Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baragadi - Olta avcılığı farkı (Balıklar neden oltaya hamle yapmaz)

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında cetin tarafından paylaşıldı.

 1. cetin

  cetin Yeni Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  0
  Merhaba,


  Bölgemizde baragadi(parakete) avcılığı yapmakta olan balıkcılar ile yaptığımız sohbetler neticesinde çok yakın çevremizde bulunan, en basitinden örnek olarak sargozların aynı bölgede çeşitli yemlerle ve takımlarla olta ile yakalanmamasına anlam veremiyoruz,

  Söz konusu meralarda gerek gece, gerek gündüz olta denemeleri başarısız kalmakta, açık ve derin su avcılığında iş yapan takımlar, sargoz avı için kıyı - kayalık kesimlerde rağbet görmemekte.

  Daha önce başına gelen yada nerede hata yaptığımızı, neyi gözden kaçırdığımızı bilen arkadaşların fikirlerine ihtiyacımız var :)

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. :harika:
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  Amatör ve sportif balıkçılara bu tür bir soru sormak başlıca yanlış olabilir.
   
 4. cetin

  cetin Yeni Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  0

  Profesyonel balıkçıların avlanma tekniği ile yakaladığı balıkların amatör oltaya hangi sebepten yakalanmadığının sorulması ne açıdan yanlış olabilir?

  Baragadi ile yakalanan balığın amatör ve sportif olta ile yakalanmaması yönünde sirküler var ve bilmiyorsak biz de öğrenelim Murat bey :)

  Sanıyorsam soruyu anlamadınız o takımlarla yakalanan balıklar neden klasik oltalara rağbet etmiyor?
   
 5. murat karahan

  murat karahan Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  341
  Amatör balıkçılar paragat kullanmadığı için haliyle aradaki farkı bilmeyecektir. Sizin 3-5 olta ile efektif avlanabileceğiniz bölgenizin 300-500 katını kapsar bir parakete. 300-500 yemin yayacağı koku da cabası. Gidin balıkçılardan balık organları, karides kafaları, midye içi alın, naylon çorap içine koyup dondurun. Avlağınızda bunları belli zaman ve yer aralıklarıyla atın (geri çekilecek şekilde tabii ki). Paraketenin efektif alanına ulaşmanız mümkün olmasa da, balığı en azından koku ile oltanın bulunduğu bölgeye çekme şansınız olur. Kokuya gelen balıkların yemlenme furyası sırasında çıkardıkları sesler de bazen avcı balıkları çeker.
   
 6. cetin

  cetin Yeni Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  0
  Murat bey çok güzel cevap vermişsiniz fakat benim sormak istediğim şey farklı,

  Sizin dediğiniz şekilde yemleme işini balıkçıya gerek kalmadan tuttuğumuz, temizlediğimiz balıklardan,karides kabuklarından yada kalamar pisliklerinden vb yapsak ta baragadi takımına rağbet gösteren örneğin bir fangri mercan, antenli mercan tüm denemelere rağmen bölgenin hiç bir yerinde gece - gündüz olta ile av vermemekte,

  Hırsızlı dip takımı, klasik 3 köstekli takım, ince - kalın misinalar her şekilde denemeye rağmen balıkçıların baragadi ile tuttuğu o balıklar oltaya dönüp bakmıyor bile.