Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baraküda, İskarmoz veya Turna

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Sırtı yaparken istemeden yakaladığım Baraküda balığıyla ilgili olarak farklı zamanlarda ve farklı insanlar tarafından "Türk Sularında baraküda OLMAZ!, tuttuğun balığın adını bile bilmiyorsun" diye eleştirildim. Zaman zaman bu eleştiriler çok sert ve hatta hakaret seviyesine ulaştı.

Bu insanların bunu neden yaptığını konuşarak canınızı sıkacak değilim ancak baraküda konusunda kafa karışıklığı oluştuğunu farkediyorum. Bakalım baraküda balığı hakkındaki basit gerçek neymiş?

1. Akdeniz'de baraküda ailesinin bir üyesi olan ve bizim iskarmoz veya turna adıyla da bildiğimiz bir balık türü yaşıyor. Bilimsel adı "Sphyraena sphyraena". Tropik sularda yaşıyan akrabaları gibi tam bir yırtıcı. Baraküdanın bizim bildiğimiz türlerinin yaşama alanları Afrika Kıtasının batı sahilleri ile tüm Akdeniz. Bu bilgiler için FISBASE'e bakabilirsiniz.

2. Bu balık için kullanılan yerel isimlere buradaki "HAYAT KATALOĞU'nun COMMON NAMES" bölümünden bakabilirsiniz.
    Türkish bölümündeki isimlerin TURNA,BARAKÜDA ve İSKARMOZ olduğunu göreceksiniz. Deniz canlıları tür tanımla portalına göre isimlendirmeside aynı şekilde.

3. Bizim baraküda en fazla 165cm olabiliyor. En sık rastlanan büyüklük 60cm civarı. Şimdiye kadar bilinen en büyük baraküda 3.620kg gelmiş.

4.Balığın avrupa ve akdeniz ülkelerinde kullanılan diğer genel isimleri şöyle:
    a. EUROPEAN BARRACUDA
    b. MEDITERRANEAN BARRACUDA

5. Baraküda ailesi tüm tropik ve yarı tropik kuşakta başarı sağlamış etkin bir yırtıcı. Dünya genelinde 27 alt türü tanımlanmış. Ticari olarak vasat değeri olasa da dünya genelinde sportif balıkçılık açısından oldukça değerli bir av. (Bakınız FISHBASE : Human uses
    Fisheries: minor commercial; gamefish: yes )

6. Dünya Tarım ve Gıda Örgütnün yayınladığı bir bültende bizim Turna'yı içeren kısmını aşağıya koydum. Link'i burada.
    Detaylı araştırma yapmak için FAO: Food and Agriculture Organization of the United Nations, for a world without hunger sitesinin GOOGLE SERACH kutusuna balığın bilimsel ismini yazıp binlerce sayfalık belgeye ulaşabilirsiniz.

7. Bu balığın tam tropik sularda yaşayan ve belgesellerdede izlediğimiz "Büyük Baraküda'nın" insanlarda civa zehirlenmesi yaptığına dair bilgiler mevcut. Özellikle resif balıkları ile beslenen baraküdalarının büyük bireylerinin yenmesi tavsiye edilmiyor. Akdeniz baraküdasından kaynaklanan zehirlenme vakası kaydedilmemiş ve bizim turnanın civa oranı hakkında bilimsel bir veriye ulaşamadım.

8. Nadirende olsa dalgıçlar için tehlike yaratabildiğine dair kayıtlar var. Bu konuda benim de bir anım var. İskelede yemlenen baraküdaların üstüne komiklik olsun diye atlayan genç bir dostumuzun birden fazla turna tarafından aynı anda ısırıldığını gördüğümde gözlerime inanamıştım. Isırıklar arkadaşın kol ve omuzunda ve tabiri caizse "32 dişi birden geçirilmiş" şekildeydi. Ayrıca bu balığın elle tutulurken kendisini sıkan ele doğru hamle yapmaya çalıştığını farkettim. Ancak bu nadide durumların tesadüfmü yoksa bilinçli bir saldırımı olduğunu söylemek çok zor.

9. Bu balıkla ilgili olarak son bilgim çok iyi Akya yemi olduğu. Özellikle küçük turnalar ile çok başarılı avlar yapabilirsiniz.

Bu balıkla ilgili olarak rapor yazarken baraküda ismini bilerek kullanıyorum. Zira turna diye tatlı su balığı ve kuş türü var. Benim bildiğim iskarmoz teknelerde küreğin bağlandığı saplama.

Özetle baraküda, deniz turnası veya iskormoz tutmaya istemeyerek devam edeceğim. İsteyenlere de rastgelmesini dilerim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Nisan 2012
    Plankton bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. AKIN KAPTAN

Bu rapor sayesinde gelecek tarışmalara link vererek devam edebilirim. Zira uzun bir av gününden eve dönüp akşam baskısına yetiştirdiğim raporlarımın gereksiz tartışmalara boğulmasını sevmiyorum.

4. Murat Çoşkun

Murat Çoşkun Aktif Üye

değerli bilgilendirmeniz için teşekkürler.
    tatlısu avcıları içinde karışıklık yaratıyor.ben turna avını severim.
    başlıkta turna var,ama okumak için, açıyorum konuyu,baraküda çıkıyor.

5. sedatt

sedatt Aktif Üye

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.güzel avlarınız daim olsun.

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Akın eline sağlık, belgelerle bu konuya bir açıklık getirmiş oldun...

Aslında benim için o kadar da önemli değil bir balığa verilen ad.. Sonuçta bir balığa yöre yöre değişik isimler verilebiliryor. Mesela Tatlı sudaki Turnaya da bazı bölgelerde Oklama deniyor. Sonuçta hangi balık olduğunu anlayabiliyoruz. :)

7. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Kaptan emeğinize sağlık.....

8. AKIN KAPTAN

İşte bir mahsuru daha. İnternette arama yapan tatlı su avcıları icin rahatsız edici olabilir.

9. AKIN KAPTAN

Benim içinde önemli değil ama çok ciddiye alanlar var.

10. ekvator1907

ekvator1907 Aktif Üye

Akın Kaptan hislerime ve düşünceme tercüman olmuşsun geç de olsa teşekkür ediyorum.

11. omnivolus

omnivolus Yeni Üye

Baraküda'nın spin avı çok keyifli oluyor. Akdeniz'de kasım gibi sular soğumaya başladığında kıyılıyor ve limanlara girmeye başlıyor. Akşam ezanından yatsıya kadar avlanmaya alışmış yerel halk tarafından turnanın yanı sıra "cemaatçi balığı" diye de anılıyor. Mayıs sonuna dek avlanabiliyor. Üstelik tavası çok lezzetli oluyor.

Fotoğraftaki örneği 55 cm 780 gr.
    Okuma Helios set, 12 cm 20 gr floating gümüş sarı sahte ile yakalandı. IMG_20151112_210031.JPG