Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beyaz Lagos (18 Ekim)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Kuzeyin soğukları buralara ancak geldi. Oysa biz böyle iyiydik. Gelmeseydide olurdu hani. "Neyse! Madem ki geldi, bakalım ne getirdi?" diye açıldım bugün. Ege'nin özelliğidir, ne zaman kuzeyli rüzgar olsa deniz berraklaşır, temizlenir. Berrak ve açık maviyi ifade etmek için kullanılan bir tabir vardır "cam göbeği" diye, aynen öyle. Uzaktan bakınca sanki yokmuş gibiydi.
    Ani gelen soğuk yemlik küçük balıkların kulağına kar suyu kaçırmıştı. Haftasonu kıyılarda oynaşan gümüş ve kefallerden eser yoktu. Kıtlık başlamıştı. Beğenmedikleri zoklarımı dişleyecekleri zaman gittikçe yakınlaştı diye düşündüm. Halatları fora edip beni bile kandıran rapalayı nasıl suya saldığımı bilemedim. Çok geçmeden lokum balığı aklıma geleni yaptı. Onun gelişi ile takımı hemen değiştirip hırsızlı ve alttan kurşun yapıştırılmış klavuz iğneli uzun olta takımına döndüm. Bu kurşunlu iğne (zoka) sayesinde canlı balığı takla atmadan daha hızlı çekebiliyordum ve inanmayacaksınız ama Akya palazlarından uzak kalabiliyordum. Eğer bu tip bir zoka kullanmazsam küçük bir akyanın yemi tüketmesi an meselesi. Ancak önde yemlik balığın doğal görünüşünü bozan bir zoka ve arkada hırsız olarak çarpma iğnesi ile akyaları uzak tutabiliyorum. Böyle anlatınca sanki heryer balık kaynıyormuşta ben kaçıyormuşum gibi oldu ama öyle değil. Özellikle kıyı sularında hertürlü balığın palazı başınıza bela olabiliyor. Zar zor bulduğunuz zargana veya canlı sübyenin bir palazın ağzında paralanmasını hiç istemezsiniz. Hedef balık Lagos ise yavaş olun, çirkin olun ve dibe yakın sürütün. Gerisini bu fırsatçı avcının aç gözlülüğü halledecektir. Gördüğünüz gibi zor olan bu balığı tutmak değil onun seviyesine inmek. Lezzeti hariç fazla zevki olmayan Lagos'un en güzel yeri CAM GÖBEĞİ GÖZLERİ. Hepinize rastgelsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ekim 2011
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ape

Ape Üye

Tebrikler akın kaptan güzel av olmuş

4. löngöz

löngöz Daimi Üye

konuyu görünce ilk ben yazayım istedim...tebrik ederim Akın......
    zokalı iğne çok güzel bir alternatif kutlarım...

5. sabora

sabora Daimi Üye

Tebrikler Kaptanım. Bu balığı Katar'da yemiştim, dediğiniz gibi gerçekten leziz bir balık. Afiyet olsun.

6. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Sağol Bülent Abi. Hareketli olan kurşunlu olan. Üçlü iğne sabit. Kurşunlu iğnenin hareketli olabilmesi için resimdeki gibi bir uygulama yaptım. bu sayede zoka hareket ederken ana bedeni yıpratmadan gezebiliyor. Umarım resim anlaşılır.

Akın Kaptan gururla sunar: GEZER ZOKA SİSTEMİ

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Güzel bilgilerle bezenmiş güzel bir Lagos avı
    Her zaman rastgelsin

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Akın, yine bir avında bir şeyler öğrenmiş olduk :)

Av raporlarının öğretici olması, bizlerin ufkunu açıyor.

9. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kaptanım beğenmediğin av böyle olsun kuzey soğuğu dedinde eklemden duramayacağım az önce avlakta sulu kar yağıyordu üstüme :D yani sizin soğuklar arkası yarın .. :D
    balıkta harika tebrikler eğitici anlatımın için

10. BİROL

BİROL Daimi Üye

Tebrikler Akın güzel bir av olmuş.
    Zokalı gezer takım ilk kez gördüm.iİyi de iş çıkartmış anlaşılan.

11. keyfmustafa

keyfmustafa Aktif Üye

Tebrikler Akın çok güzel balık. Her avında farklı bir yöntem anlatman bir yandan iyi bir yandan da kafa karıştırıyor (öğrenmek için yanında mı olmamız gerek ne? ) Dip sırtısını senin gibi kullanan yoktur herhalde helal olsun diyorum.