Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Berkley misinaların çeker değerlerinde tuhaflık...

Konu, 'Misinalar ve Çeşitleriyle Özelliklerine Genel Bakış' kısmında Çağatay Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar.

Sizin de dikkatinizi çektimi bilmem ama berkley marka misinaların çeker değerlerinde bir gariplik gördüm.

Berkley'in kendi sitesinde yazan değerler ile ülkemize ithal edilen berkley misinaların üzerinde yazan değerler birbirinden farklı. Bizim satıcılarda ya da ithalatçılarda sorun olduğunu sanmıyorum. Keza aynı farklılık berkley'in avrupa internet sayfasında da mevcut. Amerika'da üretilen bu misinalar Avrupa kıtasına geldikleri zaman adeta güçlerine güç katıyorlar. :)

Diğerlerini karşılaştırmadım ama bu durum, flourocarbon misinalarda da, fused misinalarda da aynı.

Örnek vereyim. Yerel mağazadan aldığım, berkley %100 FC trilene modeli. Makaraya yapıştırılan etiketinde 0.21 mm - 5,2 kg yazıyor ki aşağı yukarı 11 Lb.ye denk gelir.

Aynı değer, berkley-fishing.de (almanya) sitesinde de belirtilmiş. Aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.
    Berkley - SCHNUR - FLUOROCARBON - TRILENE FLUOROCARBON - TRILENE FLUOROCARBON TRANSPARENT

Aynı modele ait bilgilere, berkley'in ana sitesinden bakıyoruz. Ürün gamında bir kere 11 lb. çeker değerli ürün yok. Ona en yakın 12 lb. (pound olarak yazıyor ikisi aynı şey) misinanın kalınlık bilgisine bakıyoruz, mm. değil inch değerinden verilmiş, 0.013 inch. 1 inch, 25,4 mm. olduğuna göre birimi çevirelim, 0,33 mm. yapar. Küsuratları göz önüne almazsak, 11-12 libre yani 5-5,5 kilo arası çekeri olan misinanın çapının 0,33 mm. olması gerekiyor. Halbuki yukarıda dediğim gibi ülkemize ithal edilen ürünlerde aynı değere 0.21 mm çapında misina denk geliyor. Buradan inceleyebilirsiniz. Fluorocarbon | Berkley Fishing

Aynı durum, fused modellerinde de var. Fire Line Crystal fused modele bakıyorsunuz ki bugün bizzat mağazada inceledim, incecik saç kılı gibi misina, 0,06 mm kalınlığa karşılık çeker değeri 4,4 kg. olarak belirtilmiş etikette. Onların kullandığı birime göre aşağı yukarı 10 librelik bir misina anlayacağınız. Şimdi berkley'in kendi sitesine bakalım, bu çeker değere en yakın misinanın çap kalınlığı karşılığında 0,20 mm değeri var. Bu bilgiler de burada. Superline | Berkley Fishing

Hangisine inanalım şimdi biz. :confused:

Var mıdır bu durumun mantıklı izahı.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ambrosia

ambrosia Aktif Üye

Berkleyin İp misinalarında kalınlıklarında yanlışlıklar var. 20 LB çekerli 0.06 mm olarak satılan ürün aslında mm değil inchdir. 0.06 inch = 0.1524 mm. Bu tür ürünleri büyüteç altında incelediğimi, kıyasladığımı da varsayarsak, Power pro 10 LB 0.06" lik ip ile Berkleyin Wiplash 0,06 mm si aynı kalınlıktadır.

Berkley in FC modelleri de kendi içlerinde çok çeşitli. En güzeli kullanıcı olarak deneme yanılma yönetemi ile olaya hakim olmaya çalışıyorum bende.

Çekeri de 20 LB değil sanırım en fazla 5 kg.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Aralık 2011
  4. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

İp misinalardaki inch/mm olayını ben de fark etmiştim. Artık karışıklık mı, yanlışlık mı, pazarlama stratejisi mi bilemiyorum. Sanırım benzer bir durum FC lerde de var. Aslında gerçekten kaliteli bir misina markasıdır. Kanımca böyle "karışıklıklara" gerek yok.

5. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Naylon misinaları bilemem ama örgülerde amerikan pazarı için üretilenler üzerlerinde yazandan daha fazla yüke rahatlıkla dayanıyor.