmalarına dayanarak bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Kadri bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. m1976k

m1976k Aktif Üye

EYVALLAH... ZANNEDİYORUM AMATÖR ARKADAŞLARIMIZIN OLDUKÇA BÜYÜK BÖLÜMÜ BU KONULARDA GEREKLİ HASSASİYETİ GÖSTERİYOR NE YAZIKKİ PROFESYONEL BALIKÇILAR PARA UĞRUNA PARMAK KADAR TEKİRLER İSTAVRİTLER V.S BULDUMU GÖZÜNÜN YAŞINA BİLE BAKMIYOR TEZGAHLARA KADAR DÜŞEN BU DURUMLAR BİZLERİ ÜZMEKTE AMA SORUNU ÇÖZEK KANUNLAR VE KANUN ADAMLARI KUVVETLİ CEZALAR MALESEF BAŞKA LİSANDAN ANLAMIYORUZ MİLLET OLARAK...

4. hunter

hunter Daimi Üye

Şenol tebrikler güzel olmuş.

Gerçi sirkülerde de her şey açık ifade edilmiş ama sen ginede daha karışık olmayan yoldan kıssadan ulaşım sağlamışsın.

Burada elbet her zaman diyoruz,Sirküler olsada takmayanlar hala mevcut,her zaman diyoruz, ''Vicdani sirküler'' tutan arkadaşımız kendine sindirebiliyorsa,sürdürülebilir ve duyarlı balıkçılar aramızda çoğalarak yayılmasını sağlamamız lazım.

İşte başka bir konuda yazıyordu örnek,''İstavrit'i oltacılarmı bitirecek'' !!! bu düşünce hangi balık olursa olsun düşünülemez,şahsen ben düşünemiyorum.

5. Zaptinamumkun

Zaptinamumkun Aktif Üye

Guzel konu eline saglık.... Gecen kipada balık reyonunda sergilenen barbunları gorsenız insanlığınızdan utanırdınz serce permagımdan kucuk

6. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Şenol Bey bu tür paylaşımların için çok övgüyü hakediyorsun..
    ve bu duyarlı amatörce yapacağı avın sınırlarına ehemmiyet göstermeyi teşvik edici her yazın, her paylaşımın içinse çooook teşekkürler..
    selamlar...

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Önemli bir konuya değinmişsin şenol, paylaşım için teşekkürler...

Dün akşam cafede otururken pazar pazarındaki balıkçı tezgahlarında çalışan bir kardeşimle sohbet etme fırsatı bulduk, konu döndü dolaştı balık boylarına, çinekop, lüfer satışlarına geldi. bu işin ticaretini yapan bir çocuk ekmeğini bu yoldan kazanıyor va ailesini bu şekilde geçindiriyor.

Biz satıyouz abi dedi, 14 - 15 cm yapraklar tezgahımızda var, bugünde vardı, halk farkında değil kapış kapış satılıyor, denetlemeye gelmiyorlarmı diye sorduğumda, gelmezlermi abi, gelip bakıp selam verip geçiyorlar, bilinçsizce bir denetim söz konusu, adam bilmiyor neyi denetleyeceğini bununla ilgili bir bilgisi yok diye anlattı, bunun önüne geçilemez, iş bizde veya haldeki toptancıda değil, denizdeki teknenin reisinde bitiyor diye muhabbet koyu bir hal aldı. sonuç olarak ortak bir fikirde buluştuk, Türkiyede her dönem olduğu gibi, bazı kurallar konulmuş, düzen belirlenmiş, fakat denetim... malesef o yok işte... nasıl derler biz burda istediğimiz kadar yazıp çizelim, denetim olmadıktan sonra kime faydası var...

8. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Elbette bulunduğumuz platformdaki bir çok arkadaşımız boy limitlerine dikkat ediyorlar, arada balık avına yeni başlayanlar veya limitlerden haberi olmayan arkadaşlar çıksada yine sizin ve bizlerin sayesinde limitlerden haberdar oluyorlar.
    Ancak yasal olarak kabul edilen limitlerde ticari kaygı bulunması sebebi ile balık devamlılığı göz ardı ediliyor, bende elimden geldiği kadar bu konuya değinmek istedim ve arkadaşlarımızın bundan haberdar olarak, daha bilinçli ava yönelmelerinde azda olsa katkıda bulabiliyorsam ne mutlu bana.
    Saygılar Murat bey, yorumlarınız için ve hassasiyetiniz için teşekkür ederim.

9. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Teşekkürler Mustafa bey,
    İnşallah birgün yukarıda yazdığım boy limitleri yasal sirküler olurda güzel yurdumun her yerindeki balık popilasyonu artar ve benim tutamadığım balıkları çocuklarım tutar.
    Saygılar.

10. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Rica ederim Fatih bey, sizin gibi değerli üyeler ile bu bilgileri paylaşmak bana keyif veriyor.
    Biliyorum ki siz ve sizin gibi bilinçli balık avcıları bu konuya oldukça önem veriyorlar, uyguluyorlar. Ben sadece tekrar hatılatmak ve balık avına yeni başlayan arkadaşlarımızı haberdar etmek için uzun süredir araştırdığım bilgileri paylaştım.
    Saygı ve selamlar. Rastgelsin.

11. GündüzGezen

GündüzGezen Üye

Evet malesef acı bir gerçeğe değinmişsiniz Oktay bey, kanun var ama uygulayıcı bilinçsiz, sahil güvenliğinden tutunda zabıtasına kadar herkes bihaber durumdan. Herşey eğitimde bitiyor, neyse konu uzayıp gidecek.
    İlginizden dolayı teşekkürler. Rastgelsin.