Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beyaz Kış'ın Sarı Güzeli '' Sarıkuyruk''

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Latif Uğurluçimen tarafından paylaşıldı.

1. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Üzerinden çok zaman geçmiş gibi geldi olta atmayalı, deniz ile buluşmayalı. Neredeyse iki aya yakın Güneş yüzünü göstermiyor. Hafta arası bazı günler bir günlüğüne hava mükemmel oluyor işte diyorum galiba düzeliyor ama yok, ya akşamına ya ertesi güne bozuyor. İlkokul zamanlarında sınıftan dışarı güzel havaya bakar iç geçirirdim hafta sonuna yağmur yağar evin içinde top oynardık. Vallahi öyle olduk.

21 Ocak cumartesi günü hava güzel gösteriyordu toplanıp gittik 5 adet lüfer yakaladık onu daha sonra yazacağım, bu hafta iki günlüğüne gittim. Hava çok soğuk, deniz çok güzel değil ve bulanıktı Kuzeyden esen rüzgâr denizi geriye çarşaf gibi germesi gerekirken açıkta fırtına olduğunu belli eden dalgalar yükselerek geliyordu. Bu olay pek sık olmaz buralarda solağan derler, dip dalgası oluşturur. Dip dalgası denizin içinde bulanıklık yapar, dibi karıştırdığı için o bölgede olan küçükten büyüğe hiçbir canlı tutunamaz. Av kısır olur vesselam. Pazar sabahı peş peşe gelen dalgaların arasında bir boşluk yakalayıp açılmıştık, Bütün taşlara baktık, kıyı şeridini taradık, yok. Balık almayı başardığımız bütün meraları ve bütün voblerleri denedik, yok. Martılar geziniyor fakat avlanmıyorlar, onlar da kılavuzluk etmiyor. Bazen sürütme yapıyoruz bazen kıyı şeridine yaklaşıp at çek ama nafile. Galiba dedim, ‘’buz gibi deniz havasının tadını çıkarıp döneceksin,’’ bu gün bu denizde kısmetim yok. Geçen hafta ilk kez denediğim ve lüfer yakaladığım 58 gr ağırlığında 16 cm. uzunluğunda kendi yaptığım poper tarzında ki vobleri Balzer diabolo 25-75 atarlı kamışıma taktım. Bir gün evvel yani dün de bir lüferi bu vobler ile kandırmıştım son zamanlarda gözdem olmuştu. Bot kullanmama rağmen sağa sola atışlar yaparak kıyı şeridini tekrar taramaya başladık. Bir yandan konuşuyordum. ‘’ Eskiden buralar da sarıkuyruklar tombik ve yazılı orkinos sürülerini kıstırır, az ilerde ki koy içinde üç metre derinde uzun bir taş var orada çomak (gagalı sardalye) balığını kovalar onlarda su üstünde sekerek kaçar. O yüzden bu poper tarzı sahteler buralarda iş yapar.’’ Ama yapmıyordu; kıyıdan koyu dikine keserek uzaklaşmaya/açılmaya başladım, koyun ağzını henüz geçmiştim, rüzgârı arkama aldığımdan ve voblerinde 58 gr. olmasından uzak atışlar yaparak bir yandan sürüterek ilerliyordum. 18-20 mt. Derinliğin olduğunu tahmin ettiğim yerde derin dalabilen vobler ile değiştirmek için oltaları toplayıp durdum. Ekmek arası bir şeyler ve bir fincan çayı hak etmiştik. Kahvaltımı yaparken sürüklenmiş açıktan gelen dalga ile kıyıdan esen rüzgârın sanki kesiştiği bir yer varmış gibi duran, bir yanı düz bir yanı kırçıllı hat üzerine sürüklenmiştik. Sürütmeye geçmeden bulunduğum yerde biraz at çek yapayım dedim. Uzun atışların kolumda derman bırakmadığı artık yeter dediğim bir sırada voblerin peşine sanki bir hamle oldu gibime geldi, sarmaya ve aksiyonu daha net vermeye çalışarak dikkat kesildim. Evet, peşinde ve çok istekliydi ilk hamlede aldı. İğneler 0/2 no 6X WMC, olta ipi 0,20, kamış diabolo makine helicon 500G kendisini kanıtlamış takımdı ama dakika tuttum mücadelem kırk üç dakika sürdü. Onlarca defa makineden ip aldı her defasında geri sarsam da aramızdaki mesafeyi korudu ve son ana kadar kendisini asla göstermedi.

Klasik sarıkuyruk davranışıydı bende ona yakışan mücadeleyi acele etmeyerek sonlandırdım. Kırk üç dakika sonra kucağımda 110 cm. lik güzelle objektife gülümsüyordum.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Şubat 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. salihzade_61

salihzade_61 Yeni Üye

Bravo, harika av olmuş,,

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

Direncin krıldığı bir anda gelen sürpriz avlar başka bir keyif verir.
    Bu keyif 3çeyrek zaman diliminde her anı keyif ve heyecan ile yaşanmış.
    Tebrikler Latif,çok güzel bir av olmuş.

5. sedatt

sedatt Aktif Üye

çok güzel bir balık tebrikler.

6. olmeca

olmeca Üye

Abi tebrikler sabrın ve harika balık için!!

7. İsak

İsak Aktif Üye

Tebrikler, nefis av olmus.

8. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

:eek: Harika av, süper balık.. tebrikler Latif bey

9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

latif abi eline emeğine sağlık çok güzel bir av ve anlatım not alacak çok tüyo var sağolun varolun trofe de sahiden taktire şayan yeminizde od erinlikte popper ler ancak maziden kalan bir tecrübeyle kullanılırdı ya sizde bu tecrübeye sahipmişsiniz :) sizin bu kıyı anlatımlarınızdan çok şey öğreniyorum sahiden kayığıma yakınlaşmakta olduğum şu günlerde çok faydalı bilgiler bana :D teşekkürler

10. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

Tebrik ederim Latif abi çok güzel bir av olmuş, heleki kendi yaptığın el emeği sahtenle yakalanması ayrıca güzel olmuş.

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Latif
    Harika bir sarıkuyruk umutsuz bir anda imdadına yetişmiş. :)
    İlk vuruştan sonraki kısım ise tamamen ustalıkla ilgili. Balık ta 43 dakikalık mücadeleyi fazlasıyla hakeden bir balık.
    O koca popperi görünce aklıma ilk gelen şey bu devasa şeylerde bizim sularda kullanılılabiliyor demekki diye düşünmek oldu.
    Alışveriş işlerine başladığım ilk zamanlarda bu boylardan edinmiştim ama avlaklarımda bir sonuca ulaşamadığım için iğnelerini söküp kızıma oyuncak olarak verdim. :D
    Her zaman rastgelsin