Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bankalar balıkçıların teknelerine el koymaya başladı

Konu, 'Genel Konular' kısmında Önder Kanığ tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Kanığ

  Önder Kanığ Moderatör Yönetici

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  5.082
  Beğeniler:
  4.839
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili gönül dostları;
  Hani derler ya ağlasam'mı gülsem'mi diye.
  Bizleri ilgilendiren bir haberi sizlerle paylaşmak istedim.
  Yorumları sizlere bırakıyorum.


  "Balıkçıların ekmek teknelerine kredi borçları sebebiyle el koyulmaya başlandı. Egeli balıkçılar, Ziraat Bankası kredi borçlarının ertelenmesini ve 15 Nisan’da sona erecek avlanma sezonunun bir ay uzatılmasını istiyor."


  bankalar-balikcilarin-teknelerine-el-koymaya-basladi.jpg

  Son 51 yılın en sert geçen kışı, balıkçıları zor durumda bıraktı. Fırtınadan dolayı balıkçılar, günlerce denize ağ atamadı. Balıkçıların teknelerine kredi borçları sebebiyle el koyulmaya başlandı. Balıkçılar, kredi borçlarının ertelenmesini ve avlanma sezonunun bir ay uzatılmasını istiyor.

  Geçen yıl tarım alanlarına büyük zarar veren afetler, denizlerde de kendini gösterdi. Sert ve fırtınalı geçen kış sebebiyle yaklaşık iki ay denize açılamayan balıkçılar, kredi borçlarını ödeyemez duruma geldi. Ziraat Bankası, birçok balıkçı teknesine Haciz başlatarak el koydu. Balıkçılar, kredi borçlarının ertelenmesini ve av sezonunun bir ay uzatılmasını talep ediyor. Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği ve İzmir Deniz Ürünleri Balık Avcıları ve Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Aksoy, avcılıkla geçimini sağlayan balıkçıların zor durumda olduğunu belirterek, 15 Nisan’da sona erecek olan avlanma sezonunun 15 Mayıs’a kadar uzatılmasını istedi.

  Son 51 yılın en sert geçen kışı, balıkçıları zor durumda bıraktı. Fırtınadan dolayı balıkçılar, günlerce denize ağ atamadı.

  Balıkçıların ekmek teknelerine kredi borçları sebebiyle el koyulmaya başlandı. Yaşananların doğal afet olarak kabul edilmesini isteyen Egeli balıkçılar, Ziraat Bankası kredi borçlarının ertelenmesini ve 15 Nisan’da sona erecek avlanma sezonunun bir ay uzatılmasını istiyor.

  Yasağın kalktığı eylülden bu yana yaklaşık iki ay denize açılamadıklarını kaydeden Birlik Başkanı Mehmet Aksoy, “Hal böyle olunca da kredi borcumuzu ödeyemez olduk. Sıkıntımızı anlatmak için Ankara’ya Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’ne gittik. ‘Mağdurun yanındayız, hava şartlarından zarar görenlere destek veriyoruz.’ diyen yetkililer, bizi, ‘Fırtınaya, hava şartlarına karışamayız.’ diye toplantı masasından kaldırdı. Aynı müdürlük, fırtına sebebiyle patlayan balık çiftlikleri için özel önlem alıyor, bize gelince karışmıyor. Balıkçılarla ilgilenen bir kurum yok.” diye konuştu. İzmir’de kendi birliğine bağlı 60 tekne, bundan da ekmek yiyen yaklaşık 4 bin kişi olduğunu aktaran Aksoy, şöyle devam etti: “Bu sene yeterince balıkçılık yapamadık. Banka kredilerini ödeyemiyoruz. Mağduruz. Benim tekneme haciz geldi. Yüksek faizle para alarak ancak çözdürebildim. Bir arkadaşınkine de el koyuldu. Şu anda bir tanesini de Ziraat Bankası satışa çıkardı. Sektör olarak banka kredisinin ertelenmesini ve sezonun 15 Nisan’dan 15 Mayıs’a uzatılmasını istiyoruz.”

  'Bizde yasak olduğundan Ege'nin balıklarını Yunanistan avlıyor'

  Havaların ısınmasıyla Ege Denizi’ne geçen balıkları avlamak istediklerini, bunun için de yasak sezonunun bir ay ertelenmesini istediklerini vurgulayan Aksoy, “Bize yasak olduğundan Ege Denizi’ni ortak kullandığımız Yunanistan balık avlıyor. Bakanlığa biz de avlayalım diyoruz, ‘Yok, yasak’ diyorlar. Katma değeri yüksek olan palamut, istavrit, kolyoz ve orkinos gibi balıkların Ege’den geçiş döneminde bize avlanma izni verilmiyor ama aynı denizi kullandığımız Yunanistan avlıyor. Sonra avladıkları balıkları Ayvalık’tan İzmir piyasasına sokuyor.” diye konuştu. Ege Denizi’nde bilimsel bir araştırma yapılmasını da isteyen Aksoy, “Hangi balık hangi aylarda havyar atıyorsa o balığın avcılığı yasak olsun.” önerisinde bulundu.

  Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk de kredi borçlarının ötelenmesinin balıkçılara biraz nefes aldırabileceğini, sıkıntıların hafifletilmesi için en büyük önleminse avlanma yasağının bir ay ertelenmesi olduğunu söyledi. Ağır hava şartları sebebiyle 2009 yılında avlanma yasağının ertelendiğini hatırlatan Öztürk, şunları kaydetti: “Aynı kötü şartların yaşandığı bu sezonda, yine av yasağı ile ilgili bir düzenleme yapılması lazım. 15 Nisan’da sona erecek olan avlanma sezonunun, 15 Mayıs 2015 tarihine kadar uzatılmasını talep ediyoruz.”

