Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başka balık vardı da biz mi tutmadık; Kaya Balığı! Avı ve Tavası :)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Fisher81 tarafından paylaşıldı.

1. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Mevsim itibariyle bizim buralarda (Akçakoca/Batı Karadeniz) pek fazla balık yok. Deniz balıkçılığına zaten burada geçen Eylül ayında başladım. Güzel sarıkanatlar aldık. Onları yolcu ettikten sonra açıkta kaldık resmen. Buradaki büyüklerin anlattığına göre eskiden akyalar kofanalar olurmuş. Şimdi onlardan eser yok. Aralık ayından beri sıkıntıdan patlıyoruz :( Populasyon olarak daha az ama daha iri levrekler varmış ama takım henüz hazır olmadığından levrek avına hiç başlamadım. Bir kaç kalkan denemem oldu, boş döndük. Kalkan haliyle biraz şans istiyor. Geçen gün piknik yaparken küçük bir tepeden kıyıda gezen bir kalkan gördük. Hemen inip bir kasnaklı olta salladık ama nafile. Bu 1-2 ay içerisinde kalkan denemelerini sıklaştıracağım.

Gel gelelim bu konuyu açma sebebimiz olan balığa, kaya balığı. Burada kayacı deniyor. Gobiidae familyasından abidik gobidik bir balık işte :)

Bu balıkla tanışmam daha öncedendi. Burada deniz avına başladığım ilk zamanlarda 3'lü dip oltasına tavuk göğsü takarak atmıştım bahtımıza ne çıkarsa diye. İrice bir balık gelmişti 30cm'e yakın büyüklükte. Fenerim olmadığından akşam karanlığında iskorpit olabilir diyerek iğneyle birlikte eve götürmüştüm ki evde anladım kayacı olduğunu.

Şimdi başka alternatif olmadığından liman içinde bu balıkla vakit geçirelim dedik.

Aslında tutması epey zevkli. Ucunda tek iğne ve bir karış yukarısında küçük bir ağırlık olan misinayı limanda olduğumuz yerde direk ayaklarımızın aşağısına salıyoruz. Duvarın diplerinde ve altlarında yaşıyorlar. Su da berrak ise balıkları, vuruşları, balığın yemi ağzına almasını görebiliyorsunuz. Misina dediğime bakmayın, buradaki bir amca kalın çamaşır ipiyle tutuyor bu balığı :) Yem olarak ise midye, hamsi ve istavrit takılabilecekken, tavuk göğsü, tavuk ciğeri, but eti, hatta tavuğun yağına bile vuruyor.

Bu siyah olanlara sanırım kömürcü kayası deniyor. İkisi de 23 cm. sağdaki ise bir başka tür o biraz daha küçük.

Oltaya gelen çoğu balığı incitmeden saldık. Arkadaş bir iskorpit aldı. Daha sonra iri bir kayacıyı torbaya atacakken o iskorpit sıçrayıp arkadaşın elini çarptı :) O da korktu sonra henüz canlıyken bıraktı balığı. Bu resimdekileri ise test etmek için alıkoyduk.

Kaya Balığı Yenir mi? Yenirse Nasıl Pişirilmeli?
    Belki forumda merak eden arkadaşlar vardır. Dahası Google girdilerinde de bu konuyu görüp okumak isteyen ziyaretçiler olacaktır. Evet çoğu balıkçının istemediği, başka balık hedeflenirken oltaya geldiğinde sinir bozan, kimi zaman küfüre, şiddete bile maruz kalan, bu ilginç, garip, bedbaht, tipsiz balığı hepiniz için test ettim. :D

Duymuşsunuzdur, tipsiz balıkların hep lezzetli olduğu söylenir. Kaya balığı da bu söylentilerde adı geçen balık arasındadır.

Lezzetine geçmeden önce bir iki husustan bahsetmek gerekir. Kaya balığının derisi kalındır. Pullu bir balıktır ve en önemlisi üzerinde kulağa ve göze hoş gelmeyecek süm**sü oldukça kaygan bir tabaka var. O yüzden ille bu balığı tutacağım, yiyeceğim derseniz, kimileri gerek yok dese de, benim önerim, tulum çıkarma da denilen işlemi yapıp balığın derisini yüzmeniz olacaktır. Kafasını kesip, alt ve üst yüzgeçlerini/dikenlerini aldıktan sonra bıçakla derisinin altına girip, o deriyi elinizle ya da bir pense yardımıyla çektiğinizde kolayca derisini çıkarabilirsiniz. Aslında çok da kolay değil ama pratikleşirse kolay olabilir :komik: Sonra fileto yapıyoruz ve sonuç bu:

Gelelim lezzetine. Ben basit usülde tuzlayıp mısır ununa bulayıp tavasını yaptım. Daha değişik tariflerle, çeşitli marine yöntemleriyle daha güzel olabilir. Bembeyaz eti var. Süper lezzetli bir balık diyemem. Ama yemesi keyifliydi :) "Denizden babam çıksa yerim" diyenler için daha da keyifli olabilir. ;) Ayrıca malum biz bunları limandan aldık, daha temiz veya açık denizlerden alınacak kaya balıkları yüksek ihtimal daha lezzetli olacaktır.

