Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ben levreği özlemişim, levrek de beni.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında burc tarafından paylaşıldı.

1. burc

burc Üye

Sevgili Arkadaşlarım,

İşlerimin aşırı yoğunluğu nedeniyle uzunca bir zamandır Saros’a gitme imkanı bulamadım.
    Ekip dağılmış, ağabeyim Burak Karadeniz Kuşadası’nda, oradaki dostlarla balığa çıkıyor, diğer ağabeyim Cahit Acun Ayvalık, Sivrice, Gökçeada gezmekte ve gittiği yerlerden çeşit çeşit balık haberi vermekte. Bense İstanbul’da boğucu sıcak ve işlerle boğuşuyorum.

Can dostum Suat Ağabeyle ofiste oturuyoruz, ben bizim üçlünün maceralarını anlatıyorum, o da bana kendi balık maceralarını.
    - Suat abi kalk Saros’a gidiyoruz
    - Hayırdır kardeşim ne oldu durup dururken şimdi.
    - Yok abi ben dayanamıyorum, bana yardım et gidip şu tekneyi İstanbul’a getirelim. Hiç değilse vakit buldukça burada balığa çıkarız.
    Ben çılgın, Suat ağabey benden çılgın. 4 Saat sonra Saros’da bulduk kendimizi. O gece Ali kaptandan aldığımız iri barbunlarla nefis bir ziyafet çektik kendimize. Sabah erkenden teknemizi römorka alarak yola koyulduk. 6 saatlik yorucu bir yolculuk sonrası nihayet teknemiz İstanbul sularında yüzmekteydi.

Bir hafta sonra:
    - Serdar yarın hava nasıl baktın mı?
    - Baktım abi 3-5 Poyraz, Yağmur Yok.
    - İyi, yap bakalım bir ince takım, yarın siftah yapalım.
    - Tamamdır abi sen merak etme.
    - Yüksel sen de geliyorsun değil mi?
    - Yok abi malum oruç…
    - Sonra pişman olursun ama.
    - Yok abi siz gidin Ramazan’dan sonra inşallah.
    Serdar ve Yüksel benim elemanlar. İkisi de Üsküdar’ın gedikli balıkçılarından. İkisi de oltanın en iyisini yapar, balığın kralını tutar.
    Ramazan nedeniyle tayfalardan birini alamadık, inşallah Suat ağabey yan çizmez diyerek sarıldım telefona.
    - Abi yarın sabah balığa çıkıyoruz, var mısın?
    - Ne demek var mısın, saatini söyle.
    - Abi çok erken çıkıyoruz ama…
    - Kardeşim sen saatini söyle, kaçta teknede olacağız.
    Ertesi sabah saat dörtte Serdar’la buluştuk. Yarım saat sonra limana vardığımızda Suat ağabeyin bizi teknede beklediğini gördük.
    - Eyvah Serdar fırça var.
    - Sorma abi yandık.
    - Nerede kaldınız gençler, yarım saattir bekliyorum.
    - Abi 4,30 dememiş miydik?
    - Sizden balıkçı malıkçı olmaz, genç olacaksınız bi de, tekneye erken geleceksin kardeşim.
    Yol boyunca devam eden geç kaldınız fırçası, meraya vardığımızda yerini yem yakalama telaşına bırakmıştı nihayet. Merada levrek olduğunu ve canlı mezgit yediğini biliyoruz. Birkaç yer değişikliğinden sonra mezgit merasını bulduk. Aşağısı kaynıyor. Serdar bir çırpıda 15-20 adet mezgiti livara atıverdi. Gün yavaştan ağırmaya başlamıştı, levrek için en verimli saatler. Hiç vakit kaybetmeden iki oltayı da yemleyip gezmeye başladık. Takım olarak tek iğneli uzun olta kullanıyoruz.
    Mezgit balığı yem olarak çok dayanıklı bir balık olmadığı için çok yavaş gezmemiz gerekiyor. Bu nedenle motoru boş dolu yaparak kürek hızında gidiyoruz.
    - Abi aldım balığı.
    - Aman Serdar dikkatli çek, ilk balığı kaçırmayalım.
    - Abi levrek değil bu, hiç direnç göstermiyor.
    - Suat abi göründü, kırlangıç bu, yapış kepçeye, iri balık…
    - Merak etme koçum, livarda bil onu.
    Gerçekten de öyle oldu usta bir kepçe hamlesi ile alıverdi balığı Suat ağabey.
    Çok uzun zamandır İstanbul’da bu boy kırlangıç görmedim. Bu çok iyi bir gelişme ve Marmara’nın temizlendiğine delalet. Serdarı ve Suat ağabeyi tebrik ettikten sonra oltalarımızı taze yemle yemleyerek yeniden dolaşmaya başladık. Aradan 10-15 dakika geçmişti ki
    - Serdar, aldım, levrek bu !
    - Tamam abi dönüyorum senin üzerine
    - Suat abi sen kepçelersin yine
    - Kaptım bile kepçeyi merak etme sen
    - Su üstü yaptı, Serdar boşa al
    - Geldi, vur abi kepçeyi
    - Heyt be özlemişim bu manzarayı
    - Nasıl kepçeledim ama
    - Abi sen olmasan alamazdık zaten
    - Hadi be git başkasına sar
    - Yok abi sen teknenin baş kepçecisisin artık
    - Atarım denize bak !
    - Atarsın komutanım ...

