Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Başlangıç

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında Onurdinhooo tarafından paylaşıldı.

1. Onurdinhooo

Onurdinhooo Yeni Üye

Merhabalar,
    Yazın genelde tekirdağ/kumbağa gidiyoruz ailemle. Bu seneye kadar hiç merakım olmamıştı balık falan ama bu sene balık tutmaya başlamak istiyorum. Hiçbir şey bilmiyorum malesef :( internette izlediğim bazı videolarda oltasız da balık avlayanlar var. Olta takımı şart mı? Eğer almak gerekiyorsa ne kadar bütçe ayırmalıyım ne almalıyım? Kumbağ limandan ilk denemelerimi gerçekleştireceğim. Temmuz ağustos gibi falan hangi balık çıkar hiç bilgim yok. Çok soru sordum afedersiniz :) Abilerim yardımcı olursa çok sevinirim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Hımmm. :) Önce; hoşgeldin sevgili Onur. Kısaca; sağ üst köşeden ''yararlı linkler''i tıklayıp, ordan ''imza'' kısmını seçip imzanda isim, doğum yılı, şehir, kan grubu gibi bilgilerini belirtebilirsin. Forumda ''tanışalım'' bölümünden bize kendini kısaca tanıtan bir yazı içeren bir konu açıp ''hoşgeldin'' dileklerimizi alabilirsin. Amatör balıkçılık uçsuz bucaksız bir dünya. Sana hiçbirimiz bir çırpıda olayı anlatıp, şu olta takımını almalısın diyemeyiz. Önce senin bu güzide forumda biraz gezinip, araştırıp, inceleyip öğrenmen lazım. Çok değerli ağabeylerimiz var ve zaten cevabını aradığın hemen her sorunun ayrıntılı anlatımlarını yazdılar burada. Biraz da çaba sarfedip irdeleyip öğrenmek gerekiyor. Çeşit çeşit yöntemi var balık tutmanın. Sen önce hangi disiplinin, hangi stilin sana uygun olduğunu anlayabilmelisin ki ne istediğini bilebilesin. Bunu anladığında, akabinde forumda açacağın, bizlerin yardımını istediğin herhangi bir konuda sana seve seve yardımcı oluruz ;) Hiçbirşey çok kolay olamıyor maalesef Onur'cum :) Şimdiden kolay gelsin & rastgelsin. Keyifli paylaşımlar dilerim...

around deep bunu beğendi.
  4. radopit

radopit Aktif Üye

çok kolay gelsin sana çoookkk
    hadi rast gele bakalım hoşgeldin

5. Onurdinhooo

Onurdinhooo Yeni Üye

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim abilerim. Araştırmaya başladım forum gayet güzelmiş. Ucuz bi makina düşünüyorum albastar pion 60 sizce nasıl takılma yapar mı ? Tek bilye olması beni düşündürdü. Yada 25-30 liraya başka nasıl makine önerirsiniz? Tekirdağda kalkan olduğunu duydum. Yemli atacağım. İstavrit daha iyi olur diyorlar. Ama kamış ne almalıyım onu bilemedim. Abilerim ne tavsiye eder acaba ?

6. hcicek

hcicek Aktif Üye

Onur kardeşim, öncelikle hoşgeldin, burada güzel zaman geçirmeni ve bol yararlı bilgiler edinmeni temenni ederim.
    Soruna kendimce bir cevap vermek gerekirse bende bir zamanlar senin yolundan geçmiş biri olarak her ne kadar abilerimiz ve ustalarımız bize nasihat etse de biz yine de bildiğimiz okuma hatasına düşebiliyoruz, bu çerçevede demek istediğim o ki balık tutmak bir sanattır, elbette bunun incelikleri ayrıdır ve takibi oltaya-kamışa bağlı değildir, işte bu noktada tercihleri ve gereklilikleri tam olarak belirleyip ona göre bu hobi için önce gönül vermek sonra adım atmak gerekir ve aşama aşama gitmelisin. tüm bu açıklamaya çalıştığım konular ile ilgili küçük bir sıralama yapayım;
    1- Bölgende hangi tür balık popilasyonu mevcut,
    2- Bu popilasyondan hangilerini yakalamyı istiyorsun,
    3- Yakalamak istediğin balıkların yakalanış şekilleri,
    4- Yakalanış şeklindeki teknik seçenekleri ve bu seçeneklerden hangisinin sana uygun ve istediğinin olduğu,
    5- Tüm bunları kıyıdan mı kenardan mı yapacaksın,
    6- ve final yukarıda açıklanan bütün hususları kendinde aydınlandığında işte o zaman olta ve kamış arayışına girmen çok daha mantıklı olacaktır. Tabi ki sen bu işi gelip geçici bir heves olarak görmeyip bir tutku olarak sarılacağını düşünüyorsun bu yukarıda bahsetmeye çalıştığım meseleler geçerlidir.

