Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Baraküda ufak ufak av vermeye başladı...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hayri Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Hayri Karaca

Hayri Karaca Aktif Üye

Merhaba dostlar...

Haftasonu cumartesi (26/05/2012) günü akşam suyuna dolaştım baraküda gelmiş mi diye ama sonuç alamadım. Su bulanıktı malüm lodostan sonra hep böyle olur. Pazar günü sabah uyandım havaya baktım çok güzel su biraz açılmıştır düşüncesiyle tekneme gittim. Su berraklaşmıştı ama tam değildi. Buralar için su sırtıya çok uygundu. Hemen hazırlıklarımı yaptım ve baraküda yataklarına bakmaya..

İlk dolaşmamda 15-16 metrelerde güzel bir vuruş aldım. Vuruşun şiddetine bakılırsa en az 2 kg. bir baraküda olsa gerek diye düşündüm. Bir hayli direndi yaklaşınca güzel bir torik olduğunu gördüm. Tekrar dolaşmaya devam ettim ama birşeyler ters gidiyordu. Şimdiye kadar baraküda almam gerekir diye düşünüyordum. Takımlardan birine 30 gr. diğerine 50 gr. kurşun ekledim. Daha 200 mt. gitmeden ilk baraküdayı kandırdım. Öğleye kadar 3 baraküda bir de torik kandırdım. Bu kadarı bize yeter diye düşünerek avımı sonlandırdım. Gerisi malüm balıklara hakkını dostlarla vermek kaldı...

Kullandığım sahteler: Rapture Hiroshi Minnow 90mm, 9,0gr

Herkese saygı ve sevgiler... Sağlıcakla kalın ... Rasgelsin..

Not: Balıklardan bir tanesi boy olarak biraz küçük ama aykırı yakalandığı için geri bırakma şansım olmadı :(

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. bilal07

bilal07 Üye

afiyet olsun güzel av olmuş

4. löngöz

löngöz Daimi Üye

bu güzel avların için seni tebrik ederim,sevgili Hayri....

hoşgörüne sığınarak bir konuya açıklık getirmek isterim,,BALIK dergisi nisan sayısında değerli büyüğümüz Reşit Gerçeker in baraküda ve ıskarmoz hakkında yazısı vardı,,müsadenle o yazıdan bazı pasajlar vermek istiyorum...

yazının içinde ıskarmozla ,baraküdayı birbirinden şöyle ayırmış:

ISKARMOZLAR sürü halinde dolaşırlar,yakalandığında bilinki aynen lambukalarda olduğu gibi yakalanan balığı takip edenpeşinde diğer ıskarmozlar vardır.

ışın yüzgeçli(yüzgeçi kemiksi çubuklarla beslenen) balık olup,ağız yapısı ise;üst konumlu yani dorsal dediğimiz alt çenesi üst çenesinden uzun ve büyük yapılı olup ağzı vucudun üst yüzeyine bakmaktadır.

BARAKÜDA ise sphyraenidae ailesinden syhyraena Baraküda dır.
    dünyamızda tropik denizlerde bulunur,Hint okyonusunda,Doğu atlantikte ,Pasifik okyonusunda,Afrika sularında açık denizlerde görülür,,
    Türkiyemizin sularında Baraküda bulunmaz.
    Tek olarak av peşinde dolaşırlar sonn derece yırtıcı olan bu balık saatte 27 mil(43 km)süratine erişebilir.

geçen ay AFRİKADA YAŞIYAN sUAVİ kAYAHAN nın gönderdiği resmi sizlerle paşlaşmak istiyorum der Reşit Gerçeker abimiz,,
    balık pazarından alıınmış 16 kilo gelen BARAKÜDA :

Bu yazımı sevgili Hayri kardeşimin anlıyışla karşılıyacağına inanıyorum..:):)

ayrıca "ıskarmoza" turna diyen arkadaşlarımızda var "turna" nında tatlı suda yaşadığını biliyoruz...
    baraküda resmine dikkat ederseniz ,gözleri ve alt çenesi ıskarmozdan hemen ayrılıyor,,
    ıskarmoz

5. ficus

ficus Üye

Güzel balıklar, afiyet olsun.

6. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Ben ilgi çekmek için baraküda ve iskarmoz aynı balıktır diyorum. Aynı aileden olan balığa biri iskarmoz demiş, bir diğeri turna demiş ne olur anlamıyorum. Sinarit dünyanın dört bir tarafında yaşıyor. Çok değişik alt türleri var. Bu mantıkla Türkiye sularında sinarit yaşamaz gibi bir sonuç çıkarmı. Sonuçta adam güzel bir av yapmış heyecanını paylaşmış. Balılk türleri ile ilgili bilgili olduğunu düşünenler forumun ilgili bölümüne konu açıp paylaşabilirler. Bizde doğruyu yanlışı öğreniriz. Bozuk pilak gibi aynı muhabbet dönüyor. "Türkiye sularında baraküda yaşamaz, bu balığa baraküda diyen ilgi çekmek istiyordur" demek ne demek. Foruma, dergilere yazı yazanlar ilgi çekmemek için mi yapıyor? Amaç ilgi çekmek, arkadaş edinmek, hoşça muhhabet etmek, öğrenmek, vakit geçirmek, balıkçı cemiyetinin üyesi olmak.
    Eleştiri veya iddalar gerekli ve doğru olmadıkça sorun çıkarır.Son zamanlarda gereksiz idda ve eleştirilerin dozu artmıştır. Umarım muhabbetimizin tadı kaçmaz.

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Çok güzel bir av olmuş, hayri abi, avına olan saygın içinse ayrıca tebrik ediyorum seni, ava başladığımız heyecan kadar, avın sonlanması gerektiğinin kararını vermekte gelecek avlar için büyük bi iştir bence, Rastgelsin....

8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Baraküda bir ailenin alt türüdür ıskarmoz da aynı ailenin sevdiğimiz bir üyesidir. Severiz kendilerini lezzetli olur, Çanakkale de çapari ile bol bol av verir.

Lakin baraküda da isim olara güzel yaw BA RA KÜ DA uuuu :)

Gayet güzel av olmuş tebrik eder afiyet olsun derim.

9. löngöz

löngöz Daimi Üye

Sevgili Akın Kaptan,, iyi kötü beni tanıdıysan ,,ben eleştirmek için yazmadım,,gerçekden ışın yüzgeçleri ve gözleri hatta alt çenesi ve sürü halinde dolaşması" ıskarmoz "olgusuna daha yakın duruyor onu belirttim,,ayrıca bir araştırmayı aktardım..
    balık sitelerin amaçı da bu değilmi,,paylaşmak ,paylaşmak
    benim yazımda eleştiri yok..ne yazıkki ben bu balığa kim ne derse desin diyemiyorum...
    ayrıca yazdığım yazı hiç bir şekilde Hayrinin yazısına müdahale falan değildir..
    ayrı bir konu adı altında açsam yine aynı konuşmalar olmayacakmı?

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler güzel av olmuş yine, afiyet olsun :)

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bülent abi, daha önce Akın Kaptan bir konu açmıştı.

http://www.baliksevdam.com/forum/barakuda-iskarmoz-veya-turna-5871.html