Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bana göre balık tutmak...

Konu, 'Genel Konular' kısmında onder tarafından paylaşıldı.

1. onder

onder Aktif Üye

Balık tutmak nedir? Bu sorunun cevabı çoğu insan tarafından, boş vakitlerini değerlendirmek, tatil günlerinde evde oturmaktan sıkılınca oltasını alıp deniz kenarında oturmak, belki ucuza!? et yemenin bir yöntemi olarak görünebilir.
    Evet belki bir yere kadar benim için de bu geçerli. Ama bana göre asıl balık tutmak; oltalarını alıp soluğu deniz kıyısında almak değil, oltalarımı denize atıp, doğayı, yoldan gelip geçenleri ve ayağımın dibine kadar gelen dalgaları izlemektir. Deniz kıyısına indiğimde çoğu zaman beklemeli av yaparım. Çünkü gelen balık miktarı az, etrafı izleme olanağının fazla olduğu bir av türüdür. Orada, şamandıramı izlerken zaman durur benim için. Kimi zaman yosunlara dalarım, kimi zaman ekmek kavgası peşinde insanlar gibi koşuşan martıları. Martı demişken, bu kuşları çok benzetirim ben bize. Onlar da kalabalık, gürültücü, keşmekeş ve çıkar peşinde koşan canlılar. Kimi zaman birbirinin ekmeğini çalar, kimi zaman bir parça ekmek için kavga eder, zaman zaman da toplanıp dedikodu ederler. Çoğu zaman da çöpten toplarlar yemeklerini, oltadaki yeme atlarlar iğne olduğunu göre göre. Açlık işte.
    Haklarını helal etsinler, 2-3 tane midye çıkartıp, oltamın ucuna takarken, bazen özellikle zayıf takarım ki, balık yemi alsın da sayemde karınını doyursun diye. Eğer evde bayat ekmek varsa oradaki kefaller ve Martılar bayram etti demektir. Onların o üşüşmesi; hele ki kefallerin kuyruk ve kafa darbeleriyle parçalayıp yiyişleri ayrı bir haz verir izlemesini bilenlere.
    Kimi zaman balık meraklısı olan, ama o gün gezmeye gelmiş insanlarla sohbet etmektir benim için balık tutmak. Onların hayatından bir kesit öğrenip, kimi zaman da onların dertlerini dinlemektir. Genelde benzer tipler gelir o şekilde, ya işsizdir iş arar, emeklidir can sıkıntısından inmiştir sahile veya izinlidir gezinmeye inmiştir. Genelde rastgele diye başlar muhabbet, sürer gider öyle.
    Çoğu zaman yanımda bir termos çay ve mangalım da olur. Dumanıyla demlenip, kokusuyla mest olurum kömür ve pişen et kokularının. Bu sefer de kediler bayram eder kemik parçalarıyla, bir de yiyemeyip bıraktığım etlerle.
    Balık tutmak benim için zevktir, doğayı dinlemektir. Gelen bir iki balığı konuk edip geri yollamak, yoldan geçeni misafir etmektir soframa, allah ne verdiyse. Olta takımlarımı paylaşıp, kaybolan insanlığımı tekrar hatırlamaktır. Dalga sesleriyle, kuş cıvıltıları ve yoldan geçen sevgilileri görüp hayatın ne kadar güzel, doğanın ne kadar büyük nimet olduğunu anlamaktır benim için balık tutmak.
    Peki ya sizce?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Güzel yazı Önder

Benim için deniz kenarında bulduğum huzur önemli.
    Orda kendimle başbaşa kalabiliyorum, huzur buluyorum. Bir tür meditasyon bile denebilir buna. Belki de seyrek aralıklarla gidebildiğim için hisediyorum bunları.
    Bu yazdıklarım tabii ki İstanbul kıyıları için pek geçerli değil. :)

Buralarda ise balığa gitmeyi sevdiğim için gidiyorum.
    Yoksa o kargaşa çekilmez başka türlü. :)

4. coredon

coredon Aktif Üye

Yazı için teşekkürler.Bizi anlatmışsın.

