Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beklenmedik ip kopması

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında levent31 tarafından paylaşıldı.

1. levent31

levent31 Aktif Üye

Ocak ayında almış olduğum berkley whiplash pro 012 ipim orta yerinden patladı.

İlgiç olan ipin ucundan değil de ortadan patlamış olması.
    Normalde spin için kullandığım takımı, surf takımlarım evde kaldığı için beklemeli surf avında kullandım oltayı bayağı bir ileri attım, balık vurdu tasmayı vurur vurmaz ip 3-4 metre önümden kopuverdi. 50-60 metre ipim boşa gitti(aslında aklıma gelseydi ipi bulur çekerdim ama moral bozukluğu ve şaşkınlıkla aklıma gelmedi üstelik ucunda balık vardı muhtelemen :). )

Bilen arkadaşların konu ile ilgili yorumlarını merak ediyorum.Attığım yer kumluk idi bu arada.

Benim şüphelendiğim konular.
    1) Tuzlu suyun ipi deforme etmesi.
    2) Kamışın ucuna taktığım metal zilin ipe sürtünerek ipi yaralaması.
    3) Defolu ürün.
    4)???

Kopan yerin bugüne kadar deniye girdiğini zannetmiyorum. Çünkü nispeten ağır bir kurşunla bir hayli uzağa fırlattım kamışı.Ama ipin ıslanan kısmı makarada o kısmı ıslatmış olabilir.

Şimdiden teşekkür ederim.
    Bir de ip tavsiyelerinizi beklerim malum yeni ip alacağım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

4. İpin orta yerinden, suda bir ilişkene değmesi ve tasmayı atınca kesilmesi.

cengiz coşkun bunu beğendi.
  4. levent31

levent31 Aktif Üye

ip ortadan gitti ama yarısı makarada kalmıştı zaten. Yani kopan yer kıyıya yakındı
    muhtemelen suyun içinde bile değildi(muhtemelen diyorum çünkü gece avıydı göremedim ama kopan kısım kupkuru idi). Çünkü tasmayı vurduktan sonra olta hafifleyince(koptuğunu göremedim gece olduğu için) kamışı tekrar yasladım yerine; makara ile güya boşluğunu alayım derken bir baktım hamur gibi geliyor :)) vay bee balık takımı götürdü demek ki deyip sarmamla birlikte 4-5 tur sonra ip elimde.
    Kesilen kısım ıslak değildi, kayaya takılmadı bundan eminim.

5. mizan

mizan Aktif Üye

Bende ip misina kullanıyorum. Gece beklemeli avda malesef diğer oltalar gergin bi şekilde benim ip misinanın ustüne binip basınç uygulayıp bende tasmalayınca bu iş başıma geldi. İp ince kalınlıkta ise gece yemli avda mono misina gibi sürtünmeye malesef dayanmıyor. Eger makinenizin yedek kafası varsa bu kafaya normal mono misina sarıp yemli beklemeli ava öyle gidin bence.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Kamışın fincanlarını gözden geçirin ozaman. Ufak bir çatlak olabilir.
    İpin defolu olması en son ihtimal bence. Zira 0,12 whiplash kolay kolay kopacak bir örgü değildir.

7. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bu hafta Başar isminde arkadaşın yeni aldığı 0.10 Berkley ipini makineye sararken 100. metrelerde büküm hatası olduğunu gördüm.

İpi makine bir kamış üzerindeyken, elimdeki bir bezin içinde hafif sıkarak makineye sarıyorduk. Kumaş dokunacak ipliklerde dahi şu an makineler büküm hatalarını algılayıp durur. Bu nasıl iş anlamadım.

Bunların da çakması olabilir belki. Polonya'da kaliteli olduğunu bildiğimiz ipler çok ucuz.

daykosi bunu beğendi.
  8. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

0.2 Berkley'i tek darbede koparabiliyorum. Hem de elime sararak.
    Sadece Berkley değil hepsini, Power Pro, Sufix, Varivas vs

Şahidim İnce Çizgide çalışıyor Hasan.:D
    Kullandığı ve bana çok övdüğü 8 kat 0.16 ipi raftan alıp makarasından ucunu biraz açıp koparınca :eek: yaptı.
    Sonra kopmuş kısacık parçayı da koparınca:eek::eek::eek: oldu.

Timsah, daykosi, lufermania ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. levent31

levent31 Aktif Üye

0.12 berkley bu şekilde kesilmemesi lazım. Sanırım taktığım zilin metal kısmı sürttü ipe, ip yaralantı....

10. cengiz coşkun

cengiz coşkun Üye

Anlattıklarından sonra kas gücün karşısında ben:eek::eek::eek::eek::eek:oldum

agartan bunu beğendi.
  11. masterspin

masterspin Üye

Örgü misinalar normalde çok dayanıklı olmasına rağmen,kuş gözü düğümü olmuş ise bu düğümden monoflamente göre çok kolay kopuyor,gece düğüm olmuş ve siz bunu farkedememiş olabilirsiniz.