Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bekir Balığı Av Teknikleri

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında C@feran tarafından paylaşıldı.

 1. C@feran

  C@feran Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Ankara
  [​IMG]

  Bekir balıklarının beslenme alışkanlıkları bölgesel olarak farklılıklar göstermektedir.En ideal yemi deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.Doğal yem her ne kadar cazip görünsede
  pazardan alacağınız hamsi balığının kafasını kestikten sonra, uzunlamasına ikiye bölüp bir parçasını iğneye takabilirsiniz.. Avlakta gümüş varsa bunun küçük boylarınıda iğneye takıp suyla buluşturmanız halinde verim dahada çok artacaktır. Genelde 2 li dip oltasına kurşundan sonra 15 cm aşağı sarkacak şekilde iğnenizi bağlarsanız (hırsız olta) bunun verimi çok iyi olur.Aman dikkat kamışınızı iyi sabitleyin ilk vuruşlar genelde siddetli olur.:)
  Vuruşları hissetmek ve avcılığı verimli hale getirmek için en fazla 0.25 lik misina iyi sonuç verir. Vuruşun hissedilmesi ile hemen olta çekilmemeli yemi tam olarak benimsemesi beklenmelidir. Kalın dudakları olan Bekir oturmuş iğneden kolayca kurtulamaz. Ancak tatlısuların en hareketli ve güçlü balıklarından biri olduğunu da unutmamak gerekir. Bir balık alındığında suda fazla hareket yaratmadan aynı bölgeye çalışılması ile av verimi devam edecektir. Mantarlı olta ile avlanıldığında ise kuytu ve sazlık durgunluklara yem mümkün olduğunca dibe yakın (hatta dibe oturtularak) olarak avlanılmalıdır. Nadirde olsa hareketli ve yapay yemlere de atladığı olur.

  Geçen senelerde yaptığımız bir avda dana ciğeri,
  ve Solucan kullanmıştık.Dana ciğerine anında tepki verip oltaya hemen saldırmıştı.

  Hamsi balığı ile aldığımız Bekir Balığı


  Dana ciğeri ile aldığımız Bekir Balığı
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.594
  Beğeniler:
  9.534
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel bilgiler ve avlar Cafer, senin ne kadar iyi avcı olduğunu eskiden bilirim :)

  Paylaşımlarını saklama diye söylüyordum, bak ne güzel konular gelmeye başladı ;)
   
 4. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Teşekkürler Cafer,hakikaten güzel bilgiler.Balıkesirde de bu balıktan epey yakalanıyor.Pikniğe dere kenarına gittiğimde mutlaka deneyeceğim.:)
   
 5. biu

  biu Aktif Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  20 Mart 2011
  Mesajlar:
  100
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Denizli,Aydın
  Bu balık için yasak zaman var mı?
   
 6. Cevat Göven

  Cevat Göven Aktif Üye

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  741
  Beğeniler:
  335
  Şehir:
  bursa
  sakarya osmaneli civarında eski yıllarda kıymalı hamurla çok güzel verim almıştık,birkeresinde de çay kaşığının sapını keserek arkasına taktığım üçlü iğneyle yaptığım kaşığı köprünün korkuluklarına bağlayıp akara bıraktım dönüş zamanı oltayı topladığımda ucunda yarım kiloluk balık vardı,ama zamanım bittiği için birdaha deneme fırsatım olmadı belki tesadüf belkide kaşığa geliyordur,bizde bu balığa imron diyorlar,daha sonra aralıklarla sakaryaya gittim ama hep baraj kapaklarının açıldığı zamana denk geldiğimden birşey yakalayamadım ve sakarya faslını dört yıl önce kapattım