Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bandırma'dan Geç Kalmış Bir Lodos Raporu

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Aslıhan TURAN tarafından paylaşıldı.

1. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Üye

Herkese selamlar, sevgiler. Sularımızda çeşitli balıkların bolca görüldüğü bu günlerde az da olsa keyifli avlarımız devam ediyor.
    Lüferleri hedefleyerek başladığımız kaşık ile at-çek denemelerimizde bu kez oltalarımız palamut vuruşları ile şenlendi. Boy ve ağırlık olarak da oldukça tatmin edici görünen palamutların lezzetleri de şahane. Son yağmurlar başlamadan önceki lodos havalarda mendirek kayalıklarından dışarı doğru atışlar ile aldık balıkları. Oldukça kalabalık bir amatör balıkçı kitlesi her zaman olduğu gibi çok erken saatlerde bilinen av yerlerinde yerleşmeye başlıyor ancak palamut çok seri ve yoğunluklu bir av vermiyor.
    Ne hikmetse aynı saatlerde yani gün ağarıp at-çek başladığında orta boy gırgırlar da kaşıklarımızın düştüğü mesafelerde turlamaya başlıyorlar. Bu gırgırlardan birinin reisi ise hoparlöründen tayfasına ’’ hazır olun’’ talimatı veriyor. İşte bu sırada bulunduğumuz kıyıdaki amatör balıkçılar olarak hepimiz var güçlerimizle bağırarak durumu protesto ediyoruz. Gırgır reisi ile karşılıklı atışmaların neticesinde reisin ağ çevirmekten vazgeçişine şahit oluyoruz ama ağ atmasa da önümüzden sıkça geçerek önümüzde bulunan ve seyrek olarak av veren palamut sürüsünü dağıtıyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi palamut seyrek gruplar halinde ve seri olarak yer değiştiriyor. Sabır ederek ve farklı derinliklerden kaşık çekmeye çalışarak izini sürdüğüm palamutla öğle saatlerinde ve kaşığımın düştüğü mesafelerde, daha ilk hızlı çekişte karşılaşıyorum. Palamut için kaşık kullanmak aynı zamanda en az 60’lık kafa büyüklüğünde bir makine ve çok hızlı devir turu gerektiriyor bunu bu yıllık iznimde tavsiyeler eşliğinde ve tecrübe ile öğrendim. Misine olarak Suffix’in 0,235lik bir modelini kulandım 60’lık Erma Ero modeli makinede iyi kullanılıyordu. Kamış ise uzak mesafe atışlarımda ilk zamanlarımdan beri kullandığım Alba Star Aires serisinin 330 cm. modeli idi. Palamut daha ilk çekişte kaşığa binmiş ve sağa sola yalpa vuruyordu. bir an bana doğru yüzmesi ‘ Acaba balık kaşıktan kurtuldu mu?’ diye sormama neden olsa da hemen yakınımda mavi beyaz parıltılarla görünmesi içimi ferahlattı. Sudan çıkarttığım anda sakinleşen palamudumu karga burun ile iğneden kurtarıp kovaya aldım.

İznimin farklı günlerinde her gidişimde bir palamutla kimi zaman ise nadiren de olsa eli boş dönerek avlara devam ediyorum.

Bazı günler fenerde istavritlerle uğraşsam da aklım palamutlarda. Bu arada palamutları da fazla ağlatmadan ve yanında gerekli ‘ yeni ve büyük’ donanımı da alarak sofraya alıyorum.
    Herkese rastgele diyor ve güzel avlar diliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkçı pehlivan

balıkçı pehlivan Aktif Üye

Aslıhancım palamut bu sene sevindirdi bizi tebrikler

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Aslıhan, kısmetin açık olsun :)

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Aslıhan
    Güzel avlar yapmışsın
    Her zaman rastgelsin

6. oktay16

oktay16 Moderatör

Güzel bir tatil olmuş, Protestolarınızın işe yaraması ayrıca sevindirici bir olay, Daha güzel avlarınız olsun........

7. Cevat Göven

Cevat Göven Aktif Üye

tebrikler,güzel av yapmışsın,gırgırcıyıda protestonuz iyi olmuş,çocukluğumda mantarlı oltamın üzerine serpme atan serseriyi hatırladım,elimde sadece oltamın sopası kalmıştı,nice güzel avlar dileğiyle

8. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Üye

Teşekkürler abim sağolasın, havalar düzeldikten sonra balık yemliye döner diye düşünüyorum hatta rapala bile olur ne dersin?

Sağolasın Hamdi abi teşekkürler.:)

Çok sağolun Şeref abi darısı ve fazlası herkesin başına :)

Teşekkürler Oktay anlık gelişen bir olaydı ama tepki yerinde oldu.;)

Çok sağolun ,koca Bandırma körfezinde ağ atacak başka yer kalmamıştı herhalde...Ya da ne bileyim mazottan tasarruf edeceği bir av hayal etti herhalde reis;)

9. löngöz

löngöz Daimi Üye

tebrikler şansınız bol olsun..

10. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Aslıhan kardeşim bu güzel çıngeneyi tebrik ederim, bol şanslar hoşçakal.:):):)

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Tebrik ederim Aslıhan.Güzel bir palamut,kısmetin daim olsun.:)