Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

BAŞIMIZ SAĞOLSUN !

Konu, 'Genel Konular' kısmında Önder Kanığ tarafından paylaşıldı.

1. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

Sevgili gönül dostları;

Türkiye Cumhuriyetimizin 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i bugün Saat 02.05’te hakkın rahmetine yolladık.

Cumhuriyet dönemimizde önemli bir yeri olan 6 defa hükûmetten giden, 7 defa hükûmet kuran. 16 Mayıs 1993 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Süleyman Demirel bu görevi 16 Mayıs 2000 tarihine kadar sürdürmüştür.

Siyasi düşüncelerimiz her ne olursa olsun, bize yakışanın Ölene rahmet, kalana baş sağlığı dilemek olacaktır.
    Balık Sevdam Ailesi bireyleri olarak sizin de bu konuda aynı hassasiyeti göstereceğinize canı gönülden inanıyorum.

Hayatını kaybeden Süleyman Demirel;Türk siyasi tarihinde renkli kişiliği ile tanınan bir şahsiyet. İşte 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in siyasi tarihine damga vurmuş sözlerinden bazılarını hatırlayalım. ....

60’lı yıllar… Kıbrıs meselesi nedeniyle İngiltere’yle Türkiye’nin arası kötü. Tam da bu sırada Demirel İngiltere’ye ziyarete gidiyor. Dönüşte gazetecilerle arasında geçen diyalog ise şöyle:
    -Efendim, neden İngiliz Dış ilişkiler Bakanı’nın elini sıktınız?
    -Neresini sıkacaktım kardeşim?

Demirel Başbakan. 12 ada konusunda Yunanistan ile yine sorun yaşanmış, karşılıklı kılıçlar çekilmiş. Ertesi gün kabine toplanmış ve toplantı uzun saatler sürmüş. Dışarıda gazeteciler merakla yapılacak olan açıklamayı bekliyor:
    - Sayın Başbakan, Yunanistan Ege Denizi'nin bir Yunan gölü olduğunu iddaa ediyor. Cevabınız ne olacak?
    - Ege bir Türk gölü değildir. Ege bir Yunan gölü de değildir. Ege zaten bir göl de değildir!!!

Benzin vardi da biz mi ictik?
    Süleyman Demirel’in, zamanında benzin yokluğu hakkında kendisine gazetecilerden yönelen sorulara verdiği efsanevi cevap.
    Bu cevap şöyle devam etmiştir: Su mu daha değerlidir benzin mi? Tabii ki su, benzin içilmez ama su içilir.

‘70 sente muhtacız !
    Türkiye’de 70’lerin sonunda yaşanan ekonomik krize atfen sarf edilmiştir. Demirel, dış ticaret açığındaki artışı ve döviz darboğazını bu sözle ifade etmiştir.

Ben altı kere gittiysem yedi kere geldim: Başbakanken bir programda kendisine "sizi o bulunduğunuz yerden altı defa indirdiler, hala orada nasıl duruyorsunuz?" diyen gazeteciye verdiği cevap

Beşiktaş'ı niye sormuyorsun? (kendisine fenerbahçeyi mi, yoksa galatasarayı mı tuttuğunu soran muhabire cevaben)

Ben bir gün evimde otururken Çankaya'ya çıkayım diyerek çıkmadım.

Duygu Asena'nın ilk popüler olduğu dönemlerde kendisine konu hakkındaki düşünceleri soruldu.

Demirel: "Bunun icabı vardır veya yoktur bu ayrı bir mesele… İcabı yoksa fuzuli bir şey yapılmış olmaz yine de… İcabı varsa feminizim fevkalade bir şeydir"

Yollar yürümekle aşınmaz
    Demirel bu sözü, 8 kasım 1968’de AP Ankara İl Kongerisinde sokaklara dökülen halk için söylemiştir. Daha sonra da “kimse beni yanlış çıkarmak için , bakalım yollar yürümekle eskir mi diyerek daha fazla yürümemiştir" diye geliştirmiştir.

Kendisine yönelik eleştirilere: Kızdırmayın adamı bakayım

Muhabir: Efendim, derin devlet nedir?

Demirel: Derin devlet, normal devletin raydan çıkmış halidir.

Dün dündür, bugün bugündür.Enkaz devraldık.
    Artık bu cümleyi sarf etmeyen hükümet kalmadı. Seçilir seçilmez ilk olarak "enkaz devraldık" diyorlar ama bu cümleyi siyasi hayatımıza ilk sokan Demirel'in ta kendisidir...

Fırat'ın kenarındaki bir kuzudan ben sorumluyum.

Demirel'in eski tayfasının bulunduğu bir ortamda bir gazeteci sorar
    " Sayın Demirel, Türkiye'nin durumunu tek kelimeyle özetler misiniz?"

Demirel: iyi..

Herkes şaşırır, Demirel mevcut duruma iyi demiştir sonuçta. Ama devam eder.

Demirel: Ama iki kelimeyle özetlememi isterseniz "iyi değil"..

Üniversite ziyaretlerinden birinde sol görüşlü bir öğrenci Demirel’i sıkıştırmaya çalışır.
    - Türkiyede yapılan her türlü işi sahiplenmek gibi bir adetiniz var…
    - Sen nerde oturuyorsun?
    - Niye ki? Kadıköyde!
    - Hah işte buraya her gün gelmek için üstünden geçtiğin köprü var ya
    - ee evet
    - Onu işte ben yaptım!

Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne girmek için tarih alma konusunu şu fıkrayla değerlendirmiştir:

"Avrupa Birliği'ne girmek isteyenler sınava alınıyor. Bulgaristan sınava giriyor, 'atom bombası ne zaman atıldı' diye soruluyor. '1945' diyor, 'geçtin' deniyor.
    Daha sonra romanya sınava giriyor. 'atom bombası nereye atıldı' deniyor, 'Japonya' diyor, 'sen de geçtin' deniyor.

Türkiye'ye sıra gelince 'atom bombası atıldıktan sonra ölenlerin isimleri, soyadları, doğum yerleri, mesleklerini söyle' deniyor.

Şartlar ne kadar ağır olursa olsun Türkiye ve Avrupa sıkıntıları aşacaktır ve Türkiye, AB'nin tam üyesi olacaktır."

Şapkamı alır giderim..

Süleyman Demirel - Vikipedi

dsd(1).jpg

Son düzenleme: 17 Haziran 2015
    gelibolu bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. gelibolu

gelibolu Aktif Üye

Allah Rahmet Eylesin.

4. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

Kim ne derse desin '' Baba''dır.Allah rahmet eylesin.Saydığım bir devlet adamıydı...

5. Mert SALMAN

Mert SALMAN Üye

Allah rahmet eylesin bende bir diyaloğunu paylaşmak isterim.
    Süleyman Demirel, Azerbaycan'ın kurulmasından kısa süre sonra ülkeye gider. Ülkenin ileri gelen yöneticileri tarafından bir basın toplantısı düzenlenmektedir. Toplantıda Demirel de hazır bulunmaktadır.

Azeri yetkili: Türkiye Republikası Prezidenti Seyın Süleyman Demirel, Türk dönyasının ileri gelen "pezevenklerinden"dir. bir çok Türk soydaşımızın ülkemizde karhane açmasına öncülük itmiştir, der.

Adam yanlış söylememiştir. pezevenk önder demektir. karhane de şirket demektir. Süleyman Demirel de altında kalmamıştır tabii ki. "efendim siz de az pezevenk değilsiniz".

Mehmet Fatih, coner, tekseker ve 1 kişi daha bunu beğendi.