Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilgisayar'dan anlayan programcı arkadaşların yardımına ihtiyacım var...

Konu, 'Genel Konular' kısmında fishing06 tarafından paylaşıldı.

1. fishing06

fishing06 Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Elimde seneler önce M.E.B. öğretmenler kampanyasından edindiğim bir laptop bilgisayar var.
    Sistem ve özellikleri itibariyle çok yetersiz kaldığı nedenle şu an bunu sadece skype görüşmelerinde kullanıyorum - kullanmaya çalışıyorum.
    Toshiba Satellite L10-102 model olan bilgisayarın pili ölü olduğu nedenle sadece prize takılıyken kullanabiliyorum.

Sorunu kısaca açıklamaya çalışayım;
    Bilgisayar kapatıldıktan sonra sistem saati ile tarihi sıfırlanıyor ve 01.01.1988 'e geliyor.
    Dolayısıyla sistem üzerinde yüklü olan Windows XP sp3 'ü algılamıyor ve bilgisayar normal şekilde açılmıyor.
    Bilgisayarı açabilmek için F2 setup tuşu ile BIOS ayar ekranınının MAIN menüsünden saat ile tarihi değiştiriyorum, BOOT ekranından CD/DVD görmesini sağlıyorum ve F10 tuşu ile yapılan değişikleri kaydedip yeniden başlatıyorum.
    Ancak sistem yine açılmıyor ve yeniden F2 tuşu ile BIOS ayar ekranına girip bu sefer de BOOT ekranında LAN ibaresi çıktıktan sonra F10 ile kaydedip çıkıyorum.
    Sistem her seferinde bu 2 işlemi tekrarlamadan açılmıyor (soruna ilişkin ekran görüntüleri ektedir).

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

Bu sorunun düzeltilebilmesi ve bilgisayarı normal koşullarda açılabilmesi için benim ne yapmam gerekiyor?
    BIOS update edilirse bu sorun çözülür mü, webden araştırdığım kadarıyla bu işlemin sakıncalı olduğu söyleniyor, bu işlemi ne şekilde yapabilirim veya aklınıza gelen başka bir yöntem, program v.s. var mı?
    Ankara'da (Ayrancı - Çankaya - Kızılay) gerekirse fiilen müdahale edebilecek ve yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?
    İlgilenip tecrübelerini aktaran tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
    Rastgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

BIOS pili bitmiş sanıyorum. Pili değiştirip tekrar deneyin.

4. fishing06

fishing06 Aktif Üye

Birol Bey, masa üstü bilgisayar olsa anakart üzerindeki pili değiştiririm.
    Ancak laptop olduğu nedenle bunlarda da pil var mı, neresindedir bilemedim.
    Şayet böyle bir pil olduğundan ve değiştirilebilir olduğundan emin olan arkadaşlar varsa açıp ona da bakabilir ve değiştirebilirim.

5. KarşıyakaBalıkçısı

KarşıyakaBalıkçısı Aktif Üye

Buyuk bir ihtimal bios pili omrunu yetirmis olarak goruyorum ama ilginc olan kismi pili aktif olarak neden tekrardan sarj etmemesi nese laptopu sokmesindenvanliyorsaniz soktugunuzde boyle genis saat piline benziyen bisi var onu saat yonune veya tirnagindan bastirarak cikariniz pc malzemesi satan yerden temin edip tekrardan takip kullanabilirsiniz eger eliniz yatkin degil ise arka kapagi acma sirasinda devrelere zarar verebilirsiniz bence pc servisine verin fazla bir masraf cikaracagini sanmiyorum

6. fishing06

fishing06 Aktif Üye

Hamit Bey, laptop'larda da anakart üzerinde BIOS pili bulunuyor mu?
    Elim bu işlere yatkındır ama anakart bölmesine kolay ulaşılabilir mi emin değilim.
    Önceki deneyimlerimden genelde batarya bölmesi dışında ram ve HDD bölmesine kolayca ulaşabilmiştim.
    Anakart kısmına ulaşabilir miyim bilmiyorum ama denemekte fayda var gibi görünüyor.
    Olmazsa da son çare olarak, dediğiniz gibi bir bilene göstermem gerekecektir...

7. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Uğur bey bios pili laptoptada değişebiilir.O pilden laptoplardada mevcuttur.Bios pili değişimi eğer açgözlü biri değilse maksimum 30-40 liraya değişebilir birşey.Bence siz değiştirmeye kalkmayın kas gibi kolay değildir laptop toplamak.

8. fishing06

fishing06 Aktif Üye

Coskun Bey haklisiniz. Laptop ayri bir olay hem istedigin bolmeye ulasmak hem de geri toplamak gercekten benim icin zor olabilir.

9. KarşıyakaBalıkçısı

Laptop ve masaüstü bilgisayarların anakartının üzerinde bir pil bulunmaktadır. Bu küçük pil, laptop'unuzun standart pilinin aksine PC'nizin çalışmasında kullanılmaz. Aksine, pil PC'niz çalışmadığında devreye girer.

10. KarşıyakaBalıkçısı

Yani pil olmassa olmas bir butunlesik parcadir heleki laptoptan sokumu masa ustune gore coook fena zordur otuz tane vida var nerdeyse

11. fishing06

fishing06 Aktif Üye

Söylediğiniz çok doğru.
    Bir keresinde de tuşlar takılıyor diye klavyeyi temizlemek istedim ama bir türlü klavye kısmına (ön bölmeye) ulaşamadım, vazgeçip tekrar topladım...