Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Beyşehir Gölü de kirlendi

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında spinnci tarafından paylaşıldı.

 1. spinnci

  spinnci Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2011
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  3
  Türkiye’nin en önemli su ürünü üretim merkezlerinden biri olan Beyşehir Gölü de kirlilik alarmı veriyor. Beyşehir Göl, Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Bekir Sami Tan, gölün dibinde çok sayıda parçalanmış, kullanım dışı eski balıkçı ağları olduğunu belirterek “Kilometrelerce uzunluğundaki ağlarda bulunan kurşunların toplamının 50 bin ton olduğu tahmin ediliyor” diye konuştu. Tan, halkın içme suyu ihtiyacının da Beyşehir Gölü’nden karşılandığını ifade ederek, “Balıkçılara mazot desteği sağlanarak ve ücret ödenerek göl kirlilikten kurtarılabilir” şeklinde konuştu.
  KAYNAK
  http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=48079
  AĞLANACAK DURUM
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Fatih Koç

  Fatih Koç Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  25 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.233
  Beğeniler:
  17
  Ülkemizin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölünün jeomorfolojik yapısı karstik arazi şekillerinden, çok sayıda düden ve dolinlerin birleşmesi sonucu oluşan polye karakterindedir. Yörenin genel jeolojik yapısını teşkil eden kalkerlerin , suların kimyasal reaksiyonu sonucu ezilmesi, bu karstik yer şekillerinin kalıntıları olan ve yükseklikleri 20-50 m. arasında değişen çok sayıda ada bulunmaktadır.

  Göl suyu alkalin özelliktedir. Sazan ,alabalık , çiçek balığı, gövce, sarıbalık ve tatlı su levreği gibi türler, su kaplumbağası ve yılanlar gölün faunasını oluşturmaktadır. Göl içerisindeki irili ufaklı adalar, su kuşlarının yuvalanmaları ve kuluçkalanmaları açısından önem teşkil ederler. Adalar dalgıç türleri , kuğular, karabataklar, bazı balıkçıl türleri ve ördekler için kışlama ve kuluçka alanlarıdır.
  Milli parkın orman formasyonu ardıç , karaçam, göknar, sedir ve meşe türleri oluşturmakta ağaçlar yeryer göl kenarına kadar uzanarak Beyşehir Gölünün koylarını ve körfezlerini görsel açıdan eşsiz manzara güzelliklerini kavuştururlar.

  Böyleyken...[​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG] Neden böyle oldu :(
   
 4. konevii

  konevii Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2011
  Mesajlar:
  240
  Beğeniler:
  4
  HAssasiyetiniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Gerçekten de Beyşehir Gölü gibi ülkemizin en büyük tatlısu gölü bu duruma düşerse, diğerlerini düşünmek bile istemiyorum. İnşallah tez zamanda gerekli önlemler alınır da, daha kötüye gitmesine engel olunabilir. Yoksa ....
   
 5. inculy

  inculy Aktif Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Herşeyden önce eğitim şart.