Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beyaz ve Güzel Lagos (17 Nisan 2011)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Tekneyi bağladığım iskeleye giderken gözüm denizdeydi. Görebildiğim kadar uzaklarda deniz ve rüzgarın durumunu anlamaya çalışıyordum. Uzaklar da tıpkı yakınlar gibi süt limandı. Sakin denizlerin av verimi düşük oluyor ama seyir keyfi de bir başka. Gözümü uzaklardan yakınlara, ayağımı basmak üzere olduğum basamağa çevirince, bu küçük yılanı fark ettim. Henüz yeni yeni güçlenen güneşin tadını çıkartıyordu. Çantayı usulca kenara koyup fotoğraf makinasını çıkarttım. Kaçmadan bir iki kare fotoğrafını çekeyim istedim. Fotoğrafları çekip toplanırken genç bir arkadaş durumu fark edip yanıma sokuldu. Yılanı fark ettiği anda "besmele" çekip okumaya başladı. Bir yandan da yılanı öldürmek üzere birşeyler arıyordu. Öldürmemesi konusunda genci ikna ettikten sonra yılanı zar-zor bir dala sarıp oradan uzaklaştırdım. Zehirli midir? Değil midir? bilmem ama uzattığım dala saracak dermanı bile yoktu.

Son zamanlarda balıklar taşları terk etmiş gitmiş. Ne ben ne de arkadaşlardan JIG ile balık alabilen yok. Balıklar sığda. Onlar da bizler gibi yeni yeni parıldayan güneşin tadını çıkartmaya çalışıyorlar. Bu zamanda buralarda yapacak en uygun şey sırtı. Dip sırtısı ile ava 8 cm'lik X_RAP SILVER ile başladım. Çok geçmeden başımın tatlı belası lokum balığı cesaretini ispatladı.
    Bu sefer RAPALA'yı değiştirip lokumun cesaret edemeyeceği kadar büyük bir rapala takmaya karar verdim. Avın devamında RAPALA X_RAP SILVER 14cm kullandım. Bu büyük sahteler benim gözümde çok güzel küpez(gopez) taklidi yapıyorlar. Bu nedenle etkili olduklarını tahmin ediyorum. Avın henüz başlarında 7 metre kadar derinlikte balık sahteyi kaptı. Tahmini kaloma 70 metre civarında olduğundan balığın mücadelesi keyifle hissediliyordu. Avlağın dip yapısı kumluk ve çamur olduğundan balık yol istedikçe vermekten hiç kormadım ve takımın son 10 metrelik kısmını oluşturan 0.30 misinanın limitlerini zorlamadım. 5 dakika içinde mücadele lehime dönüştü. Kurşunlu misinanın son 10 metresine kadar balığın hareketsiz kaldığını söleyebilirim. Son 10 metrede yeniden panik yapan balık kısa bir fişeklemeden sonra tamamen teslim oldu. Balığı yüzeye aldığımda uzun süredir özlediğim büyüklükte bir BEYAZ LAGOS olduğunu gördüm. Teknede tek başıma olduğumudan fotoğrafları makinanın kurma özelliğiyle çekmeye çalıştım ama istediğim kalitede olmadı.

Balığı tekneye alınca çinekop ve lüferin yaptığına benzer bir hareketle kafasını sallayıp kustu. Ağzından çıkanları görünce balığın neden bu kadar lezzetli olduğunu daha iyi anladım. Fotoğraftan çok iyi anlaşılmasada 2 adet yengeç ve karidesler neredeyse canlı haldeydiler.

Bu erken başarı günü iyice keyiflendirdi. Bu durumda uzun süredir aklımda olan plastik daldırıcı ile dip sırtısı yöntemini denemek istedim. Uzun ve hantal LEAD CORE misinalı çıkrığı bir kenara kaldırıp kısa kalomalar ile oldukça iyi dalabilen plastik daldırıcı ile dip sırtısına başladım. (Detaylar için DİP SIRTISI BİLGİ HAVUZUNA bakınız) Çok kuvvetli şekilde takıma asılan ve sürekli titreyen daldırıcı balığın yakalandığını anlamayı zorlaştırmasına rağmen, bu küçük lagosu hissetmek mümkün oldu. İğneden usulca çıkarıp denize iade ettim.

Eve dönünce kendimi affettirebilmek için mutfağa girip akşam yemeği hazırlıklarına başladım. Bence bu balık için yapılacak en iyi şey ızgara. Balığı temizleyip her biri bir sabun kalıbı kadar parçalara böldükten sonra zeytinyağı, kekik ve süt içine yatırdım. Balık bu şekilde 2 saat kadar dinlendi. Daha fazlasını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Herkese rastgelmesini diliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mehmetişbilir

mehmetişbilir Aktif Üye

ilk yorum benden olsun gerçekten çok güzel bi av olmuş , balığı suya iade etmeniz çok güzel bi davranış , umarım daha büyükleride oltanızı şereflendirir tebrik ederim iyi geceler :D:D

4. sedatt

sedatt Aktif Üye

ellerinize sağlık.

5. celiközden

celiközden Aktif Üye

güzel av olmuş ellerine sağlık kaptan devamı daim olsun rasgele

6. sedatt

sedatt Aktif Üye

dün gece biz de arkadaşlarla avlanmaya çalıştık:).lakin pek başarılı olamadık.balık yeme dokunmadı .özkan kardeşim raporu bugün yayınlar.sonuç hüsrandı sadece 3 adet çupra alabildik.ay ışığının olması avın verimsiz geçmesine etkenmidir acaba.veya ay ışığı varken farklı bir av yöntemi mi kullanılmalıydı bunu da bu arada size sormuş olayım akın bey:).bu arada avı 30-45 mtrlerde gerçekleştirdiğimizi de sölemeliyim sanırım.

7. oktay16

oktay16 Moderatör

Tebrikler kaptan, son kareye bitim, pişirmedende yenilecekmiş gibi güzel gözüküyor:) ellerine sağlık, detaylı rapor için teşekkürler....

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Gün güzel başlamış, lezzetli ve güzel bir şekild de bitmiş.
    Afiyet olsun

9. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Tebrikler Akın Kaptan.Lagos harika,afiyet olsun.

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Keyifli bir rapor olmuş Akın :)

Yılanı ilk gördüğümde, yem olarak kullandın sandım :D

11. inculy

inculy Aktif Üye

çok güzel av olmuş. Tebrikler. Valla son kareye bende bittim.