  ‘Ziraat, teknelerine el koymaya başladı'

  Sert geçen kışın balıkçılık sektöründe mağduriyetleri artırdığına dikkat çeken DTO Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yalavaç ise yaşananların doğal afet sayılması gerektiğini vurguladı. Kötü hava şartları sebebiyle balıkçıların günlerce denize açılamadığını belirten Yalavaç, “Ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar, borçlarını dahi ödeyemez hale düştü. Ziraat Bankası, alacağını tahsil etmek için balıkçı gemilerine teker teker el koymaya başladı. İcra talebiyle el koyulan ve seferden men edilen tekne sayısı gittikçe artıyor. Bu nedenle balıkçılarımızın Ziraat Bankası’na olan tarım kredi borçlarının ödemesinin ertelenmesini talep ediyoruz. Aynı zamanda av sezonunu uzatacak değişiklik yapılmalı. Bu şekilde su ürünleri avcılığı kooperatifleri, biraz da olsa nefes alma imkanına kavuşacak.” diye konuştu. İcra takibine düşen 32 metrelik balıkçı teknesi sahibi Sedat Özbalık ise bu sene kış şartlarının kötü gitmesinden dolayı kredi borcunu ödeyemediğini söyleyerek erteleme istedi.

  Bankalar balıkçıların teknelerine el koymaya başladı | GÜNDEM; Haberleri
  Kaynak: Deniz Haber Ajansı
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. sedatsabotic

  sedatsabotic Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  3 Şubat 2015
  Mesajlar:
  288
  Beğeniler:
  442
  Şehir:
  istanbul-sefaköy
  bunlar daha iyi günlerimiz
   
 4. Ersen

  Ersen Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  5 Ekim 2013
  Mesajlar:
  488
  Beğeniler:
  629
  Şehir:
  istanbul
  Bir ay uzatılmasını istiyorlarmış. Karadenize giden havyarlı balığı tutacaklar günü kurtaracaklar . Peki sonra seneye sezonda ne tutacaklar ?
   
 5. dusty35

  dusty35 Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  116
  Ne uzatması ?
  kırıp geçireceksin sonra havyarlı balığı :(
  Seneye ne olacak ?
  Geçen senelerde uzattın da ne oldu ?
  40-60 mt gırgır ve trollerle avlanıyorlar. 650 civarında bu şekilde tekne var. Kaldırmıyor bunu bizim denizlerimiz.
  Kökünü kuruttular.
  Tamam zorda ama denizin balığı ile pazarlık mı yaptın da kredi aldın ?
  Tabiat o veya bu yönde dengeyi bulur. Hiç şaşmaz.
  Biraz sancılı yoldan olabilir.

  Tam aksine yasak periodun uzatılmasını desteklerim.
  Bir de devletin denetim mekanizması çalışsa ...
   
  norsmen, mrt55, lufermania ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 6. Serhat Alpaslan

  Serhat Alpaslan Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  12 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  63
  Devletin hangi kurumu en doğru şekilde çalışıyor ki ? saglık eğitim başta olmak üzere herşey fiyasko, daha Galata degnekcilerine çözüm bulunamadı o trollere sıra gelene kadar kim bilir kaç çevre Bakanı kaç başbakan kaç da reis-i cumhur eskitiriz...
   
  norsmen, Önder Kanığ ve lufermania bunu beğendi.
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.553
  Beğeniler:
  9.492
  Şehir:
  İstanbul
  Balıkçılığı bıraksınlar o zaman herkes kendi balığını tutabilir :)
   
 8. üsküdarlı balıkçı

  üsküdarlı balıkçı Aktif Üye

  Yaş:
  53
  Kayıt:
  14 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  418
  Beğeniler:
  651
  Şehir:
  Üsküdar - İstanbul
  Hükümet geçen yıl toplam 893 gırgır teknesine 129.000.000 TL ödenek ayırıp sürdürülebilir balıkçılık ve türlerin korunabilmesi için bu teknelerin sahiplerine gırgır balıkçılığından vaz geçmeleri için duyuru yapmıştı. İsteyen gırgırcılar işi bırakıp başka bir alana yönelmek şartıyla devlet tarafından desteklenecekti. Ama belli ki gırgırcılardan dönüp bakan pek olmamış galiba..
   
  norsmen, Önder Kanığ ve lufermania bunu beğendi.
 9. lufermania

  lufermania Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  17 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.698
  Beğeniler:
  1.529
  Şehir:
  İstanbul
  Abi ben cevabı biliyorum da şimdi burada yazamam :)
   
  mrt55, Ersen, Önder Kanığ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 10. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Madem para kazanamıyosun bırak o zaman , tur teknesine dön, aç kalmazsın :)
   
  Ersen ve Önder Kanığ bunu beğendi.
 11. Dargan

  Dargan Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Mart 2015
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  161
  Zaten denizin anasını ağlattınız hala laga luga yapıyorsunuz. Yasak olmasın toplayın ne var ne yoksa. Bir daha ki seneye artık balık yerine kova kova su satarsınız. Benim görüşüm yasağın daha da artması yönündedir. Ayrıca artık sıkı denetim yapılması lazım yoksa cidden biz kurtulsak bile bizim neslin 1-2 nesil sonrası bir çok balığa belki hasret kalacak.
   
  norsmen, mrt55 ve Önder Kanığ bunu beğendi.