Mideye sert bir kroşe, 1300 gr Levrek, 1200gr Kırlangıç ile son bulan bir balık avı macerası.

Suat ağabey, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yetiştirdiği en değerli Deniz Subaylarından biridir. Saros’da kanunsuz balık avcılığı yapanlarla savaşımda bana çok destek vermiştir. Bizzat Sahil Güvenlik Komutanlığı ile görüşerek sorunlarımız iletmiş ve takipçisi olmuştur. Bu vesileyle, kendisine yardım ve desteği için, hepimiz adına sonsuz teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ArateuS

ArateuS Aktif Üye

Burç abicim:) öncelikler ekibi tebrik ederim , uzun zamandır görmediğimiz raporlarına yavaş yavaş başlamanı bekliyoruz artık :)

Sevgi ve saygılar

4. BURCU

BURCU Burcu'nun Oltası

tebrikler,cok güzel bir anlatım.

5. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

her satırını yavaş yavaş okudum. tadını çıkara çıkara, okumak bile ne keyifli. ama sonunda bir de resimleri görebilseydik... anlatım için teşekkürler...

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Burç
    Herkes Saros'a tekne götürsem de levrek avlasam diye düşünürken Saros'tan tekneyi getirip İstanbul'da levrek avlamak müthiş bir şey olmuş.
    Şu andan itibaren onlarca sevdalı kıpır kıpır olacak ve acaba ne yapsam da ben de yakalasam diye düşünecek, hatta peşine düşecek.. :)
    Her zaman rastgelsin

7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Burç Ağabey çok güzel anlatım av da bereketli keyifle okudum ellerine sağlık:)

8. lüferoski

lüferoski Aktif Üye

abi sen supersin özlemişim raporunu çok guzel bir av olmuş rapor avdanda güzel tebrikler bu arada saçlar uzamış oda yakışmış rasgele abicim.

9. çinekolog

çinekolog Aktif Üye

Tebrikler Burç abi güzel balıklar

10. umooth

umooth Aktif Üye

tebrikler, sanırım o gün merada karşılaştık.. ben canlı gümüş denedim alamadım demek mezgit istiyormuş :)

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

burç abi tebrikler mezgit le levrek avını ilk defa duymuş oldum bu canı hazır mezgiti neresinden takıyorsunuz ki canlı kalıyor abi asıl ustalık burda sanırım :D daha iyileri rast gele diyelim