Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Berlam ( Bakalyaro ) Balığı

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

 1. nuri deniz

  nuri deniz Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2012
  Mesajlar:
  462
  Beğeniler:
  28
  [​IMG]
  Denizlerimizde, Karadeniz'de seyrek olarak bulunan ve bilhassa, Marmara, Ege ve Akdeniz'de yaygın olarak avlanan, 350 kulaca kadar derinliklerde yaşayabildiği gibi, denizlerin ılık bölgelerindeki orta sularında da yaşayabilen derin deniz
  balıklarındandır. Kışın ve ilkbahar aylarında büyük miktardaki berlam balıkları derin sularda yaşarlar.

  Çaça, Hamsi ,istavrit,uskumru ve benzeri küçük balıklarla beslenirler. En çok 90 cm. boy uzunluğuna ve 8 - 10 kilo ağırlığa erişebilmektedirler.

  Üremelerini, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında kıyılara yakın yerlerde yaparlar. Bir dişi mevsim boyunca 400.000 ile 1.500.000 arasında yumurta bırakabilir. Etinin Mezgit gibi lezzetli , beyaz ve kaliteli olması nedeniyle yüksek ekonomik değeri vardır.. Taze olarak her mevsimde avlanmaktadırlar.
  Tavası, haşlaması ve buğulaması yapılmasına rağmen , en lezzetli olan şekli bol domates ve soğanlı yapılan buğulamasıdır. En lezzetli zamanı Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır.
  Olta ile avlandığı gibi trol ağları ve fanyalı uzatma ağları ile de avlanmaktadırlar.
  Latince adı, Merluccius - Merluccius'tur.

  Ticari amaçlı su ürünlerinin 1380 sayılı kanununun 17.maddesine göre avlanması gereken minimum boy uzunluğu 25 cm'dir. Bu uzunluğun altında avlanılması yasak olup, 5326 sayılı yasanın 17.maddesinin 7.bendinde de belirtildiği gibi büyük miktarda idari para cezası hükmü getirilmiştir.kyn:nurideniz
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. avcihan

  avcihan Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  423
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Çanakkale
  Nuri bey güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.Geçen sene kasım ayında
  mercana diye niyetlenip çıktığımız bir avda yakaladık bunlardan 14-15 tane kadar gerçekten kar gibi tertemiz eti var ve çok lezzetli.Ayrıca halk arasında tavuk balığı diye adlandırılıyor.