Özet: Kaya balığı kayaların arasında yaşayan, tutması kolay ve zevkli, temizlemesi zahmetli (2-3 kilo hamsi temizlerken bile bu kadar söylenmemişimdir, çok kaygan elde durmuyor, tutabilene aşkolsun!), yemesi ise kimilerine göre keyifli olabilecek gariban bir balığımızdır. Bunlar da muhtemelen tuttuğum son kaya balıklarıydı :)

Rastgele

Son düzenleme: 9 Nisan 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. pisimiyav

pisimiyav Üye

ne mükemmel bir av raporu inanınki çupralı sinaritli mercanlı av raporlarından daha çok keyif aldım.başından sonuna kadar amatör bir ruh çaresizlik ve yaratıcılık arasında bulunan bir çıkış noktası.seçenek yokluğundan dolayı kaya balığına uğraşarak değer vermenizden tutunda bunları resimlerle destekleyerek av raporu yapıp bize sunmanıza kadar.ayrıca öğretici yanlarıda bulunan bir sunum olmuş.inşallah limanda oltanıza şöyle güzel bir levrek gelirde onuda bizimle paylaşırsınız.rast gelsin

budun ve Fisher81 bunu beğendi.
  4. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Çok teşekkürler, umarım bu günlerde bir kalkan, levrek raporu da paylaşmak nasip olur :)

pisimiyav bunu beğendi.
  5. hawk17

hawk17 Aktif Üye

resimdeki balıklrdan en sağdaki açık renkli olan kaya balıkları çok iri boyutlara ulaşabilen türlerdendir.Zaten rengi nedeniyle de sarı kaya diye adlandırılırlar..Vede lezzetleri bir çok balığa istinaden üstündür..Ama halkımız bu konuda malesef ki çok da bilinçli değildirler.Tutulanların çok tiksinilerek denize yada kedilere atılırlar..Elinize emeğinize sağlık,inşallah farklı balık raporları da nasip olur..

Fisher81 bunu beğendi.
  6. Mesut1903

Mesut1903 Daimi Üye

İnanın raporu zevkle okudum bilgilendirmede süper olmuş fotoğraflarda çok güzeldi ayrıca canım çekmedi desem yalan olur emeğinize sağlık.

Fisher81 bunu beğendi.
  7. M.Taha D.

M.Taha D. Daimi Üye

Emeğinize sağlık umarım istediğiniz türden avları en kısa sürede yapar raporları sunarsınız.. Rastgelsin..

Fisher81 bunu beğendi.
  8. Apathetic

Apathetic Aktif Üye

Elinize saglik ne guzel anlatmissiniz.. Hem Akcakoca'dan balik tutabilen birisiyle forumda karsilasmak ayri bir guzel.. Bende Akcakocadayim.. Levrek icin daha bugun sahte salladim denize ama nafile.. Esref saatini yakalamak lazim o baligin.. Birgun beraberde cikariz baliga :) az kaldi sezonun acilmasina..

Fisher81 bunu beğendi.
  9. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Aktif Üye

Çok akıcı bir rapor teşekkür ederiz..Bu kaya balığından ufaklıktan kalma bir tırsma var tutup elime şu an dahi almam bilinç altımıza işlemiş..Eski trolller sağolsun aman çarpar aman zehirli '' Trakonyamı bu ? yoo yoo iskorpit.. vs vs garibanlar tekmelenir ezilir dediğiniz gibi

Fisher81 bunu beğendi.
  10. Fisher81

Fisher81 Aktif Üye

Merhaba. Burada oltacı çoktur ama forumlarda takılan pek yok galiba :) Sarıkanat zamanında olta atacak yer bulamadığım günler olmuştur liman arkası kayalıklarda. Genelde zoka ile ama son zamanlarında kaşık ile at çek yaparak 4-5 tane sarıkanat alabilmiştim :) 1-2 lüfer de kaçırdım hiç kendisiyle tanışamadım daha. Şimdi bir Cormoran Bull Fighter 2.70 10-30gr atarlı kamış daha geldi. Ona bir de çinden makina ve misina aldım. Ara ara levrek denemeleri yapacağım silikon ve sahtelerle. Acemilikte idare eder diye düşündüm :D Söylenenlere göre de belki bir ihtimal Nisan-Mayıs aylarında sarıkanat lüfer olabilirmiş. Yine bir ihtimal kıyıdan istavrit de olabilirmiş bu aylarda. Önümüzdeki 4 gün yağmurlu ondan sonra çuhallıda bir kalkan denemesi yapacağım. Sizin bahsettiğiniz sezon ne zaman açılıyor :)

Ben teşekkür ederim okuduğunuz için :) Tırsma olmasa bile çok kaygan olduğundan tutmak da bir mesele bu balığı. Bez ile tutmak gerek aslında. Ama üzerine basarak iğneyi çıkarmaya çalışanlar oluyor. Çıkardıktan sonra da bazıları kedilere yem oluyor malesef.

11. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

mezgit zamanı çok tutuğum ( ufak ) büyükleri de arada eskına avında yemin dibe çok yaklaşması sonucu alınan bır balık kaya balıgı yemedim hiç denemedim ama hep niyetim vardı.. aslında 2 gün önce tuttuğum iskorpitte buzdolabinda gideyim onu temizleyim :D

Fisher81 bunu beğendi.