5. Ersin

Ersin Moderatör Yönetici

Haftanın yorgunluğunu, stresini gün doğumunda çarşaf gibi suya salıvermektir.
    Semaverin dumanında doğan güne karşı yudumlanan sıcak çaydır.
    Öğlenin yakıcı sıcağında balık artık tık demezken yapılan mangal ve hafif yanmış tavuk ızgaradır.
    Arkadaşlarla eski av anılarını yad ederek o günleri tekrar yaşamaktır.
    Gecenin uykusuzluğu sonrası havanın ısınmasıyla bir kaç dakikada olsa kestirebilmektir.
    Misinadaki vuruşları gözlerken ard arda yakılan sigaradır.
    Sabah ava giderken çok kısa süren gidiş yolculuğunun akşam eve dönerken nedense çok uzamasıdır.
    Bir araba bagajı dolusu malzeme sevkiyatıdır.
    .....
    .....

Ama misinanın ucundaki irice bir sazanın misinayı sağa sola savurması ile yaşanan heyecan hiç bir şeye değişilmez.

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bana göre balık tutmak ;

Huzur, sakinlik, umut, süpriz, arkadaş edinmek, hayattan zevk almak :)

7. tanbey41

tanbey41 Aktif Üye

Bana göre balık tutmak ise sadece hipnoz olmaktır. Deniz kıyısına gidince hipnoz oluyorum. Birisi parmağını şıklatıyor zaman doldu. Gitmek lazım. Saatler nasıl geçmiş anlamıyorum, sadece deniz kenarında olduğumu, bir kaç kanca bağladığımı, varsa bir iki balık çektiğimi hatırlıyorum. Oysa bazen 10 saat geçmiş. Ben farkında bile değilmişim.

8. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Balıkçılık benim için huzuru,keyfi yaşadığım üzüntümü,yorgunluğumu denize attığım bir yaşam.Kıyıda ve sakin bir yerde sevdiklerimle dahada keyifli olan bir hayat.Balıklar ise sadece bu hayatın içindeki renklerden biri..:)

9. İrfan

İrfan Moderatör

Bana göre huzur almak denizin kenarında olmak iyot kokusunu almak denizin,
    çırpıntısını izlemek kuşların bülbülerin sesleri ateş çayı piknik vs bana haz ve huzur veriyor birde bununla balık buluşursa dünyanın en mesut ve bahtiyar insanı ben olurum.:)

10. Volkan

Volkan Daimi Üye

Ben çok şanslıyım ki, işim dolayısıyla sürekli deniz kıyısındayım. Denizin güzelliklerinden istifade edecek çok fırsatım oluyor.

Balık tutmak ise, o çok farklı işte. Benim için, dünyadan kopmak için bir fırsat. Tüm vücut ve beyin fonksiyonlarımı minimuma indiriyorum :D Sadece at çek için gerekli kasları çalıştırıyorum ve tabiri caizse transa geçiyorum. Dert, tasa, para hepsi rafa kalkıyor. Sadece ben, kamışım ve sahtem var. Gözlerim sürekli sahtenin peşinde ve etrafı bir radar gibi tarıyor.

Balık yakalandığında ise pause olan beyin aniden tam performans çalışmaya başlıyor. Harika bir adrenalin patlaması. Saliseler içinde yapmam gerekenler birer birer kafamda listeleniyor. Kaloma ayarı iyi mi? Boşlamasına ve kafasını çevirmesine izin verme. Sakin ol, takıma aşırı yük bindirme vs.

Kısacası balık yakalamak, benim için dünyanın sadece kötü yanlarından değil, her şeyinden sıyrılmak. Bambaşka bir dünyaya yelken açmak ve orada sadece kamışım, sahtem ve denizle baş başa kalabilmek.