Haaa eğer sen dersen ki yaa abi yok ben öle bi heves ettim bi bakim dedim, o zaman bir balıkçıya uğrarsan en kötü ihtimalle 50 TL 'ye sana işini görecek bir takım taklavat verebilir ki sen hevesin geçene kadar idare edersin. Ama yok diyorsun ki bu benim yıllardır hayalim ve öyle de kalacak dersen meşakatli ama çok keyifli bu dünyaya hoş geldin. Şimdiden kolay gelsin :)

7. KalamA

KalamA Daimi Üye

8. around deep

around deep Aktif Üye

Onur merhaba,
    oncelikle aramiza hosgeldin. Can'in tavsiye ettigi makine guzeldir fiyat/performas acisindan tatmin eder.

Bunlarin hepsinden once malzeme alisverisi yapmadan Kumbag'da amator balikcilari gozlemleyebilirsin.
    Nerede avlanirlar, hangi balik avi Kumbag'da yapilir vs bir suru sorunun cevabini onlardan alip daha mantikli ve hesapli harcamalar ile ihtiyacin olan tum ekipmana sahip olabilirsin.
    Her sey gonlunce olsun, rast gele.

KalamA bunu beğendi.
  9. KalamA

KalamA Daimi Üye

Bu arada Onur, yıllardır kullanıp da eskitemediğim, kıramadığım, hala taş gibi olan şu kamışı da nacizane tavsiye ederim: Pro Surf Kamış 4,20 mt - Av marketi, Av malzemeleri, Balık malzemeleri, Balık marketi, Olta kamışları, Olta makinaları . %50 karbondur, fiyatı çok uygundur ve gerçekten sağlamdır. Başlangıç olarak sanıyorum Okuma Boxter makine ve bu kamış sana yeterli olacaktır. Ama Mert'in de dediği gibi, bölgendeki balıkçılardan değerli tüyolar alıp harekete geçmen yararına olacaktır

10. caveman

caveman Yeni Üye

Bende bugün bfx60 siparişi verdim. Şimdi önerildiğini görünce sevindim iyi tercih yapmışım. Yanına Beacon Teleskopik Kamış-2.70m aldım ama bir iki atmaya kırılır diye düşünüyorum :) İlk defa alacağım için fazla para harcamak istemedim.

Balığa giderken yanında el oltası da götürmeni tavsiye ederim. El oltasıyla tutması biraz daha zordur ama çok zevklidir. Hemde oldukça ucuza gelir.

11. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Sakın olta alma sonu gelmiyor. Eğer şansın varsa mayonla dahi balık tutabilirsin.

Önce ok dene, araştır bul, balık otu denen bitkilerin zehirini kullan. Bu zehir balıkları bayıltır su üstüne çıkarır. Elle toplarsın. Amazondan Papuaya kadar ve hatta ülkemizde de kullanılır.

Şimdi üzerime çullanacaklar çıkacak. Bu zehir bitkiselseldir diyerek şimdiden kendimi savunayım.

Evet şarlatanların ürettiği bitkisel ilaçlar alternatif tıp denen zırvalığın da başvurduğu yöntemlerdendir. İçlerinde işe yaradığı kanıtlanmış olanlar az da olasa vardır.

Fakat insanların kafasına öyle bir sokuşturulmuştur ki, bitkilerden elde edildiği için doğal kabul edilip zararı olmadığı sanılır. Yakın çağlara kadar her türlü zehirin bitkilerden üretildiği, tütünün kanserojen olduğu, doğal bir bileşik olan yılan ve böcek zehirleri bu kabullerinin yanlış olabileceğini onlara gösteremez.

Bu nedenle şarlatanlardan ve üstatlardan uzak durun. :D