Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balon Balığı......

YaşaR

Moderatör
Yönetici
Gold Üye
Adı
YaşaR
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bodrum'un Yalıkavak Beldesi'nde son günlerde yaşanan balon balığı akını balıkçıları ve kaptanları tedirgin etti. Yalıkavak Koyu'nda ağ atan balıkçıların ağlarına sürüler halinde takılan balon balıkları görenleri şaşkına çevirdi. Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Temel Birimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan uyarılarda bulunarak "Bu balık siyanürden 50 kat daha zehirli. Yenirse öldürücü olur" dedi. Bodrumlu kaptan ve balıkçı 56 yaşındaki Halil Aktaş ağları çekerken ardı ardına gelen 20'ye yakın balon balığını görünce gözlerine inanamadı. Ağırlıkları yaklaşık beş kilo, boyları da 90 santimetreye yakın balon balıklarınının sürüler halinde dolaştığını belirterek "Geçmiş yıllarda da ağlarımıza tek tük balon balığı takılırdı. Ama sayıları giderek arttı. Balon balıklarının Hint Okyanusu'ndan geldiğini ve zehirli olduğunu biliyorum. Yörede bilinmeyen balık olduğu için yenmemesi içim gerekli uyarılar sık sık yapılmalı" dedi. Yaşar ANTER-Nilüfer KANDIRMIŞ-DHA

BODRUMLULARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE - WEB TV :: Hürriyet

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Balon organizasyonu yapmak lazım.
nasılsa herşeye atlıyor bu düşmansızlar.
Hem trofe keyfi olur, hem de denizlere fayda

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Yakında kuzey ege daha sonra Çanakkale derken İstanbul a kadar gelir bunlarda, allahtan kışlar sert geçiyor da barınamıyor, en azından üreyemiyorlar buralarda. Lakin genede insanoğlunun hatalarının bedelini bu hayvanlara ödetmemek lazım diye düşünüyorum.

Erdem Koral

Daimi Üye
Adı
Erdem Koral AKKAYA
Bende bugun okudum konuyu Yaşar abi gerçekten tehlikeli ve itici bir balık öyle dişleri felan umarım geldikleri gibi giderler.

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
geçtiğimiz ekim,kasım aylarında gökovada mercan avlarken 20 ye yakın mercan olta takımını balonlara kaptırdım,,yanımda 25 adet 100-150-200 gr lık kurşun vardı hepsini kaptırdım,,şimdi tekrar gökova zamanı geldi ve yeni dip oltaları geliştiriyorum,,3 lü çelik takımlar yapacağız mecburen yoksa mercan avına veda edeceğiz...işin ilginç tarafı 2-3 lü balık yakaladığımızda içlerinden en büyüğünü seçiyor,,ve o çok keskin damağı ile takımı kesiyor..
benim avladığım yerler derinlik olarak 100 mt. üzeri yerlerdi,balonlar saldırıyı genellikle 3o-40- metre kala yapıyorlar,,kaptırmamak için makina koluna mithiş bir yük bindirerek sarmaya çalışıyoruz...:):)

bu arada BALON balığının bir resmini koyalım,,
kazara tanımıyanlar olabilir,ve yemege kalkarlar..
ve son duyumlara göre didim ,kuşadası civarındada görülmeye başlanmış...

m1976k

Aktif Üye
Adı
murat keleş
geçtiğimiz ekim,kasım aylarında gökovada mercan avlarken 20 ye yakın mercan olta takımını balonlara kaptırdım,,yanımda 25 adet 100-150-200 gr lık kurşun vardı hepsini kaptırdım,,şimdi tekrar gökova zamanı geldi ve yeni dip oltaları geliştiriyorum,,3 lü çelik takımlar yapacağız mecburen yoksa mercan avına veda edeceğiz...işin ilginç tarafı 2-3 lü balık yakaladığımızda içlerinden en büyüğünü seçiyor,,ve o çok keskin damağı ile takımı kesiyor..
benim avladığım yerler derinlik olarak 100 mt. üzeri yerlerdi,balonlar saldırıyı genellikle 3o-40- metre kala yapıyorlar,,kaptırmamak için makina koluna mithiş bir yük bindirerek sarmaya çalışıyoruz...:):)
bülent abi malum buralarda oldukça fazla görüyoeuz zannediyorum örgü misinayıda pek kesemiyorlar istersen bir dene...

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
bülent abi malum buralarda oldukça fazla görüyoeuz zannediyorum örgü misinayıda pek kesemiyorlar istersen bir dene...
ana misinamız örgü zaten,,kol ,kolçak, yani. takımıda örgüden yapacağız o zaman...:)