Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beyaz ve Güzel Lagos (17 Nisan 2011)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

 1. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Tekneyi bağladığım iskeleye giderken gözüm denizdeydi. Görebildiğim kadar uzaklarda deniz ve rüzgarın durumunu anlamaya çalışıyordum. Uzaklar da tıpkı yakınlar gibi süt limandı. Sakin denizlerin av verimi düşük oluyor ama seyir keyfi de bir başka. Gözümü uzaklardan yakınlara, ayağımı basmak üzere olduğum basamağa çevirince, bu küçük yılanı fark ettim. Henüz yeni yeni güçlenen güneşin tadını çıkartıyordu. Çantayı usulca kenara koyup fotoğraf makinasını çıkarttım. Kaçmadan bir iki kare fotoğrafını çekeyim istedim. Fotoğrafları çekip toplanırken genç bir arkadaş durumu fark edip yanıma sokuldu. Yılanı fark ettiği anda "besmele" çekip okumaya başladı. Bir yandan da yılanı öldürmek üzere birşeyler arıyordu. Öldürmemesi konusunda genci ikna ettikten sonra yılanı zar-zor bir dala sarıp oradan uzaklaştırdım. Zehirli midir? Değil midir? bilmem ama uzattığım dala saracak dermanı bile yoktu.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Son zamanlarda balıklar taşları terk etmiş gitmiş. Ne ben ne de arkadaşlardan JIG ile balık alabilen yok. Balıklar sığda. Onlar da bizler gibi yeni yeni parıldayan güneşin tadını çıkartmaya çalışıyorlar. Bu zamanda buralarda yapacak en uygun şey sırtı. Dip sırtısı ile ava 8 cm'lik X_RAP SILVER ile başladım. Çok geçmeden başımın tatlı belası lokum balığı cesaretini ispatladı.
  [​IMG]
  Bu sefer RAPALA'yı değiştirip lokumun cesaret edemeyeceği kadar büyük bir rapala takmaya karar verdim. Avın devamında RAPALA X_RAP SILVER 14cm kullandım. Bu büyük sahteler benim gözümde çok güzel küpez(gopez) taklidi yapıyorlar. Bu nedenle etkili olduklarını tahmin ediyorum. Avın henüz başlarında 7 metre kadar derinlikte balık sahteyi kaptı. Tahmini kaloma 70 metre civarında olduğundan balığın mücadelesi keyifle hissediliyordu. Avlağın dip yapısı kumluk ve çamur olduğundan balık yol istedikçe vermekten hiç kormadım ve takımın son 10 metrelik kısmını oluşturan 0.30 misinanın limitlerini zorlamadım. 5 dakika içinde mücadele lehime dönüştü. Kurşunlu misinanın son 10 metresine kadar balığın hareketsiz kaldığını söleyebilirim. Son 10 metrede yeniden panik yapan balık kısa bir fişeklemeden sonra tamamen teslim oldu. Balığı yüzeye aldığımda uzun süredir özlediğim büyüklükte bir BEYAZ LAGOS olduğunu gördüm. Teknede tek başıma olduğumudan fotoğrafları makinanın kurma özelliğiyle çekmeye çalıştım ama istediğim kalitede olmadı.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Balığı tekneye alınca çinekop ve lüferin yaptığına benzer bir hareketle kafasını sallayıp kustu. Ağzından çıkanları görünce balığın neden bu kadar lezzetli olduğunu daha iyi anladım. Fotoğraftan çok iyi anlaşılmasada 2 adet yengeç ve karidesler neredeyse canlı haldeydiler.
  [​IMG]

  Bu erken başarı günü iyice keyiflendirdi. Bu durumda uzun süredir aklımda olan plastik daldırıcı ile dip sırtısı yöntemini denemek istedim. Uzun ve hantal LEAD CORE misinalı çıkrığı bir kenara kaldırıp kısa kalomalar ile oldukça iyi dalabilen plastik daldırıcı ile dip sırtısına başladım. (Detaylar için DİP SIRTISI BİLGİ HAVUZUNA bakınız) Çok kuvvetli şekilde takıma asılan ve sürekli titreyen daldırıcı balığın yakalandığını anlamayı zorlaştırmasına rağmen, bu küçük lagosu hissetmek mümkün oldu. İğneden usulca çıkarıp denize iade ettim.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Eve dönünce kendimi affettirebilmek için mutfağa girip akşam yemeği hazırlıklarına başladım. Bence bu balık için yapılacak en iyi şey ızgara. Balığı temizleyip her biri bir sabun kalıbı kadar parçalara böldükten sonra zeytinyağı, kekik ve süt içine yatırdım. Balık bu şekilde 2 saat kadar dinlendi. Daha fazlasını ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Herkese rastgelmesini diliyorum.
  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. mehmetişbilir

  mehmetişbilir Aktif Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  29 Mart 2011
  Mesajlar:
  102
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  antalya-manavgat
  ilk yorum benden olsun gerçekten çok güzel bi av olmuş , balığı suya iade etmeniz çok güzel bi davranış , umarım daha büyükleride oltanızı şereflendirir tebrik ederim iyi geceler :D:D
   
 4. sedatt

  sedatt Aktif Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  iskenderun hatay
  ellerinize sağlık.
   
 5. celiközden

  celiközden Aktif Üye

  Yaş:
  52
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  262
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  İzmir
  güzel av olmuş ellerine sağlık kaptan devamı daim olsun rasgele
   
 6. sedatt

  sedatt Aktif Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  iskenderun hatay
  dün gece biz de arkadaşlarla avlanmaya çalıştık:).lakin pek başarılı olamadık.balık yeme dokunmadı .özkan kardeşim raporu bugün yayınlar.sonuç hüsrandı sadece 3 adet çupra alabildik.ay ışığının olması avın verimsiz geçmesine etkenmidir acaba.veya ay ışığı varken farklı bir av yöntemi mi kullanılmalıydı bunu da bu arada size sormuş olayım akın bey:).bu arada avı 30-45 mtrlerde gerçekleştirdiğimizi de sölemeliyim sanırım.
   
 7. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  Tebrikler kaptan, son kareye bitim, pişirmedende yenilecekmiş gibi güzel gözüküyor:) ellerine sağlık, detaylı rapor için teşekkürler....
   
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.860
  Beğeniler:
  6.781
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Akın
  Gün güzel başlamış, lezzetli ve güzel bir şekild de bitmiş.
  Afiyet olsun
   
 9. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Tebrikler Akın Kaptan.Lagos harika,afiyet olsun.
   
 10. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.589
  Beğeniler:
  9.531
  Şehir:
  İstanbul
  Keyifli bir rapor olmuş Akın :)

  Yılanı ilk gördüğümde, yem olarak kullandın sandım :D
   
 11. inculy

  inculy Aktif Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  çok güzel av olmuş. Tebrikler. Valla son kareye bende bittim.