Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Benim hobim ise deneme yazmak:)

Konu, 'Hobiler' kısmında onder tarafından paylaşıldı.

1. onder

onder Aktif Üye

BANA GÖRE BALIK TUTMAK

Balık tutmak nedir? Bu sorunun cevabı çoğu insan tarafından, boş vakitlerini değerlendirmek, tatil günlerinde evde oturmaktan sıkılınca oltasını alıp deniz kenarında oturmak, belki ucuza!? et yemenin bir yöntemi olarak görünebilir.
    Evet belki bir yere kadar benim için de bu geçerli. Ama bana göre asıl balık tutmak; oltalarını alıp soluğu deniz kıyısında almak değil, oltalarımı denize atıp, doğayı, yoldan gelip geçenleri ve ayağımın dibine kadar gelen dalgaları izlemektir. Deniz kıyısına indiğimde çoğu zaman beklemeli av yaparım. Çünkü gelen balık miktarı az, etrafı izleme olanağının fazla olduğu bir av türüdür. Orada, şamandıramı izlerken zaman durur benim için. Kimi zaman yosunlara dalarım, kimi zaman ekmek kavgası peşinde insanlar gibi koşuşan martıları. Martı demişken, bu kuşları çok benzetirim ben bize. Onlar da kalabalık, gürültücü, keşmekeş ve çıkar peşinde koşan canlılar. Kimi zaman birbirinin ekmeğini çalar, kimi zaman bir parça ekmek için kavga eder, zaman zaman da toplanıp dedikodu ederler. Çoğu zaman da çöpten toplarlar yemeklerini, oltadaki yeme atlarlar iğne olduğunu göre göre. Açlık işte.
    Haklarını helal etsinler, 2-3 tane midye çıkartıp, oltamın ucuna takarken, bazen özellikle zayıf takarım ki, balık yemi alsın da sayemde karınını doyursun diye. Eğer evde bayat ekmek varsa oradaki kefaller ve Martılar bayram etti demektir. Onların o üşüşmesi; hele ki kefallerin kuyruk ve kafa darbeleriyle parçalayıp yiyişleri ayrı bir haz verir izlemesini bilenlere.
    Kimi zaman balık meraklısı olan, ama o gün gezmeye gelmiş insanlarla sohbet etmektir benim için balık tutmak. Onların hayatından bir kesit öğrenip, kimi zaman da onların dertlerini dinlemektir. Genelde benzer tipler gelir o şekilde, ya işsizdir iş arar, emeklidir can sıkıntısından inmiştir sahile veya izinlidir gezinmeye inmiştir. Genelde rastgele diye başlar muhabbet sürer gider öyle.
    Çoğu zaman yanımda bir termos çay ve mangalım da olur. Dumanıyla demlenip, kokusuyla mest olurum kömür ve pişen et kokularının. Bu kere de kediler bayram eder kemik parçalarıyla, bir de yiyemeyip bıraktığım etlerle.
    Balık tutmak benim için zevktir, doğayı dinlemektir. Gelen bir iki balığı konuk edip geri yollamak, yoldan geçeni misafir etmektir soframa allah ne verdiyse. Olta takımlarımı paylaşıp, kaybolan insanlığımı tekrar hatırlamaktır. Dalga sesleriyle, kuş cıvıltıları ve yoldan geçen sevgilileri görüp hayatın ne kadar güzel, doğanın ne kadar büyük nimet olduğunu anlamaktır benim için balık tutmak.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BURCU

BURCU Burcu'nun Oltası

termos çay ve mangalım da olur. Dumanıyla demlenip, kokusuyla mest olurum kömür ve pişen et kokularının

yazı cok güzel tebrikler,özellikle mangalın yanında termos çay olupta rakı olmaması güzel,buda balıgı spor olarak görmek bence rakı mezesi değil!.Emin olun yazınızı değerlendireceğim,tekrar teşekkürler

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Önder güzel yazı kalemine sağlık :)

Zaman zaman rakıda olacak, dost sohbetleride lazım :)

5. onder

onder Aktif Üye

Rica ederim ne demek güle güle istediğiniz gibi kullanın. Ben başlangıç konuşması olarak kullanılabilir diye düşündüğüm için vermek istedim. Ayrıca bu daha başlangıç seviyelerimdi benim. Şimdi bir rapor üzerinde çalışıyorum ön hazırlığı bitti sadece tutmaya gittiğim günkü ayrıntılar ve fotoğraflar kaldı. Eylülde yayınlarım inşallah. Bir de o zaman görün kalemimdeki farkı:D.
    Teşekkür ederim abi. Hava karardıktan sonra olur tabi abi. Hele ki yanında muhabbetiniz varsa tamam başka bir şeye gerek yok.

6. Tolga

Tolga Aktif Üye

Beklenen yazının ilki ve güzeli geldi bakalım. Devamını bekliyoruz Önder.

Eline, kalemine yada klavyene mi sağlık demek lazım? :)

Her şekilde emeğine sağlık diyeyim.

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Önder,
    Güzel bir yazı. Sadece balıkçılık değil tabii bu duyguları veren şey.
    Doğayı sevmek asıl olan. Doğayı sevdiğimiz için de sevgilimizin yanında vaktin de nasıl geçtiği anlaşılmıyor, alınan haz artıyor.
    Eğer amaç sadece yemek olsaydı satın almak mutlaka çok daha ucuz olurdu birçoğumuz için.

8. oktay16

oktay16 Moderatör

Önder çok başarılı bir yazı olmuş çok beğendim, kalemine sağlık....

Rakı olsunda herkezin çenesi açılır abi :D:D

9. hunter

hunter Daimi Üye

Kardeşim benim,
    Bilirim ben senin nasıl bir kalemin ve ele alışın var,çok beğeniyorum,duyguların çok iyi,anlatımın çok güzel,sadece minik bir öneri yapıyım dizilimlerini,ve yazıları otutturmasını yaparkende biraz daha yerinde oturt. :) (bir araya geldiğimizde anlatırım)

Bu yazını hatırlıyorum,daha öncede okumuş ve beğenmiştim,nice yazılarını bekliyoruz kardeşim,hatta sevgili Hamdi sana birde köşe hazırlar,kimbilir. :)

10. onder

onder Aktif Üye

Teşekkür edrim:). Facebook'da yayınlamıştım bu yazımı. Bende ekli olanlar bütün yazılarıma notlarım kımından ulaşabilir. Eeee daha ben de karar veremedim kalem mi klavyemi ama her şekilde teşekkür ederim:)
    Şeref abi inan çok haklısın. Doğayı sevmesem ve gözlemlemesem detayları bu kadar güzel yakalayamazdım herhalde. Dediğin gibi eğer yiyecek için balık tutmaya çalışıyorsa bir kişi yanlış yapıyor. Çünkü alıp yemek daha ucuza ki bir makinaya eski model bir araba parası yatırıyor kimimiz.

Çok teşekkür ederim Oktay. Ayrıca sesler de güzelleşiyor:D:D:D.
    Övgülerin için çok teşekkür ederim Mustafa abi. Foruma yazınca paragraflarım düzgün bile olsa böyle çıkıyor nedense düzeltemedim bir türlü bunu. Normalde word üzerinden yazıp kopyala yapıştır yapıyorum orada oluyor burada olmuyor. Karşılaşınca konuşuruz:).

11. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Önder merhaba..
    Güzel dile getirmişsin rehber olmuşsun balık ve deniz aşıklarına..
    Devamınıda beklerim..
    selamlar..