Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beklenen Trofe Akya (13 Eylül 2011)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Bu aralar her ava çıkışım ayrı bir telaş. Gittikçe kısalan günlerin son ışıklarından faydalanmak için mesai biter bitmez soluğu teknede alıyorum. Tekneye atlayıp motoru çalıştırmamla, fora edip yola koyulmam ve sırtı takımlarını suya salmam en fazla 15 dakika alıyordur. Nihayet sırtı takımları da ayarlanınca telaş yerini heyecanlı bir bekleyişe bırakıyor.
    Bu mevsimde bir orta su(5-10mt) ve bir yüzey sırtısı ile yemlik yazılı orkinos (palamut) arıyorum. Bazen bu bekleyiş 1 saat bazen 3 saat kadar sürüyor. Olurda şansız bir palamut rapala x-rap'e kanarsa, onun için hazırladığım uzun olta takımına narince takıyor ve derhal suya atıyorum. Ön iğneyi burun deliklerinden geçiriyorum. Bu sayede balık istediği zaman ağzını açıp nefes alabiliyor. Arka iğneyi anal yüzgecinin başladığı yere teğelliyorum. Bu aşamada kanama olmaması lazım. Eğer kanama olursa palamut fazla dayanmayacaktır. Özellikle palamut çok fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Eğer iğneyi alt ve üst çenesini kilitleyecek şekilde takarsanız ilk 5 dakika içinde boğularak ölüyor. Bu hızlı balıklar diğer balıkların aksine düşük süratli seyirlerde fazla yaşamıyorlar. Nedenini tam olarak bilmiyorum ama yem olarak palamut kullanıyosanız mutlaka en az 2 mil hız yapın. Sanırım strese giren balık düzgün nefes almıyor. Siz hızlı gidince ağzından giren basınçlı su yüzgeçlerinden geçerek zorla suni tenefüs yaptırıyor. Balığı bu şekilde 10 dakika kadar rehabilite ettikten sonra canlanıp koşturmaya başladığını göreceksiniz. İşte av o zaman başlıyor!
    Ben bu mevsimde derinliğin 5 ila 10mt olduğu kıyı şeridini tercih ediyorum. Özellikle burunlar ve kayalık kıyı şeridi. Bu kadar sığ ve berrak suda kendinden geçmiş baygın bir yem ile akyayı kıskandırmak çok zor oluyor. Olmaz demiyorum ama ihtimal azalıyor. Onun için canlı yemin dirayeti çok önemli.
    Canlı yem sırtısı konusunda çok başarılı değilim. Bunun iki nedeni var. Birincisi canlı yemi yakalamak ve yaşattmak. İkincisi yakalanan balığı kaçırmamak. Raporlarımda pek bahsetmesemde bu sezon kaçırdığım balıkarın hepsi beni ağlattı diyebilirim. 30kg çekerli misinaları patlatabilmeleri inanılmaz.

Bugün de aynı telaşla denize açıldım. Heyecanıma küçük bir yazılı orkinos cevap verdi. Onunla başladığımız gezimiz bu güzelle bitti. Akyayı 5mt kadar derinlikte yakaladığımdan inanılmaz güzel bir mücadele verdi. Takriben 20 dakika kadar sürdü. Bildiği bütün taşlara misinamı sürtmeye çalıştı ama o taşları bende bildiğimdem buna izin vermedim. Şu kafa kameralarından olsaydı da balığı tekne ile kovalayışımı görseydiniz. Hantal piyade tekneme alışmış olmam ile merayı tanımış olmam birleşince akyanın başına tam bir bela oldum. Balığı güverteye alınca hasretle baktım. Beklenen trofe bu olmalı diye düşündüm. Daha büyüklerinde gözüm yok bu bana yeter. Fotoğrafları çekince tam yol dönüşe. Tam yol deyince bir şey sanmayım; ya 5 ya 6 mildir. Ama olsun. Pancar motor hiç aksatmadığı temposuyla ritim vermeye baçlayınca repartuarıma nereden girdiğini bilmediğim şarkıları ezbere söylemeye başladım. Hiç tarzım olmayan bu şarkıları hangi ara ezberlediğimi ben bile bilemedim.

Hepimize rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Çok güzel av olmuş eminim daha güzelleri de gelecek herdaim rastgelsin Akın abi:)

4. ryetik

ryetik Aktif Üye

Tebrik ederim Akin Kaptan , size yakisan bir av ve anlatim olmus. Trofelerin devamini bekliyoruz :)

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

İşte budur.
    Sabırsa sabır,azimse azim, teknikse teknik.
    Tebrikler Akın kaptan,sonunda Allah gönlüne göre verdi.
    Daha büyükleri oltanı ziyaret etsin inşallah.

6. şileli

şileli Aktif Üye

Tebrikler Kaptan, ama seni kesmez bu güzel :)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Şu lafa bayıldım
    Herzaman rastgelsin

8. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Tebrikler Akın Kaptan.
    "Şarkı söyleten akya" nız da çok yakışıklı.
    Bilgi ve tecrübeler için ayrıca teşekkürler.
    Rastgele...

9. evren davut

evren davut Aktif Üye

tebrikler harika bir av.

10. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

Dahası rast gele kaptanım serii olur inşallah :)

11. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Her avını zevkle takip ediyorum, senin çok güzel balıklar yakaladığına şahit oluyoruz,:harika: her avında ustalık kokuyor,:harika:
    Tebrikler Akın kaptan ama bundan sonra Akın usta.:):):)